
80% от публикациите във Фейсбук, в които се споменават ромите, са с обидно съдържание
На 11-ти януари в София се проведе пресконференция, организирана от Център “Амалипе”, посветена на резултатите от проучване, извършено в периода 1 септември-30 ноември 2023 г. Проектът, наречен COACH (Противодействие на онлайн антициганизма и киберомразата), използва методология и алгоритми за автоматичен анализ, създадени с цел проследяване на обидното или предразсъдъчно съдържание в публикациите във Фейсбук, свързани с ромите.
Боян Захариев от “Институт Отворено общество” представи резултатите на пресконференцията, подчертавайки, че близо 80% от публикациите в българските Фейсбук групи, в които се споменават ромите, съдържат обидно или предразсъдъчно съдържание. Съответно, само 22% от публикациите са позитивни или неутрални.
Проучването включва анализ на 1252 текста, като след експерименталното обработване са обособени около 1100 материала. Тези публикации са класифицирани в девет категории, включително пряка обида, ирония, сарказъм, вицове, истории с участието на животни, предразсъдъци и други.
Захариев подчерта, че между 4 и 10% от публикациите са с ирония или сарказъм към ромите, докато малко над 11% затвърждават стереотипи. Също така се посочва, че от общия брой, до 15% са преки обиди, като те не винаги са лесно различими от общите обиди.
Проектът COUCH, както обясни Захариев, е насочен към борбата с онлайн антициганизма и киберомразата, като има за цел да разбере какво е публичното възприятие за ромите в социалните мрежи и как може да се противодейства на езика на омразата. Методологията и използваните алгоритми за автоматичен анализ са разработени от консорциум от организации МРГ – Унгария, Институт по правата на човека – Словакия, както и Център Амалиипе в рамките на проект COUCH (Противодействие на онлайн антициганизма и кибер омразата). Проекта е финансиран по Програма “Граждани, равенство, права и ценности” (CERV).
В рамките на пресконференцията се дискутира и въпросът за интеграцията на ромите в обществото. Председателят на “Амалипе” Деян Колев изрази убеждението си, че основният проблем не е в липсата на финансиране, а в липсата на обществена подкрепа за интеграционни политики и политическа решимост за тяхното провеждане. Въпреки възможните притеснения, Колев подчерта важността от насърчаване на ромите да не скриват своята идентичност и да я не отричат. Отбеляза и необходимостта от показване на добрите примери и успехите на ромите, като се избягва соченето с пръст.
Събитието приключи със заявление за необходимостта от по-целенасочени интеграционни политики и повишено обществено участие в подкрепа на ромската общност.
Презентацията от събитието може да намерите тук
Изработения доклад може да намерите тук
Проектът е финансиран по Програма “Граждани, равенство, права и ценности” (CERV).