Разнообразие и инициативност отново в Криводол

2 април е Международен ден на детската книга. Празникът  се отбелязва от 1967 г. и съвпада  с рождения ден на един от най – обичаните  датския писател Ханс Кристиан Андерсен (1805 – 1875). Роден през 1805 г. в малкото градче Одезе, Ханс живее в скромно семейство на обущар и перачка. Заедно с баща си майстори малки фигурки от дърво, рисува, чете и декламира. От малък е надарен с богато въображение и артистични заложби, има развита фантазия и винаги е замечтан. Светът около него оживява – купичката, лъжичката, вилицата, уличният фенер… и разказва собствена история. “Няма по-хубави приказки от тия, които създава самият живот”, казва Андерсен, с което показва колко правдиви и истински са неговите истории.

През 1958 г. ЮНЕСКО учредява Международен Златен медал на името на Андерсен, наричан още Малка Нобелова награда. Един път на две години тази награда получават най-добрият детски писател и художник на детски книги. През годините са награждавани Астрид Линдгрен, Селма Лагерльоф, Туве Янсон, Луис Карол, Валери Петров. Ангел Каралийчев е първият български писател, вписан в Почетния списък на Международния съвет за детската книга “Ханс Кристиан Андерсен”.

На този ден Читалищната библиотека в гр. Криводол  посвети  онлайн – четене на любими приказки  от Андерсен. Ученици от началните класове прочетоха  “Новите дрехи на царя”, “Оловният войник”, “Малката русалка”, “Малката кибритопродавачка”, “Принцесата върху граховото зърно” и дискутираха върху добродетелите на андерсеновите герои.

Инициативата за  отбелязване на Международния ден на детската книга е на дългогодишния библиотекар г-жа Христина Кръстева  и е част от информационните кампании, реализирани по проект „ Заедно можем повече“ , BG 05M9OP001-2.018-0037-2014BG05M2OP001- C01. Със съдействието на общностния и образователния екип на всички деца, участвали в кампанията са подарени книги и лакомства.

Кампаниите през месеца продължиха с отбелязване на Великден сред най- малките жители. С  подръчни материали, осигурени от проекта бяха изготвени кошнички, рисунки и боядисани пъстри яйца. За активното включване на малчуганите  ангажимент имаха общностния модератор, които беше подпомогнат от общностния медиатор в ДГ „ Славейче“.  Кампанията се реализира при спазване на противоепидемичните мерки, а в нея се включиха  децата от подготвителната група.

Подобаващо беше отбелязан и международния ден на Младежката солидарност – 24 април. Членовете  на  клуб „ Младежта е толерантност“  се включиха активно в раздаването на хранителни продукти и дезинфектанти за социално слаби семейства от всички населени места в общината. Проблемите на  младите хора  в общината са свързани не само с трудността да  намерят сигурно работно място, а да осигурят условия за живот и храна на своето семейство, а в условия на епидемия това е сериозно изпитание и за  тяхното оцеляване.  Именно чрез осигуряване на   пакети с хранителни продукти този проблем  има временно решение. Според  извадка от анкетното проучване  сред местната общност по – голяма част от младите  семейни хора очакват вдигането на забраната за пътуване, което ще им даде шанс за  сезонна работа в европейски държави.