Седмична кампания “Езикът като право”по повод Международния ден на майчиния език – 21 февруари

Международният ден на майчиния език – 21 февруари, се отбелязва всяка година в много държави. Тази година не само че насърчаваме езиковото многообразие и културното богатство, но и обръщаме внимание на темата за правата на човека и липсата на дискриминация. Езиковото многообразие е неразривно свързано с правото на всеки човек да изразява себе си на родния си език без страх от дискриминация.

Този ден е обявен на Генералната конференция на ЮНЕСКО през ноември 1999 година и от 2000 г. насам има за цел да насърчи многоезичието и междукултурния диалог. Правото на използване на майчиния език е основно човешко право, а дискриминацията въз основа на език или културна идентичност нарушава принципите на равноправие и социална справедливост.

Всеки човек има право да се гордее с езика си, а неговото свободно използване е основа за приобщаващо и толерантно общество. Насърчаването на езиковото многообразие е от съществено значение за изграждането на мир, разбирателство и междуетническа хармония.

Тази година Център “Амалипе” обявява кампания под надслов “Езикът като право”, която ще се проведе между 17 и 21 февруариПо-долу можете да намерите идеи, чрез които да се включите в кампанията:

Идеи за отбелязване на Деня на майчиния език:

  • Беседи с четене на любими стихотворения – Организирайте „Интелектуална седянка“, където ученици, студенти и доброволци могат да четат произведения на своите майчини езици и да обсъждат значението им. Това е чудесен начин да се подчертае свободата на изразяване и културното многообразие.

Автор: Ата Бечева

Автор: Ата Бечева

Още ромска поезия можете да намерите ТУК

  • Дърво на положителните думи – Изработете дърво с любими думи на различни езици, като по този начин подчертаете силата на думите в борбата срещу дискриминацията.
  • Флашмоб на думите – Изпълнение на песен на различни езици или изписване на думи, които символизират единство, равенство и свобода.

 

  • Табло с думи на различни езициПоставете го на видно място в училището или общността и насърчете всеки да добави дума, която отразява правата на човека и социалното включване.
  • Представяне на театрална постановка – Представете пиеса на различни езици с участието на деца и родители, за да покажете богатството на различните идентичности.
  • Пеене на песни на майчиния език – Музиката е универсален език, който свързва хората без предразсъдъци. Песните могат да носят послания за толерантност и взаимно уважение.
  • Кратко видео на майчиния език – Направете клип, в който хора казват една и съща дума или изречение на различни езици. Това е начин да се подчертае общата ни човешка същност.
  • Публичен дебат на популярно място – Дискусия на тема „Езиково многообразие, човешки права и равенство“. По време на събитието участниците могат да споделят своите гледни точки и да разменят мнения за значението на езиковата толерантност.

Споделете вашите събития в социалните мрежи!
Използвайте хаштагове #DenNaMoiaEzik и #ПраватаНаЧовека и ни тагнете:

Нека заедно отбележим този ден и покажем, че езиковото и културното многообразие са основа за справедливо и равноправно общество!