
Как учениците превърнаха розовата фланелка в символ на силата срещу тормоза и дискриминацията?
Всяка година последната сряда на февруари светът отбелязва Деня на розовата фланелка – инициатива, която стартира в Канада през 2007 г., когато двама ученици решават да се противопоставят на тормоза. Те забелязват как тяхно съученик е бил тормозен, защото е носил розово, и организират акция, в която раздават розови тениски в знак на солидарност. Този малък, но силен жест се превръща в глобално движение срещу тормоза и насилието сред младите.
За поредна година училища, ученици и образователни медиатори от различни населени места се обединиха, за да отбележат Деня на розовата фланелка – деня за противопоставяне на тормоза. Чрез креативни и вдъхновяващи инициативи младите хора показаха, че тормозът няма място в тяхната среда и че добротата и уважението са пътят напред.
Тормозът, езикът на омразата и дискриминацията са не просто лични проблеми – те подкопават основните човешки права и ценности, върху които се гради едно справедливо общество. Денят на розовата фланелка ни напомня, че всеки има право да бъде приет такъв, какъвто е, без страх от унижение и насилие. В свят, в който различието често става причина за изключване, този ден е призив за солидарност, разбиране и активна промяна. Когато се изправяме срещу тормоза, ние не просто защитаваме нечие достойнство – ние отстояваме равнопоставеността, толерантността и правото на всеки да живее без страх.
По-долу можете да видите някои от начините, по които училищата в мрежата “Всеки ученик ще бъде отличник” отбелязаха Деня на розовата фланелка:
Учениците от ОбУ „Добри Войников“ в с. Победа отбелязаха Деня на розовата фланелка с послание, че борбата срещу тормоза не трябва да бъде само за един ден. Те създадоха символична розова фланелка, върху която подредиха думи, свързани с приятелството и взаимопомощта. Заедно с учителите си изпълниха песента „Дано, дано“, изразявайки надеждата, че добротата и разбирателството ще продължат да се разпространяват.
Учениците от начален етап на СУ „Св. Климент Охридски“ в Симеоновград намериха креативен начин да заявят своята позиция срещу тормоза в училище.
Учениците от ОбУ „Св. св. Кирил и Методий“ в с. Търнене проведоха дискусия за тормоза, толерантността и добротата, а след това изразиха своята подкрепа, създавайки розов постер.
Учениците от ОУ „Христо Ботев“ в село Чомаковци отправиха послание за доброта и съпричастност не само за ден, а всеки ден. Те напомниха, че всеки може да се противопостави на тормоза и да покаже подкрепа към жертвите. Облечени в розово, те символизираха единството, солидарността и смелостта, необходими за изграждането на по-добра и толерантна училищна среда.
Учениците от СУ „Васил Левски“ в гр. Девня също изразиха своята категорична позиция срещу насилието в училищната среда.
Учениците от ОУ „Г. С. Раковски“ в с. Търнак отбелязаха Деня на розовата фланелка – международна инициатива за превенция на тормоза в училище. Те подготвиха специална презентация и създадоха творческо табло с отпечатъци на ръцете си, като символ на толерантността, приятелството и взаимното уважение.
По време на инициативата учениците обсъдиха начини за противопоставяне на насилието и значението на добротата в ежедневието. С подкрепата на своите учители изработиха табло, на което всяка ръка представляваше обещание за подкрепа и разбирателство сред връстниците.
Учениците от ОУ „Антон Страшимиров“ в гр. Казанлък също се включиха в отбелязването, заявявайки своята подкрепа за по-сплотена и толерантна учебна среда.
„Не бъди безразличен – бъди различен!“
Училищната комисия за борба с противообществените прояви към ОбУ „Христо Ботев“ в Каспичан, заедно с Ученическия парламент, отбелязаха Световния ден на розовата фланелка под мотото „Ден без насилие“. С инициативата си те отправиха послание за толерантност и подкрепа сред учениците.
Учениците от училището в с. Цонево – от най-малките до най-големите – отбелязаха Деня на розовата фланелка, като заедно оформиха голямо сърце в знак на единство и съпричастност.
Професионална гимназия по облекло „Елисавета Багряна“ в Бяла Слатина отбеляза Деня на розовата фланелка с вдъхновяващ балонен експеримент, превърнат в игра, в която се включиха и децата със специални образователни потребности. Учениците написаха най-хубавите думи, споделиха защо толерантността и уважението са толкова важни и отправиха позитивни послания един към друг.
Всички заедно – ученици и учители – оформиха символично сърце, а след това, хванати ръка за ръка с розови балони, извиха пъстро хоро, доказвайки, че заедно можем да създадем по-добър и сплотен свят.
