Резултати от ученически конкурс “Мостове вместо стени: Как да преодолеем предразсъдъците?“

През изминалите месеци получихме много и прекрасни творби. Участие взеха над 150 участници. Ученици на различни възрасти, от различни етноси и от населени места в цялата страна ни изпратиха разнообразни и вдъхновяващи материали и в трите категории. За пореден път се убедихме, че и в най-отдалечените кътчета на България има талантливи ученици.

За Комисията ни беше изключително трудно да класира най-добрите, защото всички са добри. А за този конкурс бяхме подбрали най-добрата комисия. Тя включва университетски преподаватели, учители, студенти и ученици, наши активни доброволци, професионалисти фотографи, видеооператори, художници … Комисията разгледа и оцени по регламента за участие получените творби на ученици от I до XII клас, както следва (номинираните участници са подредени по азбучен ред и той не указва мястото, на което са отличени):

Айсел Салиева, 12 г.

Александра Шанкова, 16 г.

Асен Асенов, 16 г.

Асен Георгиев, 17 г.

Букре Мухарем, 10 г.

Валентин Симеонов, 13 г.

Валентина Цветанова, 10 г

Гергана Стефанова, 11 г.

Гочо Гочев, 14 г.

Дилек Сабри, 17 г.

Еда Дерменджи, 9 г.

Елифназ Билял, Ирем Себахтин, 13 г.

Емине Мустафова, 17 г.

Зара Захариева, 17 г.

Зорка Грозданова, 18 г

Зорница Димитрова, 16 г.

Иван Живков, 12 г.

Иван Иванов, 15 г.

Иван Иванов, 15 г.

Иван Павлов, 13 г.

Красимира Иванова, 10 г.

Кямил Емин, 14 г.

Люцкан Седефов, 14 г.

Медковец, екип 15-16 г.

Миглена Хаджиева, 12 г.

Наталия Василева, 9 г.

Незгюл Кадрие, 14 г.

Екип ОУ „Христо Ботев“, Бургас, 15 г.

Екип ОУ „Христо Смирненски“, Тулово, 11 г.

Светлозара Йорданова, 16 г.

Светозар Георгиев, 15 г.

Седеф Сезгин Яшар, 13 г.

Сребра Николова, 13 г.

Екип СУ “Любен Каравелов”,Варна         

Февзия Билял, Хефизе Неждет, 14 г.

Цанка Димитрова, 19 г.

Юлиян Димитров, 17 г.

Юлиян Илиев, 10 г.

Всички номинирани ученици и техните придружители са поканени да вземат участие в събитията, посветени на 8 април, които Център Амалипе организира на 8 и 9 април в София.

8 април 2025

10.00 – 13.30               Конференция „Успешни практики и модели за преодоляване на дискриминацията в образованието“, Гранд Хотел София, гр. София. Конференцията ще се проведе на високо институционално ниво и ученикът ще има възможност да се срещне с вицепремиер и посланици на различни посолства в България.

14.00 – 16.00              Посещение на откриването на Изложбата Ромската литература и култура, част от богатството на българската култура “ с печатни произведения, посветени на ромска тематика и съхранявани в Народна библиотека „Св.Св.Кирил и Методий“

16.30 – 17.30              Подготовка за церемонията по награждаването, която ще се проведе в Народното събрание

 

9 април 2025

10.00 – 13.00              Официална церемония по награждаването на участниците от конкурса „Мостове вместо стени“ в Народното събрание (пл. „Княз Александър I“ №1), която включва:

  • Официална церемония „Награждаване на победителите в конкурса „Мостове вместо стени“ от Председателя на Комисията по образованието и науката“ в 51 Народно събрание
  • Среща разговор с народни представители в Комисията по образование и наука към 51 Народно събрание
  • Обиколка и посещение на Пленарната зала на 51 Народно събрание

По време на официалната церемония по награждаване ще бъде обявено кой на кое място е класиран.  

Резултатите от конкурса “Мостове вместо стени: Как да преодолеем предразсъдъците?” показват, че младите хора не само осъзнават проблемите на съвременното общество, но и активно търсят решения. Всяка представена идея е стъпка към по-добро бъдеще, в което разбирателството и съпричастността ще заменят ненавистта и разделението. Нека продължим да строим мостове вместо стени, защото единствено заедно можем да изградим свят, в който предразсъдъците нямат място. Нека всеки от нас стане строител на мостове!

Благодарим на всички участници за активното участие, пожелаваме още много творчески вдъхновения и изяви! А на тези, които не са номинирани тази година – пожелаваме още много успехи и ви очакваме догодина!

Тазгодишният конкурс е част от дейностите, провеждащи се в рамките на инициативата “Права на човека: Образоваме, вдъхновяваме, променяме!” се изпълнява в рамките на проект „Права и ценности“ и е финансирана от Европейския съюз и фондация „Институт Отворено общество – София“.