
Ежегодните регионални директорски срещи на Център Амалипе преминаха присъствено

Среща на Югазападен регион
Както всяка година и сега през октомври по традиция се проведоха регионалните директорски срещи на директори от училищата от мрежата „Всеки ученик ще бъде отличник“, създадена като част от едноименната програма, финансирана от Тръст за социална алтернатива. Въпреки трудните обстоятелства, породени от увеличаващия се брой заболели от COVID 19, интересът към събитията бе голям.

Таня Христова и Галина Дечева
Срещите се проведоха от средата до края на месеца, като съответно директорите от Югозападния регион се събраха в София на 15-ти октомври; координаторите на Югоизточния и Северния Централен регион се срещнаха със своите директори във Велико Търново на 26-ти и 27-ми октомври, а веднага след тях до 28-ми Старата столица бе обединяваща точка и за представителите от области Шумен, Търговище и Разград. Морето пък бе събирателна за Североизтока – в град Балчик на 28-ми и 29-ти се проведе срещата за региона. В навечерието на Денят на будителите, в едно от най – красивите кътчета на България – Тетевен, се проведе и последната среща ръководителите на училищата от Северозападна България – тя премина на 29-ти и 30-ти октомври в гр. Тетевен. Всички събития се проведоха съгласно въведените противоепидемични мерки от МЗ в този момент.

Атанас Атанасов и директори от Югоизточен и Северен Централенв регион
Директорите на срещите споделиха своя опит от прилагането на програмите за превенция от отпадане, както и от успешното въвеждане на интеркултурното образование в училищата. Основен акцент на срещата беше работата по национални програми на МОН, които обезпечават допълнителни дейности за повишаване на успеваемостта на учениците и активизиране на родителската общност. По време на дискусиите бяха обсъдени впечатления от реализирането на дейности по „ Подкрепа за успех“, „ Образование за утрешния ден“, както и финансираните от ЦОИДУЕМ проекти. Присъстващите бяха категорични, че преминаването в ОРЕС силно ограничава провеждането на дейностите по проекти, но осигуряването на технически устройства (вкл. и чрез кампанията „ Стара техника за ново начало“ на „ Амалипе“) дава възможност и на най-уязвимите да участват в учебния процес. Планирани бяха тематичните обучения с педагози и активни ученици, които до края на първия срок ще бъдат онлайн. Освен регионалните образователни срещи на всички срещи се включиха и Деян Колев – председател на организацията, Теодора

Жанна Василева и директори от Североизточен регион
Крумова – програмен директор, Нели Николова – mрограмен координатор “Образователни програми, училищна мрежа и лидерство и Атанас Атанасов – Експерт развитие на местната общност.
На всички събития бе подчертана полезната и важна роля на образователните медиатори в процеса на задържането и подкрепата на деца от уязвими групи в образователната система, като бяха представени и много добри практики от различните училищата на работата на медиаторите с родителите и учениците. Какви събития ще организира Център Амалипе за медиаторите и каква подкрепа ще им предостави, разказа Атанас Атанасов.
Емоционален момент от втората среща във Велико Търново бе удостояването на г-жа Румяна Панайотова – директор на ОУ “Васил Левски” с.Градище, с почетен плакет за дългогодишната ѝ работа в сферата на образованието – повече от 30 години, отдадени за възпитанието, ограмотяването и оформянето като личности на няколко поколения.

Силвия Станчева, Румяна Панайотова и Теодора Крумова
Специални почетни плакети бяха връчени и по време на срещата на Северозападния регион. Г-жа Петя Русинова (ОУ “Н.Й.Вапцаров” с.Селановци) и г-жа Ирена Янкова (ОУ “Христо Ботев” с.Търнава), които от тази учебна година вече няма да заемат поста директор на училище поради пенсиониране. Деян Колев и Теодора Крумова отправиха благодарствени думи за дългогодишното партньорство и пожелаха здраве и дълголетие на трите дами – стожери на училищната мрежа в своите региони.

Ирена Янкова, Йонка Данова, Петя Русинова, Теодора Крумова и Деян Колев
Тръст за социална алтернатива (ТСА) е неправителствена организация, чиято мисия е да се прекъсне порочния кръг на бедността чрез насърчаване на възможности, които помагат на най-непривилегированите граждани на България да постигнат образователен и икономически успех. ТСА подкрепя програми, които със своите почтеност, потенциал за разрастване и прозрачност спомагат за подобряване благосъстоянието на най-бедните хора в България, със специален фокус върху ромите.