
Училища, медитори и доброволци отбелязаха Деня на майчиния език
За поредна година училищата от мрежата „Всеки ученик ще бъде отличник“, както и Мрежата на образователните медиатори от различни краища на страната, отбелязаха Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Тази дата е утвърдена от ЮНЕСКО през 1999 година и от 2000 г. насам се чества с цел да насърчи многоезичието и културното разнообразие. Езикът е неразривно свързан с културната идентичност на даден народ, а загубата на даден език означава и загуба на част от културното наследство, което влияе на цялото общество, като ограничава комуникацията и диалога между различните култури. Майчиният език, наричан още роден или първи език, е този, който човек започва да усвоява още от раждането си. Той е основен елемент в изграждането на личната и социолингвистична идентичност. Владеенето на родния език предоставя най-големи възможности за изразяване и комуникация, а другите езици, усвоени по-късно, обикновено не се владеят на същото ниво.
Тази година Център „Амалипе“ организира специална кампания под надслов „Езикът като право“, за да подчертае значимостта на езиковото многообразие и правото на всеки човек да говори и съхранява своя майчин език. В рамките на инициативата училища, образователни медиатори и доброволци от различни региони се включиха с разнообразни дейности – споделяне на любими думи на родните си езици, рецитали, изложби и други инициативи, които насърчават запазването и предаването на езиковото богатство от поколение на поколение.
Ето повече информация за проведените събития в различните населени места:
Основно училище „Христо Ботев“ в село Чомаковци отбеляза Деня на майчиния език с вдъхновяваща инициатива. Учители и ученици заедно създадоха „Дървото на думите“ – символ на силата, която носи езикът. От това дърво всеки можеше да почерпи усмивки и щастие, да получи обич и приятелство, а също така да намери надежда, вяра и кураж. Понякога прочитането на няколко топли думи е достатъчно, за да даде сила на човек да направи нещо, което не е вярвал, че може.
Посланието на инициативата беше ясно – да бъдем добри и да използваме повече положителни думи, защото те лекуват души и даряват радост. А кой знае – може би човекът срещу нас има нужда точно от това.
Професионална гимназия по селско стопанство и хранителни технологии, гр. Шумен създаде видео поздрав по случай Международния ден на майчиния език
Основно училище „Св. Климент Охридски“ в село Буковлък, област Плевен, отбеляза Международния ден на майчиния език с редица инициативи. Събитието започна с дискусия на тема „Какво е майчин/роден език?“, в която учениците обсъдиха значението и ролята на родния език в тяхното ежедневие.
Като част от празничните дейности беше изработен постер с послание и пожелание, подчертаващо две от най-важните човешки ценности – здраве и образование. Надписът „Да бъдем здрави и образовани“ беше представен на шест езика: български, ромски, румънски, турски, руски и английски.
Учениците също така рецитираха забавни стихотворения на български, ромски и румънски език, като по този начин акцентираха върху езиковото многообразие и силата на думите. Основното послание на инициативата беше ясно: думите трябва да бъдат мост между хората, а не стена, която ги разделя.
Учениците от ОбУ “Добри Войников”, Победа също се включиха в националното отбелязване като създадоха табели, написани на различни езици, както и видео поздрав
Средно училище „Ангел Каралийчев“ в град Стражица отбеляза Международния ден на майчиния език с вдъхновяваща инициатива. Учениците създадоха тематично табло, чрез което изразиха своята концепция за езиковото многообразие и значението на съхраняването на родните езици. Организацията на събитието беше подпомогната от образователния медиатор към училището, който насочи учениците и им помогна с идеи за творческата им изява.
Майчиният език е свещен за всеки човек – чрез него четем, учим и общуваме. Той е основата на нашата идентичност и културна принадлежност, а без него животът би бил лишен от дълбочина. Съхранявайки и разпространявайки родния си език, не само пазим своите традиции, но и представяме културното си наследство пред света. Няма нищо по-ценно от това да предаваме езиковото си богатство на следващите поколения.
Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в село Батак отбеляза Международния ден на майчиния език с вдъхновяваща инициатива. На събитието присъстваха не само ученици, но и техните класни ръководители – Людмила Семова, Стела Цвяткова, Иван Цвятков, Светлана Станева и Татяна Трифонова, както и образователният медиатор Стефан Стефанов.
В духа на празника децата създадоха две табла, върху които залепиха послания на своите майчини езици, като по този начин подчертаха значимостта на езиковото многообразие. Международният ден на майчиния език се отбелязва от 2000 г., като всяка година носи различен акцент. В момента по света съществуват около 7000 езика, но почти 96% от тях се говорят от едва 4% от световното население. Инициативите, насърчаващи употребата и разпространението на майчините езици, не само подпомагат тяхното съхраняване, но и повишават осведомеността относно културните традиции и насърчават солидарността, толерантността и диалога между различните общности. Родният език е основата на личната и социолингвистична идентичност на всеки човек. Той е този, на който най-добре можем да се изразяваме, докато другите езици, които учим впоследствие, рядко достигат същото ниво на владеене.
Образователният медиатор на Първо Начално училище “Христо Смирненски”, гр. Омуртаг Веселин Сандев отправи своя поздрав
В Професионалната гимназия по МЗС, Септември Международният ден на майчиния език беше отбелязан под мотото „Езикът като право“. Учениците с ентусиазъм и желание подготвиха празничната програма, изпълнена с поезия, музика и песни на различни езици. Пъстротата на думите завладя присъстващите със своята мелодичност и уникалност.
Осмокласнички представиха интригуваща презентация, чрез която запознаха съучениците си с „дървото на езиците“ – символ на богатството на езиковото разнообразие. В празничната атмосфера прозвучаха стихове за любовта, приятелството, цветята и добротата на български, ромски, турски, руски и английски език.
Прекрасни песни на ромски, турски и български допълниха многоезичното тържество с музикално вдъхновение.
Сред специалните изненади на деня бяха „Сърцето на добрите думи“ и „Дървото с думите на различни езици“, където ученици и учители избраха и поставиха най-красивите и позитивни мисли. Празникът завърши с много емоции и музика, оставяйки у всички усещането за силата и обединяващата роля на езика
Средно училище „Св. Паисий Хилендарски“ в град Върбица отбеляза Международния ден на майчиния език с послание за уважение към езиковото и културното многообразие. Всеки език е врата към света, а училището е мястото, където се учим да разбираме и ценим традициите на различните общности.
В Средно училище „Христо Ботев“ в село Долни Цибър беше отбелязан Международният ден на майчиния език. По този повод учениците участваха в дискусия, посветена на значението на родния език и неговата роля в съхраняването на културната идентичност.
В Основно училище „Св. Кирил и Методий“ в Старо Оряхово беше отбелязан Международният ден на майчиния език. В инициативата се включиха учениците от пети клас, които написаха думи на различни езици, подчертавайки богатството на езиковото многообразие.
С учениците от начален етап в Средно училище „Св. Климент Охридски“ в град Сухиндол беше отбелязан Международният ден на майчиния език. Денят беше посветен на значимостта на изучаването и използването на майчиния език, както и на опазването на езиковото и културно многообразие по света.
В Основно училище „Св. Климент Охридски“ в село Буковлък, област Плевен, беше отбелязан Международният ден на майчиния език. Инициативата започна с дискусия на тема „Какво е майчин/роден език?“, в която учениците споделиха своите виждания за значението на езика в културната идентичност. Беше изработен постер с послание и пожелание, изразяващо две от най-важните човешки ценности – здраве и образование. Надписът „Да бъдем здрави и образовани“ беше написан на шест езика: български, ромски, румънски, турски, руски и английски. Учениците представиха забавни стихчета на български, ромски и румънски език, подчертавайки езиковото многообразие и силата на думите в общуването.
В Средно училище „Васил Левски“ в град Ябланица беше отбелязан Международният ден на майчиния език. По повод празника учениците създадоха постер, посветен на езиковото многообразие и значението на майчиния език за културната идентичност.