ОбУ „Христо Ботев“ в гр. Стамболийски отбеляза Деня на розовата фланелка, като постави фокус върху думите, които изграждат позитивна и подкрепяща среда. Вместо да говорят за тормоза и насилието, учениците насочиха вниманието си към ценности като доброта, доверие, прошка, приятелство, подкрепа, помощ, съпричастност, съчувствие, разбиране, толерантност и единство, вярвайки, че именно те са ключът към справянето с агресията.
ОУ „Васил Левски“ в с. Луличка отбеляза Деня на розовата фланелка с вдъхновяващи инициативи, посветени на добротата и толерантността. Учениците от Ученическия парламент подготвиха презентация, чрез която представиха значението на този ден и отправиха послание за уважение и съпричастност. В знак на подкрепа за каузата те раздадоха стикери с розови фланелки и създадоха креативно табло, напомнящо колко е важно да се противопоставяме на тормоза. Денят завърши с дискусия, в която ученици и учители обсъдиха проблемите, свързани с насилието, и споделиха идеи за изграждане на училищна среда, основана на взаимно уважение и подкрепа.
Основно училище “Капитан Петър Пармаков”, Градец също с включиха като аписаха своите послания за толерантност, разбиране и подкрепа, а също така отправиха и своето послание.
Първокласниците от СУ „Христо Смирненски“ в гр. Койнаре отбелязаха Деня на розовата фланелка с усмивки и ентусиазъм, облечени в розово – символ на добротата и приятелството. Те доказаха, че разбират колко важно е да бъдем добри един към друг и да си помагаме. С искрени думи и мили жестове учениците споделиха посланието за свят без тормоз и обещаха да продължат да изграждат среда на разбирателство и подкрепа. С гордост споделят, че от началото на учебната година до днес в техния клас няма място за тормоз – доказателство, че уважението и добротата могат да бъдат начин на живот.
В ОУ „Отец Паисий“ в с. Борован Денят на розовата фланелка беше отбелязан с подкрепата на учители и образователни медиатори, а посланието на инициативата беше ясно: „Агресията ражда агресия, а любовта – любов“. Учениците обсъдиха важността на добротата и разбирателството, като отправиха послание, че уважението и емпатията са ключът към училище без тормоз.
Учениците от ОУ „Д-р Петър Берон“ в село Желю Войвода отбелязаха Деня на розовата фланелка, като създадоха табло с послания за доброта и уважение. Облечени в розово, те изразиха своята подкрепа към каузата и оформиха голямо сърце в училищния двор – символ на единство и солидарност срещу тормоза.
Учениците от НУ „Иван Вазов“ в Дългопол отбелязаха Деня на розовата фланелка, като облякоха розово и отправиха послания за доброта, уважение и толерантност. С общи усилия те създадоха пъстро табло, изпълнено с позитивни думи и символи на приятелството, показвайки, че заедно могат да направят училището си по-добро и безопасно място.
Учениците от ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в село Раданово се включиха в отбелязването на Деня на розовата фланелка, като облякоха розово и изразиха своята подкрепа за каузата. Те създадоха табло с послания за доброта и толерантност.
Първокласниците от ОУ „Христо Ботев“ в село Кукорево, община Тунджа, се включиха в инициативата за Деня на розовата фланелка, като изработиха табло с мотото „Не на тормоза в училище!“. С много старание и креативност те отправиха своето послание за доброта, разбирателство и приятелство, доказвайки, че дори най-малките могат да бъдат посланици на промяната.
Учениците от ПГ по МЗС в гр. Септември отбелязаха Деня на розовата фланелка на 26 февруари с посланието „Не на тормоза, но не за ден“. Денят премина под знака на борбата срещу насилието и насърчаването на добротата, уважението и съпричастността. Основен акцент в инициативата бе флашмобът под надслов „Бъди добър – спри тормоза! Доброто започва от теб!“, с който учениците призоваха към толерантност и подкрепа в училищната общност.
Учениците от ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ в гр. Севлиево се включиха в инициативата „Не на тормоза, но не за ден!“, като отправиха послание за толерантност и уважение. С различни дейности те показаха, че добротата и разбирателството трябва да бъдат неотменна част от училищната среда всеки ден.
Учениците от ОУ „Христо Ботев“, с. Раковица, отбелязаха Деня на розовата фланелка, като изписаха вдъхновяващи послания върху розови балони. С този символичен жест те изразиха своята подкрепа за каузата и напомниха, че добротата и разбирателството са ключът към училище без тормоз.
Учениците и учителите от ОУ „Христо Ботев“, с. Ломци, се обединиха около посланието „Не на тормоза в училище“, като закичиха розови фланелки – стикери и балони. В проведените беседи и разговори те обсъдиха темата за тормоза както в училище, така и в семейството, подчертавайки значението на съпричастността и активната позиция срещу насилието и унижението.
