Хиляди украински граждани се насочват към България,  как ще могат децата им да влязат в класните стаи

Хиляди украински граждани се насочват към България след началото на войната от 24.02.22г. и вероятно техният брой ще продължи да се увеличава. Регионалните управления на образованието в цялата страна приемат заявления от украински бежанци, които искат да запишат децата си в детска градина или в училище. Означава ли това, че децата им могат да влязат веднага в класните стаи?

След като украинските граждани подадат молба за искане на международна закрила от България, могат да запишат децата си в детска градина или в училище, без да е необходимо да са получили потвърждение за официален правен статут в България. Всички останали могат да ползват услугите на Центровете за работа с деца.

По настоящем към България се насочват 3 групи украински граждани:

  • Украинци, които имат и българско гражданство
  • Граждани на Украйна без двойно гражданство, които не възнамеряват да останат за по-продължителен период в България, а планират да продължат към друга Европейска държава или да се върнат в Украйна при първа възможност
  • Граждани на Украйна без двойно гражданство, които възнамеряват да останат в България за по-продължителен период от време

Как може да продължи образованието на децата от тези 3 групи?

Децата на украинците, които имат и българско гражданство, могат да бъдат приети в детски градини или училище без допълнителни процедури. Те ще бъдат допускани в България, дори българските им документи да са с изтекъл срок на валидност.

Относно украинските граждани, които нямат българско гражданство:

България, като част от ЕС, има споразумение с Украйна за безвизов режим на пътуване от 2017 г. То дава възможност на всички украински граждани да влязат на територията на страната ни само със своите биометрични паспорти.

Украинските граждани, които не притежават българско гражданство, се пропускат през КПП-тата на България или Румъния след представяне на украински паспорти и могат да пребивават на територията на ЕС /т.е. могат да преминат през Румъния и да останат в България / без виза за период до 90 дни на всеки 6 месеца. Веднъж влезли на територията на България, украинските граждани могат да поискат убежище, тъй като престоят им в рамките на безвизовия режим е със срок до 90 дни престой в рамките на всеки 6 месеца.

Ако не притежават биометричен паспорт, може да им бъде изискана виза. В този случай, както и когато изобщо нямат документи, украинските граждани трябва да поискат международна закрила в първата държава, на чиято територия успеят да влязат.

След нападението на Русия над Украйна на 24.02.2022 год. за украинските граждани автоматично възникна правото да потърсят убежище като бежанци в България и без да са изпълнени тези условия и дори ако не притежават валиден паспорт за пътуване в чужбина.

Съгласно българския бежански закон всеки човек може да подаде молба за убежище и международна закрила. Законът не поставя като условие наличието на валиден паспорт за подаването на такава молба.

Препоръчително е обаче, ако нямат валиден паспорт, пълнолетните лица да представят на границата други свои документи с фотоснимка (лична карта, шофьорска книжка), от които безспорно може да се установи тяхната самоличност и това, че действително са украинци. За децата под 14 години, които са заедно със свой родител или друг пълнолетен роднина (баба, дядо, леля, чичо, пълнолетни брат или сестра) и които нямат паспорт и друг документ с фотоснимка, трябва да се представи удостоверение за раждане или друг официален документ, от който може да се удостовери роднинската връзка между детето и пълнолетното лице. Децата от 14 до 18 години, могат при липсата на паспорт да представят лична карта, а ако нямат и такава – да покажат официален документ, който показва роднинската им връзка с родителя или другите пълнолетни роднини, с които пътуват. Деца под 18 години, които пътуват сами (непридружени деца), тоест, без свои родители или роднини, или които пътуват с други пълнолетни лица, с които нямат роднинска връзка и заявят на българската граница, че искат да влязат в България да потърсят убежище и международна закрила, задължително се допускат до територията на страната и се предават на социалните служби независимо от тези обстоятелства.

Молбата за убежище и закрила може да бъде подадена пред всеки български държавен орган включително – и на контролно-пропускателните пунктове на границата пред служителите на граничната полиция.

Законът (чл.58, ал.6 от Закона за убежището и бежанците) задължава българската гранична полиция, ако чужденец, намиращ се на гранични контролно-пропускателни пунктове, включително в транзитните зони на летището, заяви че желае да подаде молба за убежище и международна закрила, да му предостави информация как да направи това. За тази цел полицията трябва да осигури превод за улесняване на достъпа до българската бежанска процедура.

Молбата за искане на международна закрила от България може да бъде в устен или писмен вид и трябва да съдържа следните данни (Вижте тук):Молба

Тези украински граждани, които възнамеряват да останат в България за по-дълъг период от време следва да подадат и заявление до РУО, в което да посочат своето желание детето/децата им да се запишат в детска градина или в училище. В заявлението те трябва да посочат майчиния език на детето, дали владее в някаква степен български или друг европейски език, къде и кой клас е завършило детето в своята страна.

След като украинските граждани подадат молба за искане за международна закрила от България, могат да запишат децата си в детска градина или в училище. Всички останали могат да ползват услугите на Центровете за работа с деца.

Към този момент се предвижда за децата-бежанци да бъде организирано допълнително обучение по български език, както следва: за най-малките – в детските градини – се предвиждат 60 занимания; 90 учебни часа по български език ще има за децата в началните класове; до 120 учебни часа – за учениците в прогимназиалния етап и до 180 учебни часа за тези в първия гимназиален етап. Обучението ще се провежда по учебна програма за изучаване на български език като чужд за хора, които търсят или са получили международна закрила и за мигранти в училищна възраст. Тези занимания ще бъдат заплатени не от делегирания бюджет, а чрез специална субсидия към училищата.

 

Програмата за правна защита на бежанци и мигранти към Българския хелзинкски комитет осигурява безплатни правни консултации, представителство и адвокатска защита на хората, търсещи убежище и закрила в България.

От понеделник до петък, 09.00 – 17.00ч.:

00359 2 980 20 49

00359 2 981 33 18

От понеделник до петък, 07.00 – 09.00ч. / 17.00-20.00ч.:  00359 8888 19 745 (гореща телефонна линия)

Събота и неделя, 10.00-12.00ч. / 13.00-16.00ч.:  00359 8888 19 745 (гореща телефонна линия)

 

Център „Амалипе“ апелира към Министерството на образованието и науката да подсигури възможност за максимално бързо и без административни спънки интегриране на украинските деца, които вече са в България или предстои скоро да бъдат у нас! Не би трябвало нито едно дете, което е на българска територия да остава извън класните стаи. Апелираме също така максимално бързо да бъдат изяснени въпросите с финансирането на училищата и детските градини, които ще образоват и възпитават децата на украинските семейства, бягащи от войната.

 

 

Вижте още:

Информация за хора, идващи от Украйна | Български хелзинкски комитет 

Актуална информация за влизащите в България украински граждани

МОН ПРИЕМА ЗАЯВЛЕНИЯ ОТ БЕЖАНЦИ ЗА ЗАПИСВАНЕ В УЧИЛИЩЕ

Образец на заявлението за постъпване на деца-бежанци в българска детска градина или училище можете да свалите Тук