Почетна грамота от Министър-председателя за работата на Център Амалипе за правата на децата
На 20 ноември преди 35 години се приема Конвенцията за правата на детето на ООН. По повод годишнината министър-председателят Димитър Главчев, министърът на образованието Галин Цоков и министърът на труда и социалната политика Ивайло Иванов, връчха почетни отличия на 35 експерти – професионалисти, работещи в гражданския сектор за тяхната активна гражданска дейност в защита правата на децата в Република България и техния доказан принос за развитието на политики, услуги на местно, регионално или национално ниво. 35 години не са нито много, нито малко; огромни крачки бяха направени напред, но все още има места, в които децата порастват без време.
„Смятам, че има обществен консенсус, че всички ние, цялото общество, трябва да обединим усилията си за това децата да изживеят своето щастливо детство. Трябва да пазим техните права, да имат равен достъп до качествени услуги“, каза министър-председателят Димитър Главчев на церемонията в Гранитна зала на Министерски съвет. Той отправи пожелания за крепко здраве и бъдещи успехи на всички, работещи за благоденствието на децата и изрази виждането си, че както той, така и всеки следващ министър-председател ще продължава и развива тези политики.
От своя страна Георги Богданов, изпълнителен директор на Национална мрежа за децата, сподели: „За тези 35 години преживяхме период на застой, период на бурен растеж и период в стъпки назад за децата.
Периодът на застой беше в началото от 1989 до 2000. Тогава имаше над 30 000 деца в големите домове за деца. Не се знаеше какво е това социална работа. Имаше хуманитарни кризи и деца и семейства, които гладуваха. Почти 10 години нищо не беше направено за децата, а тогава някои граждански организации предимно гасяха пожари и хуманитарни кризи.
Периодът на “бурен растеж” започна с приемането на Закона за закрила на детето през 2000 година по инициатива на гражданските организации и активисти. Това което успяхме е да: Затворим големите домове и развихме социалните услуги, професионализирахме.
- Въведохме приемната грижа, здравните медиатори, образователните медиатори и мрежата на ресурсните учители.
- Бяхме инициатори за създаването на Новия закон за образованието, закона за социалните услуги и много други закони и наредби.
- Внедрявахме млади и нови учители в училища и детски градини
- Накарахме политиците не само да говорят, но и да искат детската болница.
Това са промените без които държавата нямаше да успее сама без нас, защото всички ние сме държавата!
Периодът „стъпки назад“ започна преди около 6 години:
- 6-та година ние нямаме Стратегия за децата, а по закон трябва да я имаме.
- Политиците се уплашиха от пропагандата срещу правата на децата. Свиха се, предадоха се!
- Държавните институции също. Пак ние гражданските организации трябваше да защитаваме не просто една Стратегия, а политиката към децата.
- Продължава да действа в България един остарял закон 1956 година, който наказва децата. Всяко 3 дете в България живее в бедност.
- Децата ни излизат от образователната система без да могат да четат и да пишат.
Мечтаем за момента, в който да имаме смели политици, които да работят за демокрацията, развитието на гражданското общество и опазване на правата на човека и правата на детето
„Поздравявам Ви за всичко, което правите! Вие дарявате децата на България със сигурност и възможности, в това число и за качествено образование, с което развивате потенциала им”. С тези думи министърът на образованието и науката Галин Цоков връчи част от грамотите. По думите му много от отличените са и ключови партньори на МОН както в политиките за качествено образование, така и в тези за обхват и приобщаване на децата в риск и тези от уязвими групи. Той допълни, че през последната година е повишена издръжката на децата със специални образователни потребности и от уязвими групи, а с осигуреното финансиране образователните медиатори вече трайно са част от образователната система заедно със социалните работници и помощниците на учителя.
Сред отличените бе и Теодора Крумова, програмен директор и един от основателите на Център Амалипе. Тя сподели, че това отличие е споделено признание за всички училища от мрежата “Всеки ученик ще бъде отличник”, всички образователни медиатори и целия екип на Center Amalipe.
Министър Цоков награди още проф. Нели Петрова, основател на Институт по социални дейности и практики, Надежда Цекулова от Български Хелзинкски комитет, Яна Алексиева, изпълнителен директор на Асоциация „Родители“, Илияна Николова, изпълнителен директор на Фондация „Работилница за граждански инициативи“, Радосвета Стаменкова, изпълнителен директор на Българска асоциация по семейно планиране и сексуално здраве, Траян Траянов, изпълнителен директор на Фондация „Заедно в час“, Ева Борисова, основател на Асоциация „Родители“ и Национална мрежа за децата, Невена Маджарова, представел на Клуба на нестопанските организации в Търговище, Георги Еленков, директор „Политика за децата“ в Национална мрежа за децата, Анче Кривонозова, представител на Фондация „Бъдеще“ – гр. Ракитово, Диана Димова, основател и председател на Фондация “Мисия Криле” – Стара Загора, Ева Жечева, Първият председател на Държавната агенция за закрила на детето, Мария Брестничка, психолог и доктор по социология, Росица Петрова, изпълнителен директор на фондация „За децата в риск по света“ и Росица Средкова, председател на УС на „СИР – Кърджали решава”.
Почетни грамоти от социалния министър Ивайло Иванов получиха Юлия Раданова, адвокат, председател на Управителния съвет на Сдружение „ИМЕУС“, Събина Събева, изпълнителен директор на фондация „Международна социална служба – България” в периода 2004-2020 г., Александрина Димитрова, изпълнителен директор на Фондация „Сийдър“, Мария Гинева, изпълнителен директор на Сдружение „Бъдеще за децата“ – Казанлък, Антоанета Иванова, изпълнителен директор Фондация „Карин дом“ – Варна, един от основателите на сдружение „Спина бифида и хидроцефалия“, Антоанета Янкабакова, изпълнителен директор на Сдружение „Имка“ – Габрово, Екатерина Велева, един от основателите на Фондация П.У.Л.С. – Перник, Елена Кабакчиева, председател на Фондация „Здраве и социално развитие“, Галя Бисет, изпълнителен директор на Сдружение „Еквилибриум“, Дияна Видева, психолог, член на Управителния съвет на асоциация “Деметра”, член на Европейска антитрафик платформа на гражданско общество, Надежда Стойчева, клиничен психолог и психотерапевт, директор и основател на Фондация „Асоциация Анимус“, Николай Николов, представител на Сдружение „Верният настойник“ – Бургас и Димитър Русинов, изпълнителен директор на Фонд Ига, член на Борда на Европейската организация по пробация (CEP).
Сред отличените са още Иванка Шалапатова, доктор по ранно детско развитие, бивш министър на труда и социалната политика, Христина Георгиева от Сдружение „Екатерина Каравелова“ и Весела Банова, психоаналитик, създател на Асоциация „Дете и пространство“ и др. школи.