В училище ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, с. Крушовица, Денят на розовата фланелка беше отбелязан с дискусия, посветена на борбата срещу тормоза в училище. Учениците обсъдиха значението на взаимното уважение, закрилата на по-големите към по-малките и необходимостта от избягване на обиди и агресивно поведение. Акцент беше поставен върху това как всеки може да допринесе за по-добра и по-приятелска училищна среда.
В ОУ „Христо Ботев“, с. Асеновци, общ. Левски, Денят на розовата фланелка беше отбелязан с различни инициативи, насочени към борбата срещу тормоза. Учениците изготвиха специално табло с призиви за доброта и уважение, а с помощта на образователния медиатор научиха и рецитираха хорово стихотворение по темата. През седмицата те носеха емблеми с надпис: „Не на тормоза – и не само за един ден!“, като част от посланието за устойчиво противопоставяне на насилието. Проведена беше и беседа, която насърчи всички да не бъдат безразлични, а да проявяват доброта и съпричастност в ежедневието си.
Учители и ученици от ОбУ „Св. св. Кирил и Методий“, Бяла река отбелязаха Световния ден на розовата фланелка – ден, посветен на борбата срещу тормоза в училище. В духа на инициативата в училището бяха раздадени розови балони и значки, символизиращи съпричастността към каузата за училище без насилие. Всички заедно казаха твърдо „НЕ“ на насилието, подкрепяйки добротата и доказвайки, че обединени могат да променят света около себе си.
Символът на деня беше розовото – цветът, който ученици, учители и служители носеха с гордост, изразявайки своята нетърпимост към тормоза. Училището се изпълни с усмивки, положителни емоции и усещане за единство. Денят беше различен – розов, вдъхновяващ и изпълнен със смисъл, споделеност и желание за положителна промяна.
СУ “Христо Ботев”, с. Долни Цибър отбеляза Деня на розовата фланелка с редица инициативи, посветени на борбата срещу тормоза. Учениците подготвиха тематични табла, проведоха обучение за четвърти клас и организираха кратък рецитал, в който началният етап представи послания за доброта, уважение и толерантност.
В ОУ “Антон Страшимиров”, с. Светлен Денят на розовата фланелка беше отбелязан с вдъхновяващи послания за доброта и съпричастност. Учениците споделиха своите мисли за приятелството и уважението, а в очите им проблесна разбиране – защото заедно можем да направим училището по-добро място без тормоз.
В ОУ „Св. Климент Охридски“, с. Пет Могили Денят на розовата фланелка беше отбелязан под мотото „Не на агресията в училище!“. Учениците се включиха в различни инициативи, насочени към насърчаване на добротата, уважението и съпричастността, с ясното послание, че тормозът няма място в училищната среда.
В ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, с. Градница, ученици и учители отбелязаха Деня на розовата фланелка с различни инициативи, насочени към насърчаване на толерантността и добротата. С общи усилия те създадоха табла с послания срещу тормоза и обсъдиха важността на взаимното уважение и подкрепа в училищната среда.
В ОбУ „Пенчо П. Славейков“, с. Марково, област Шумен, ученици и учители се обединиха в посланието „Не на тормоза в училище!“. Те изразиха своята подкрепа към инициативата чрез различни дейности, насочени към насърчаване на добротата, уважението и съпричастността сред учениците.
В ОУ „Васил Левски“, с. Градище, ученици и учители отбелязаха Деня на розовата фланелка с различни инициативи, насочени към борбата с тормоза. Те изработиха тематични табла, проведоха дискусии за толерантността и изразиха своята подкрепа за училище без насилие.
В ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – с. Старо Оряхово Денят на розовата фланелка беше отбелязан с послания за толерантност и инициативи, насочени към борбата с тормоза. Ученици, учители и родители обединиха усилия, за да покажат, че добротата, разбирателството и уважението са най-силното оръжие срещу насилието. Те раздаваха хартиени розови листчета във формата на тениски с послания срещу насилието, напомняйки, че противопоставянето на тормоза не е само за един ден, а кауза, която трябва да се отстоява всеки ден.
В СУ „Васил Левски“ – с. Маноле Денят на розовата фланелка беше отбелязан с послания за доброта, разбирателство и уважение. Ученици и учители се обединиха около каузата „Не на тормоза в училище!“, показвайки, че насилието няма място сред нас. С различни инициативи всички заедно доказаха, че промяната започва от всеки един от нас!
Център Амалипе насърчава развитието на училищна култура на толерантност, недискриминация и защита на човешките права.