
Нови приоритети и обновен политически кабинет на МОН
Максимално дълго присъствено обучение, подготовка на бюджета за образованието през 2022г., подготовка на първите системни проекти по новата Програма Образование и рестартиране на механизма за пълен обхват ще са приоритетите на МОН до края на 2021г. На половина обновен е и политическия кабинет на Министерството като в него са включени заместник-министрите проф. Константин Хаджииванов, Ваня Стойнева, както и Мария Гайдарова и проф. Генка Петрова.
Основен приоритет за Министерството остава максимално дългото присъствено обучение във възможно най-голям брой училища. Насоките за обучение и действия в условията на пандемия, публикувани в края на август ще бъдат стриктно спазвани, като идеята е в онлайн обучение да се преминава единствено при крайни случаи. Освен това приоритет в училищното образование ще бъде рестартирането на Механизма за пълен обхват, който бе изграден през 2017-2018г. и институционализиран чрез Постановление на Министерски съвет №100 от юни 2018г. В рамките на този механизъм бяха създадени екипи за обхват, които обединяват (или би трябвало да обединяват) представители на широк спектър от институции. През предходната учебна година екипите за обхват рязко намалиха интензитета на своята работа, въпреки увеличените предизвикателства пред реалния обхват. Ресорът „Училищно образование“ ще продължи да бъде в правомощията на зам.-министър Мария Гайдарова.
Друг важен приоритет ще бъде финализирането на Програма Образование и подготовката на новите системни проекти по нея. През новия програмен период Програма Образование ще бъде финансирана единствено от ЕСФ, а дейностите по изграждане на центрове за научни постижение (финансирани досега от Европейския фонд за регионално развитие чрез Приоритетна ос 1 на настоящата ОПНОИР) ще бъдат финансирани чрез отделна оперативна програма. Новата Програма Образование бе изработена през предходните 2 години от работна група с участието на МОН, социалните партньори, НПО и др. заинтересовани страни. На практика Програма е почти финализирана и предстои нейното подписване от Европейската Комисия и Българското правителство. През следващите 3 месеца (мандата на новото служебно правителство) ще бъдат подготвени първите системни проекти по нея. Това трябва да бъдат проектите, които ще продължат „Подкрепа за успех“, „Образование за утрешния ден“ и „Активно приобщаване“. Дирекциите на МОН трябва да положат сериозни усилия, за да стартират тези проекти веднага след подписването на Оперативната програма, така че да не се получи „дупка“ във финансирането им.
Новият заместник-министър, в чийто ресор попада Програма Образование е Ваня Стойнева. Тя има богат опит в управлението на Европейските структурни и инвестиционни фондове, като през 2013г. (служебното правителство на Марин Райков) бе заместник-министър на труда и социалната политика с ресор ОП РЧР, а през 2017г. (служебното правителство на проф. Герджиков) бе заместник-министър на образованието и науката с ресор ОП НОИР. От май 2021г. Ваня Стойнева бе заместник-министър на финансите.
Трети Приоритет ще бъде подготовката на бюджета за новата 2022г. в сферата на образованието.
Източник на снимка: mon.bg
Вижте повече:
Проф. Николай Денков ще продължи да бъде служебен Министър на образованието и науката