Подкрепената жена е усмихната и уверена: Срещи за жени и момичета в месеца на жените: Образование, признателност и превенция на ранни бракове

През месец март, посветен на жените и техните незаменими роли на дъщери, съпруги и майки, бяха организирани редица тренинги и дискусии, насочени към жените и момичетата. Основните теми на тези събития бяха превенцията на ранните бракове в ромска общности насърчаването на образованието, като ключов фактор за по-доброто бъдеще на младите момичета.

Една от основните теми на срещите беше предотвратяването на ранните бракове – проблем, който засяга много млади момичета и ограничава техните възможности за развитие. Регионални координатори и образователни медиатори представиха информация за рисковете, свързани с ранните бракове, както и правните механизми за тяхната превенция. В рамките на дискусиите бяха обсъдени реални казуси и стратегии за справяне с този проблем в общността.

Друг ключов акцент беше ролята на образованието за бъдещето на младите момичета. Бяха представени успешни истории на жени, които са преодолели предизвикателства и са постигнали значими успехи благодарение на образованието си. Силвия Станчева, Мира и други вдъхновяващи жени, споделиха своя опит и дадоха практически съвети за възможностите за достъп до качествено образование, стипендии и професионално развитие.

Срещите предизвикаха силен интерес и активност сред участниците. Момичетата споделиха своите мечти и стремежи, а ние от Център Амалипе ги насърчиха да преследват образованието си и да се борят за правата си. В резултат на събитията, много от участниците изразиха желание да продължат обучението си и да се включат в инициативи за подкрепа на други момичета в подобна ситуация. Тези срещи доказаха, че знанието и подкрепата са най-силните инструменти в борбата срещу ранните бракове и неравенството. Среши като тези планираме да продължат, за да достигнем до още повече момичета и да им предоставим необходимите ресурси за по-светло бъдеще.

Какво точно се случи:

7 март

Образователният медиатор Борислав Димитров в ОбУ “Св. Св. Кирил и Методий” Търнене, развихри своята креативност и творчески усет и заедно с родители на наши ученици изработиха надпис по случай 8-ми март, а по-късно през деня сътвори и прекрасни подаръци за маминия ден заедно с учениците. Тези дейности бяха под мотото „Ако не стигнат всичките цветя, за тоя ден, от слънце по-ярък, ще нарисувам нови през нощта, да бъдат твоя нов подарък!“

В навечерието на Международния ден на жената ученици от СУ “Св. Климент Охридски” Симеоновград по нестандартен начин поднесоха своя поклон и уважение към многоликата българка, прославила България извън страната с вълшебния си глас и перо, борила се за нейната свобода и за правото на равенство в професиите. Подвигът, делото и талантът на всяка една от тези жени българки – Баба Тонка Обретенова, Яна Язова, Райна Княгиня, Елисавета Карамихайлова, царица Елеонора Българска, Сирма войвода, Елена Николай, както и на още хиляди български жени, са допринесли страната ни да бъде такава, каквато я познаваме днес.

 

 

10 март

В град Добрич се проведе родителска среща, посветена както на Международния ден на жената, така и на предстоящия училищен и държавен план-прием за учебната 2025-2026 година. Събитието беше организирано от координатора Галина Тошкова, с активното съдействие на медиаторите Мира, Рефие и Бедрие. На срещата присъстваха родители на ученици, бъдещите учители на първи и осми клас, както и учители от професионалните направления. Те представиха информация както за учебните програми, възможностите за развитие на учениците и очакваните перспективи в различните специалности. В духа на празника учениците бяха подготвили ръчно изработени подаръци за родителите, които донесоха усмивки и топли емоции. Атмосферата беше приятелска и изпълнена с позитивни емоции, като всички си тръгнаха с усещането за подкрепа и увереност в избора за образование за своите деца.

13 март

В месецът на жените “Момичета, снабдени с вдъхновение!” – среща за засилване на женската сила, за взаимна подкрепа, за напомняне, че всички сме прекрасни и можем да се справим с всяко предизвикателство на живота в ОУ “Панайот Волов”, с. Мадара! Откровен разговор с момичета, учителки и майки за вредата от ранните бракове и важността на образованието. Всичко това по време на творчески занимания и сладки лакомства! Безценно!

18 март

В месецът на жените – тренинг с прекрасните момичета от СУ “Тр. Симеонов” Шумен В откровен разговор споделяхме личните си истории, търсихме начини за справяне с ранните бракове и помечтахме за бъдеще в университет. Момичетата обещаха, че ще бъдат силни, ще се подкрепят една друга и няма да позволят да им бъдат отнемани мечтите!

19 март

Красива, доверена, пълна с енергия творческа среда в ОБУ “Христо Ботев”, с. Ивански. Време за откровени разговори за сериозните избори след училище, мечтите за добро бъдеще и трудностите, които трябва да се преодоляват. Всяко момиче заслужава да бъде щастливо, независимо къде е родено! Тези момичета са решени да сбъдват мечтите си!

19 март

Работилница в OУ “Свети Паисий Хилендарски” – с. Сотиря „Познай ме!“ – учители подготвиха козметичен салон “Доверие” за майките. Децата направиха своите майки още по-красиви и ги наградиха с призове за „Най-добра майка“. Изключително позитивна и доверена среда, в която всяка жена се почувства ценна, обичана и уважена.

27 март

Силни послания, сърдечни пожелания и смели мечти по време на тренинг с момичетата от ОБУ “П. Волов”, Т. Икономово. Изработване на красиви картички по време на искрени дискусии. Момичетата си обещаха взаимопомощ в трудните моменти. Защото всяко момиче има нужда от добра дума, прегръдка и подкрепа!


Една от основните цели на Център „Амалипе“ е осигуряване на образование, равни шансове за ромската жена и насърчаване нейната все по-активна роля в обществения и политически живот. Център „Амалипе“ работи в няколко насоки: от една страна овластяване на жената в ромската общност, превръщането й в активен член на общността, преодоляване на вредни консервативни практики, които пречат на този процес, а от друга включване проблемите на ромските жени в общите проблеми на жените в България и Европа.

 

 


Проект “Бракът може да изчака, образованието – не” се изпълнява в рамките на проект INSPIRE: Подобряване на националната подкрепа за превенция, интервенция, и отговор на насилието над деца, и овластяване на жертвите” и е съфинансиран от Европейския съюз и фондация “Работилница за граждански инициативи” (ФРГИ)