От миналото към бъдещето

Рубрика “Споделено от регионалния координатор”

Днес регионалният педагогически координатор за Северозападна България Ирина Асенова ще ви запознае с една интересна история на училище, част от мрежата “Всеки ученик ще бъде отличник”.

 

Какво е дървото без корен? Ако не знаеш откъде си тръгнал, как ще знаеш накъде да поемеш? В това вярват и в Професионална гимназия по селско стопанство „Проф. Иван Иванов“ – гр. Долни Дъбник.

Началото на земеделското образование в гр. Долни Дъбник е поставено на 5 март 1921 год., когато със заповед на Министъра на земеделието и държавните имоти е създадено Държавно девическо практическо–домакинско училище с пръв директор Никола Бобев, шестима учители и дванадесет ученички.

Първоначално училището няма собствена сграда, а се помещава в къщата на Васил Минчев.

През месец Октомври 1921 год. от бюджета на Министъра на земеделието и държавните имоти се осигуряват един милион лева за построяване на училищна сграда. През 1923 год. сградата е завършена и училището се настанява в нея. От Държавния поземлен фонд е оземлено с 200 декара земя за обезпечаване на практическата подготовка на кадрите. По-късно са отпуснати още тридесет декара общинска земя за зеленчукова градина и консервна работилница.

През годините училището се трансформира в гимназия, после в техникум, след това в средно професионално-техническо училище. Има общежитие, игрища и модерен за времето плувен басейн и така до 1980 г., когато училището е закрито и се превръща в национален учебен център. Но със заповед на Министерството на науката и образованието от 9 юни 1993 г. се възстановява СПТУ по селско стопанство. От учебната 1999/2000 г. училището придобива статут на техникум, а през 2003 г. става професионална гимназия.

Тържествено са отбелязани 80 и 85-годишнини на училището. Възстановен е патрона проф. Иван Иванов. Организирана е акция за набиране на експонати и е разкрит Музей на земеделието и бита на региона. В малката сграда в двора на училището, в която някога е живеел един от директорите, сега се помещават безброй старинни предмети, запазили духа на онова време, в което знанието не е било по-малко необходимо от сега. Вратите му са отворени за учениците и гостите на гимназията и експозициите се разрастват всяка година с помощта на дарения.

Излизайки от него, само на няколко метра, ще се сблъскате с новия свят. А именно светът на модерната техника. Ралото е дало път на модерния трактор от ново поколение, който е закупен, за да може да се използва от учениците и така те да излизат абсолютно подготвени за своето първо работно място.

Когато работиш усилено за подобряване на условията в училище, когато се възползваш от хилядите възможности, които дава МОН, модернизацията е на лице, видима е и привлича учениците и техните родители.

Автор: Ирина Асенова

 

 

 

 

 

 


Програмата “Всеки ученик ще бъде отличник” е финансирана от Тръст за социална алтернатива.

Тръст за социална алтернатива (ТСА) е неправителствена организация, чиято мисия е да се прекъсне порочния кръг на бедността чрез насърчаване на възможности, които помагат на най-непривилегированите граждани на България да постигнат образователен и икономически успех. ТСА подкрепя програми, които със своите почтеност, потенциал за разрастване и прозрачност спомагат за подобряване благосъстоянието на най-бедните хора в България, със специален фокус върху ромите.