В Шумен се проведе регионална кръгла маса с Министър Вълчев и образователни медиатори и директори
На регионална кръгла маса Център Амалипе, Община Шумен и РУО Шумен събраха образователни медиатори и директори на училища от Област Шумен на 8 март 2021. Специален гост на събитието бе Министърът на образованието и науката – Красимир Вълчев. Тема на срещата бе „Образователни медиатори – предизвикателства и добри практики“.
Срещата бе хибридна – едновременно се провеждаше присъствено и онлайн. Началният час бе 14.00 часа, а мястото – Възрожденска къща зала „Баба Райна“ гр. Шумен. Не случайно, а защото имено там е било първото девическо училище в страната, основано от Баба Райна през далечната 1850 година.
Срещата откриха третокласници от СУ „Трайко Симеонов” гр. Шумен с химна на родния град „От тука започва България“. Последва акомпанимент на цигулка и песен за мама, както и ръчно изработени подаръци от същите ученици за дамите в залата.
Прозвуча онлайн известното стихотворение „Завръщане“ на Усин Керим в изпълнение на Янита Живкова, ученичка от средното училище в Смядово.
Гости – говорители в кръглата маса бяха Красимир Вълчев – министър на образованието и науката; Деян Колев – председател на ЦМЕДТ Амалипе, Красимир Минчев – председател на Общински съвет при Община Шумен и Боряна Николова – началник РУО Шумен.
Споделянето на добри практики бе важна част от срещата. Споделен бе филмът „Малки истории – образователните медиатори герои и приятели на децата“. Бе коментирана важността на това образователните медиатори да продължат своето образование. Те споделиха лични истории за пътя към образованието и цената на това да бъдеш образован. Министър Вълчев поздрави образователните медиатори и училищата от мрежата „Всеки ученик ще бъде отличник“ за това, че успешно подсигуриха участието на децата от уязвимите групи в ОРЕС и не допуснаха отпадането на ученици и задълбочаване на неравенствата. Той поздрави също така Център Амалипе за подкрепата, която оказва на мрежата училища и медиатори, като подчерта, че взаимопощта и работата в мрежа е най-добрата предпоставка за успех. В дискусията последваха важни моменти от работата на терен на медиаторите – начините им на придвижване до домовете на учениците, спечелването на доверието на ученици и родители и дългата и целенасочена работа в посока промяна на нагласите на родителите, докато образованието стане ценност за всеки родител. Като предизвикателства се откроиха както трудностите в прилагането на обучението от разстояние в електрона среда, успешното приключване на настоящата учебна година, така и мотивирането на учениците да продължат образование в по-горна степен.
Изводите от срещата бяха няколко – неоспоримият факт от ползата на образователните медиатори; необходимостта от увеличаване броя им и това възнагражденията им да бъдат увеличени. Министър Вълчев подкрепи увеличаването на заплатата на образователните медиатори до 90% от учителската заплата – Министерството вече е предприело стъпки в тази насока. Министърът подкрепи и друго предложение на Амалипе и мрежата училища “Всеки ученик ще бъде отличник” за удължаване на проект Подкрепа за успех с още една учебна година. Относно устойчивостта на позицията на Образователния медиатори, Министърът подчерта, че няма да бъде допуснато намаляване на броя на образователните медиатори. Устойчивост ще бъде потърсена чрез увеличаване на средствата за работа с уязвими групи по чл. 52а от Наредбата за финансирането и определянето в тях на минимален дял за наемането на образователни медиатори/ социални работници. От тези средства на този етап не могат да бъдат покривани транспортните разходи на медиаторите при изпълнението на техните служебни задължения, но директорите имат право и следва да го направят от училищния бюджет. Министър Вълчев поздрави тези директори, които покриват транспортните разходи на медиаторите, както и ръководителите, които са успели да подсигурят допълнителен хонорар на своите медиатори за работата им по време на ОРЕС през декември и януари.