Център „Амалипе“ гостува виртуално на ДЕПОКПС към ВТУ “Св.св. Кирил и Методий“

Департаментът за продължаващо образование и квалификация на педагогически специалисти (ДЕПОКПС) към ВТУ “Св.св. Кирил и Методий“ отбеляза своя първи празник на 24 януари- Международен ден на образованието, който се проведе онлайн поради противоепидемичната обстановка в страната.

Събитието бе открито с приветствие от зам.-ректорът по научната дейност проф. д.и.н. Милко Палагурски. Обявени бяха резултатите от Педагогическия конкурс „Новатори в образованието“, провеждан по инициатива на проф. д-р Даринка Гълъбова за втора поредна година.

Гости на виртуалното събитие бяха проф. д-р Радослав Радев, директор на Департамента в периода 2016 – 2019 г., директорите на департаментите към ПУ „П. Хилендарски“ – проф. д-р Галин Цоков и към БСУ – проф. д-р Мария Алексиева, началници на Регионални управления на образованието, управителя на издателство „Клет“, България-   Владимир Колев, директори на училища от цялата страна. От Център Амалипе виртуални гости на събитието бяха Теодора Крумова- програмен директор, Нели Николова- Програмен координатор “Образователни програми, училищна мрежа и лидерство” и Пламена Петрова- Експерт “Образователни дейности.

ЦМЕДТ Амалипе и Департамента за продължаващо образование и квалификация на педагогически специалисти имат дългогодишни партньорски отношения, доказани в годините. Освен партньорството по редица проекти, от 2013 провеждат съвместно Национална научно – практическа конференция “Интеркултурното образование като средство за намаляване на отпадането на ромските деца от училище”. Център Амалипе успешно си партнира с ДЕПОКПС в изпълнението на проект BG05M2OP001-3.017-0037-C01 „Заедно за успеха на всеки ученик: повишаване на капацитета на педагогическите специалисти за работа в мултикултурна среда“.  В изпълнение на проекта през 2021г. 76 педагогически специалисти от 17-те училища-партньори по проекта преминаха подготвителни курсове за професионално-квалификационна степен (ПКС) към ДЕПОКПС и придобиха IV и V ПКС.