
Европейската ромска платформа дискутира проблемите на жилищната сегрегация
16-то издание на Европейската ромска платформа се проведе на 30ти ноември в Мадрид, Испания. В него участваха европейският комисар по равенството Хелена Дали, испанският министър на социалните въпроси Пабло Бустиндуи, евродепутати, представители на Националните контактни точки, европейски и национални институции, неправителствени организации.
Основната дискутирана тема бе свързана с жилищната сегрегация и успешни примери за нейното преодоляване в някои държави членки на ЕС. Бяха дискутирани също така напредъка по изпълнението на Националните стратегии за равенство, приобщаване и участие на ромите, подкрепата на европейските фондове за тези политики, актуални проблеми и примерни начини за преодоляването им.
От страна на България в заседанието на Европейската ромска платформа участваха Росица Иванова, Ахавни Тупакбашян, Никола Петков (Секретариат на НССЕИВ), Роберто Маринов (МТСП), Мария Методиева (Тръст за социална алтернатива) и Деян Колев (Център Амалипе). В своето изказване Деян Колев обърна внимание на следните въпроси:
– Жилищната сегрегация е тясно свързана с образователната сегрегация и с усилията за модернизация и развитие на ромската общност
– Необходимо е комбинирането на „твърди“ и „меки“ мерки за преодоляването на жилищната сегрегация, повишаване на образователното ниво, образователна десегрегация и развитие на ромската общност. От тази гледна точка е необходимо „кръстосано финансиране“ от ЕФРР, ЕСФ, както и от фонда за развитие на селските райони
– И на национално, и на местно ниво съществува подкрепа за дейности, насочени към пълен обхват и превенция на отпадането от училище. В същото време няма политическа решимост за десегрегация и въвеждане на интеркултурно образование. Още по-ниска е решимостта за жилищна десегрегация. Националните правителства предпочитат да не работят по тези теми и затова е необходима подкрепа от страна на Европейската комисия и останалите европейски институции.
– На местно ниво често се сблъскваме с примери на успешни общини, които използват средства от ЕФРР и ЕСФ по множество различни теми, но избягват проекти за жилищна десегрегация на ромските квартали. Затова е необходимо въвеждането на допълнителна условност – общините, които използват фондове от ЕФРР и ЕСФ да са задължени да инвестират част от тях в проекти за жилищна и образователна десегрегация.
Вижте още:
15-ата Европейска ромска платформа в Прага: изказванията и отвъд тях