Шеста национална среща на ромските жени: кръг от сила, солидарност и нови възможности
Когато една жена повярва в себе си, цяла общност върви напред
Има срещи, които приключват с края на програмата. Има и такива, които остават дълго след последния аплодисмент – в думите, в сълзите, в усмивките и в смелостта да продължиш напред. Такава беше и Шестата национална среща на ромските жени – „Жените могат всичко – кръг на силата: споделяне, женска подкрепа и гражданско участие“. Тя бе организирана от Център Амалипе с подкрепата на Български фонд за жените и се проведе на 6 юни 2026 г, на сцената на Летния театър във Велико Търново. Събитието събра повече от 70 жени и момичета от различни краища на България, за да си припомнят една проста, но често забравяна истина – че когато жените се подкрепят взаимно, промяната става възможна.
Още с пристигането си участничките изпълниха
пространството с енергия, която трудно може да бъде описана с думи. Имаше вълнение, любопитство, но и усещане за принадлежност. Сред присъстващите бяха активни жени в политиката, студентки, ученички, майки, общественици и млади лидерки – жени, които всеки ден променят своите общности, често без това да бъде отбелязано.
Официалното откриване даде начало на ден, изпълнен с вдъхновяващи разговори и искрени споделяния. Айлин Пехливанова – народен представител в 52-то Народно събрание поздрави всички жени и разказа за своите лични трудности и победи, както и за работата си в Парламента. Гости от институции, гражданския сектор и академичните среди насърчиха участничките да вярват в силата на своя глас и да продължат да бъдат активна част от обществения живот. Но най-ценните думи дойдоха отвътре, от общността, от самите жени в залата.
По време на дискусията за трудностите и победите, те споделиха лични истории – за ранните бракове, за прекъснатото образование, за предразсъдъците и ежедневните битки. Ръкопляскания предизвикаха споделените истории за дъщери и внучки, приети в университети. Всяка история носеше своята светлина – примери за преодоляване, за смел избор и за упоритост. В тези моменти сцената на Летния театър не беше просто място за среща. Тя се превърна в пространство на доверие, в което всяка жена можеше да бъде чута.
Особено емоционална беше работата в малките групи за взаимна подкрепа. Участничките твориха заедно – създадоха стихотворението „Активните жени като мен“, песента „Красива и силна съм, когато ….“, и танц „Женската вътрешна сила“. Усещаше се творчество, възхищение и радост, а непознати хора за броени минути се превръщаха в съмишленици.



Една от най-въздействащите части на срещата беше творческата работилница „Дърво на мечтите“. На неговите клони оживяха стотици желания и цели – завършено образование, собствен бизнес, успешна професионална реализация, по-добро бъдеще за децата и повече жени на лидерски позиции. Всяка написана мечта беше малък акт на смелост. Защото мечтите са първата стъпка към промяната.


Снимките от събитието разказват история, която думите трудно могат да поберат. В погледа на младото момиче, което внимателно слуша всяка дума, се вижда надеждата за бъдещето. В емоцията на жената, която говори пред останалите, личи силата на преживяното и желанието да предаде своя опит нататък. Между тях стои невидимата нишка на приемствеността – връзката между поколенията жени, които заедно проправят нови пътища.



„Кръгът на силата“ не е просто тема на среща. Това е общност. Пространство, в което жените откриват подкрепа, вдъхновение и увереност, че не са сами. Именно в такива срещи се раждат нови приятелства, нови инициативи и нови лидери.
Шестата национална среща на ромските жени показа, че овластяването не започва от големите политики и стратегии. То започва от разговора между две жени, от подадената ръка, от споделената история и от смелостта да повярваш, че можеш да бъдеш двигател на промяната.


И когато денят приключи с обща снимка и малък подарък, усмивките говореха повече от всяка реч. Защото всяка участничка си тръгна с нещо повече от спомен – с усещането, че принадлежи към един по-голям кръг. Кръг на сила, солидарност и надежда за бъдеще, в което всяко момиче и всяка жена могат да мечтаят смело и да реализират своя потенциал.
Днес е 10 юни: Международен ден на ромските жени. Честит ден на ромската жена!
ПС. Днес е 10 юни: Международен ден на ромските жени. А за тези, които се чудят какво направи Мира на матурата по български език – взе я! И утре отива, за да се запише в университета! Браво, Мире, пожелаваме ти още много успехи оттук нататък

Автор: Силвия Станчева
Снимки: Радостина Петкова и Йоана Бенова
Вижте още:
„Кръг на силата“: една емоционална среща на ромски жени от различни поколения
Националната женска среща е част от XXI-тият Детски ромски фестивал “Отворено сърце” и се реализира с финансовата подкрепа на Български фонд за жените (БФЖ) и Европейския съюз (ЕС) в рамките на програма „Мисия: възможна. Birds in BG“ на БФЖ. Изразените възгледи и мнения са единствено на Център Амалипе и не отразяват непременно тези на Българския фонд за жените, Европейския съюз или Европейската изпълнителна агенция за образование и култура. Нито БФЖ, нито ЕС, нито ЕИАОК могат да бъдат държани отговорни за тях.


