От 15 февруари 2019 година фондация „Тръст за социална алтернатива“ започна пилотната програма „Заедно в пъстър свят“ (на английски: Embracing Diversity), с подкрепата на фондация „Америка за България“, и в партньорство с 6 неправителствени организации.
Изпълняващ Програмата на територията на община Шумен е Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“.
С разпространението на Програмата се цели да се подобри качеството на ранното образование за деца от уязвими общности в България, като се предостави на учителите знания и умения за включващи нагласи и подходи, стратегии за работа в многообразна среда, и подкрепа за проява на демократични ценности.
Програмата е с цел подобряване на качеството на ранното образование за деца от уязвими общности, в отговор на заключенията от оценката на въздействието върху проект „Готови за училище 2014-2015 година“. Проектът изследва кои са икономически най-ефективните подходи за увеличаване на записването и посещаването на ДГ от деца от уязвими общности. Оценката на въздействието, извършена чрез рандомизирано контролирано проучване, заключава, че след 10 месеца подкрепа за редовно посещение, децата от малцинствен произход показват същите или по-ниски резултати в развитието си, в сравнение с контролните общности, където не е оказвана никаква подкрепа. Тези изводи са валидни независимо от това, дали децата са в сегрегирана или смесена ДГ, както и от езика, на който говорят вкъщи. Етническата принадлежност на децата, определена от независимите анкетьори, се оказва най-силният детерминант за тези резултати на децата.
Програмата е създадена от Международната асоциация „Стъпка по стъпка“ (International Step by Step Association – ISSA). ТСА притежава лиценз за разпространението на Програмата в България. За тази цел, ISSA обучи 18 високо квалифицирани обучители през 2018 година и ТСА преведе всички обучителни материали на български език.
Програмата представлява модулно обучение от две части, като вторият модул е насочен изключително към детски учители. Програмата набляга на личното преживяване и осмисляне чрез интерактивни упражнения и задълбочена рефлексия след тях. В допълнение, Програмата предлага конкретни похвати за работа с деца и родители от уязвими общности, които да помогнат за изграждането на по-дружелюбна среда и отношения в детските градини. За участието си в Програмата, детските учители и други експерти ще получат обучителни кредити (до 3).
В допълнение, детските градини ще бъдат подкрепяна до 30 юни 2020 година чрез серия от фасилитирани срещи на целия екип. По време на тези срещи, екипът ще се стреми да дефинира общо разбиране за качество в ранното образование и да си окаже взаимна подкрепа при въвеждането на нови практики в работата с децата и родителите им.