Образователните медиатори продължават да работят на терен
Образователните медиатори продължават да са на първа линия на нуждаещите се от подкрепа деца и семейства. Те остават на фронтовата линия, за да подкрепят всеки един, който има нужда от тях. Голяма част от образователните медиатори имат семейства и деца, които се притесняват за тях, въпреки че образователните медиатори вече са екипирани със нужните предпазни мерки. Желаем да споделим с вас няколко примера, които получихме от нашите колеги – образователни медиатори към център „Амалипе“.
Образователният медиатор Теменужка Миленова, която работи към център „Амалипе“, но работното й място е в Обединено училище “Христо Ботев”, с. Каспичан, ни сподели, че е разнасяла новите учебни помагала на първокласниците в с. Каспичан. Тя споделя, че една част от учениците нямат достъп до интернет, както и мобилни устройства, затова е необходимо общността, колкото се може по-бързо да се мобилизира, за да може всяко дете да има възможност да бъде част от дистанционното обучени.
Образователният медиатор към център ,,АМАЛИПЕ” – Алдин Стефанов (Каракаш), продължава да посещава семейства от ромски произход в гр. Нови пазар, като раздава информационни материали за това как да се предп азим от COVID – 19.
Образователният медиатор Никола Георгиев от гр. Бяла черква обикаля града с личния си автомобил и информира хората как да се предпазят от вируса COVID – 19, като раздава информационни материали. Въпреки възрастта си и това, че е от уязвимата група на този вирус, той не спира да изпълнява ролята си не само на образователен медиатор, но и на загрижен гражданин на гр. Бяла Черква.
Образователният медиатор Теодора Колева от с. Марково ни уведоми, че всеки ден се раздават обучителни материали на учениците в с. Косово, а причината е липсата на телефони, лаптопи, компютри, чрез които децата да могат да се включат в дистанционното обучение. От изключителна важност, както за образователните медиатори, така и за учителите е, да обхванат всички деца, така че да не изостанат с учебния материал. Учители и образователни медиатори обединяват усилия в разпространението на образователните материали да достигнат до всяко едно дете.
Образователният медиатор Радостина Атанасова от гр. Смядово споделя, че с нейната колежка участват в местния кризисен щаб в града, като постоянно подържат връзка с Щаба относно мерките, които се вземат и какво съдействие се очаква от образователните медиатори. Освен че са част от Щаба, образователните медиатори търсят начин да помогнат с техника, като таблети или компютри за девет деца, които не могат да се включват в дистанционните уроци, заради липсата на устройства. На децата, които нямат нужната техника, се разпечатват образователни материали и се занасят до техните домове. Често се случва децата да им се обадят за консултация относно задачите, които ги затрудняват, но това е при невъзможност да се свържат с учителя си.
Важно е да бъдем съпричастни и да обърнем внимание с какво можем да бъдем полезни на обществото в тези трудни времена за всички нас. Ние от център „Амалпе“ се стремим да популяризираме дейностите, които извършват образователните медиатори, както и да бъдем полезни на общността, затова организирахме и Национална кампанията „Стара технигка за ново начало“ за снабдяване на нужните устройства за ученици от крайно бедни семейства, с цел достъп до дистанционното обучение. Ако желаете да научите повече за кампанията и имате устройство, което не използвате, но може да го дарите на дете в нужда, може да последвате линка с информация:
http://www.amalipe.com/index.php?nav=news&id=3685&lang=1
Атанас Атанасов