„SASTIPE стартира с официално събитие и участие на Деница Сачева и доц. Ангел Кунчев“

На 24 февруари 2025 г. в хотел „Рила“, гр. София, Център „Амалипе“ организира официалното откриващо събитие на проект SASTIPE, насочен към подобряване на достъпа на ромските общности до качествени психично-здравни услуги в България, Румъния и Гърция.

Събитието събра ключови институционални представители, здравни експерти, ромски медиатори и граждански организации, които обсъдиха основните предизвикателства и възможности за подобряване на услугите за психично здраве сред ромските общности. Сред официалните гости бяха Деница Сачева, Народен Представител и бивш председател на Парламентарната комисия по въпросите на хората с психични заболявания, и доц. Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор, които подчертаха значението на институционалната подкрепа и необходимостта от устойчива политика за психично здраве, адаптирана към специфичните нужди на ромската общност.

Ключови акценти от събитието:

В своето изказване Деница Сачева подчерта, че устойчивото решаване на проблемите, свързани с психичното здраве в ромските общности, изисква дългосрочна стратегия, интегрирана в националните здравни политики. Тя отбеляза значението на ромските здравни медиатори като ключов фактор за подобряване на достъпа до здравни услуги и заяви необходимостта от задълбочена работа за намаляване на стигмата и подобряване на институционалната координация.

Доц. Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор, сподели личната си подкрепа за инициативата, като заяви:
“Психиката е най-ранимата част на човека. Поздравявам ви, че започнахте да работите по тази тема, защото това е една моя мечта. Основните проблеми, с които се сблъскваме при работата си с мигранти, са именно психичните затруднения. Когато започна голямата пандемия с морбили, здравните медиатори бяха там – те успяха да стигнат до общностите и ограничиха разпространението на заразата. Мрежата на здравните медиатори върши чудесна работа и полагат огромни усилия. Убеден съм, че опитът, който имат здравните и образователните медиатори, ще постигне големи успехи.”

 

По време на дискусиите ромски  медиатори споделиха своя опит и предизвикателствата, с които се сблъскват в работата си – недоверие към здравните институции, липса на културно чувствителни услуги и социалната стигма, свързана с психичното здраве. Участниците обсъдиха възможности за засилване на взаимодействието между здравните специалисти и общностните медиатори, както и за разработване на по-ефективни и достъпни услуги.

 

Проектът SASTIPE ще работи за повишаване на осведомеността, обучаване на ромски  медиатори, разработване на иновативни модели за психично-здравна подкрепа и застъпничество за по-добри политики. Събитието постави основата за бъдещо сътрудничество между институции, граждански организации и ромски общности с цел гарантиране на достъпа до качествени и културно чувствителни психично-здравни услуги.

Следете нашия уебсайт за повече информация относно бъдещите дейности и инициативи в рамките на проекта SASTIPE.

Информация за проекта може да намерите на следния линк:

 „SASTIPE”: Подобряване на достъпа до психично-здравни услуги за ромите се финансира от Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифрови технологии. Проект № 101161273