
Василица 2025 – Мостовете между ученици и институции
За 16-та поредна година Център “Амалипе” организира кампанията по повод Василица “Да възстановим мостовете помежду ни”. На 14 и 15 януари 2025 стотици ученици, учители, медиатори и директори пътуваха до София, за да посетят различни държавни институции, неправителствени организации и посолства. А в МОН беше проведено награждаването на конкурса за медиатор на годината.
Учениците разказаха различни ромски легенди, показаха традиционни ромски танци и пресъздадоха обичаите свързани с Василица – Ромската нова година. Те изпратиха пред своите домакини ясните послания, че:
- ромите са голяма етническа общност в България със своя култура и обичаи.
- днешните ромски младежи са активни граждани, които ценят своите традиции, но и своето образование.
- интеркултурното образование е важна част от образователната ни система и трябва само да се подобрява
- днешните активни младежи, от всякакъв етнически произход, са демократично настроени и искат да живеят в справедлива държава без дискриминация
- медиаторите са важна част от образователната система и са ключов фактор за интегрирането на малцинствените групи
- неправителствените организации са важна част от демократичната ни система. Те са желан партньор на училищата. И затова трябва да се спре натиска върху тях и опитите да се декларират като “чуждестранни агенти”.
13-ти януари
в. “Марица”, гр. Пловдив
На 13.01.2025 г. в редакцията на в. “Марица”, гр. Пловдив сурвакари от ОУ “Васил Левски”, с. Караджово гостуваха по повод отбелязването на Василица. Облечени в традиционни носии, учениците тържествено влязоха с усмивки на лицата. Пред екипа на вестника учениците изпълниха традиционна песен и поднесоха своите пожелания за здраве, берекет и успехи под формата на сурвакане. Елица Кандева, ресор Образование, помоли гостите да споделят какви искат да станат, когато пораснат. Получи мъдър отговор: ”Не знаем, защото животът често има свои планове относно това.”
14-ти януари
ЦОИДУЕМ
Учениците от СУ „Васил Левски“ в гр. Ябланица посетиха институцията и имаха възможността да се срещнат с екипа на Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства. Децата бяха приветствани от директора на ЦОИДУЕМ – г-н Лало Каменов. Те започнаха своето представяне с кратък поздрав. Програмата им продължи с изпълнение на песента “Василица” и танц “Пъстра китка”. Завършиха със сурвакарска благословия.
ПОСОЛСТВОТО НА АВСТРИЯ В БЪЛГАРИЯ
Учениците от ПГСС “Проф. Иван Иванов” в гр. Долни Дъбник и ОУ “Хр. Ботев” в с. Раковица бяха посрещнати в Резиденцията на посланика на Австрия в България лично от Н.пр.г-жа Андреа Икич-Бьом. Учениците, свириха, танцуваха и създадоха празнична атмосфера, която бе допълнена от традиционна пита, която подариха на посланика и екипа ѝ. За финал всички бяха сурвакани за здраве и берекет.
ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ
Учениците от ПГ “Алеко Константинов” в гр. Мездра посетиха една от най-големите европейски институции в България. Те пресъздадоха основни ромски традиции, представиха характерни ястия от трапезата на Василица, специфични наричания на Банго Васил и традиционни ромски песни. Европейската Комисия им благодари за посещението и ги изпрати с послание да бъдат активни и креативни и да продължат да представят ромската култура в България и Европа.
ПРЕЗИДЕНТСТВО
Президентството на Република България отново стана домакин на инициативата и част от институциите, които приеха да споделят общите пожелания за здраве, мир и късмет през новата година заедно с учениците от СУ „Христо Смирненски“, гр. Койнаре. Учениците бяха посрещнати от началника на кабинета на държавния глава Гълъб Донев и администрацията на Президента.
В приветствието си Гълъб Донев изказа благодарност за представения от учениците фолклорен поздрав за празника. „Това показва, че вие дълбоко цените и съхранявате ромските традиции, които са част от голямото културно наследство на нашата страна“, заяви той. Той пожела на възпитаниците на СУ „Христо Смирненски“ да са здрави, да продължават да се учат, да имат успех в своите начинания и да бъдат щастливи и горди деца на майка България. Гълъб Донев открои и значението на работата на Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за развитието на образованието и приобщаването на децата от ромската общност, както и ролята на учителите в българската образователна система, за неимоверните грижи да подпомагат децата да се образоват и изграждат себе си като достойни граждани. От своя страна Теодора Крумова благодари на институциите на Президента и Вицепрезидента, че продължават да подкрепят усилията на Център Амалипе всяко едно дете да получи шанс за качествено образование и възможност да мечтае. Тя апелира към Президентството да отправят категорично послание, че е недопустимо в европейска и демократична България да се приемат недемократични закони като внесения и в този Парламент Закон за регистрация на чуждите агенти и че това би спряло както организациите като Център Амалипе, така и училищата да постигат най-доброто а децата, с които работят.
Даниела Цоньoвска, директор на от Средно училище „Христо Смирненски“, което през тази година отбелязва 160 години от създаването си, подари на Гълъб Донев книжка с историята на Койнаре, която е съставена от ученици от училището, с подкрепата на преподавател по история. Тя покани Президента и на годишнината на училището, която ще бъде отбелязана през май.
ПОСОЛСТВОТО НА НИДЕРЛАНДИЯ В БЪЛГАРИЯ
Ученици от училище „Н. Й. Вапцаров“ в село Селановци, облечени в пъстри народни носии, изпълниха посолството на Нидерландия с духа на ромската култура по повод Василица – ромската Нова година. Със свои танци и традиционни наричания те отправиха сърдечни пожелания за здраве, успех и изобилие към посланика Симон ван дер Бург и неговия екип. Посланикът с усмивка поздрави децата, като им пожела здраве и успехи, подчертавайки колко важни са тези срещи за взаимното разбирателство и толерантност.
ИЗПЪЛНИТЕЛНА АГЕНЦИЯ “ПРОГРАМА ОБРАЗОВАНИЕ”
За поредна година екипът на ИА „Програма за образование“ бе посетен по случай Василица – Ромската Нова година. На 14 януари 2025 г. ИАПО посрещна ученици от Иновативно обединено училище “Неофит Рилски‘‘, гр. Самоков. Децата представиха легендата за Банго Васил и традицията при посрещането на Ромската Нова година, когато всички се събират заедно с нови надежди и благодарност. Изпълнителният директор на ИАПО проф. Георги Вайсилов пожела на децата да имат здрава, успешна и щастлива нова година. Той благодари на Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе” за ползотворното сътрудничество в Комитета за наблюдение на Програма „Образование“. Иновативно обединено училище “Неофит Рилски‘‘, гр. Самоков, участва в проект „Успех за теб“, финансиран по Програма „Образование“ 2021-2027.
СИНДИКАТ НА БЪЛГАРСКИТЕ УЧИТЕЛИ
Учениците от ПГО “Елисавета Багряна” в гр. Бяла Слатина посетиха СБУ. Те представиха интересните ромски традиции и обичаи свързани с Василица. Изпълниха представление, чрез което разказаха легендите, свързани с празника и завършиха с изпълнение на традиционен ромски танц.
ПОСОЛСТВОТО НА ИНДИЯ В БЪЛГАРИЯ
Учениците от ОУ “Христо Ботев” в гр. Батановци посетиха Индийското посолсво, за да напомнят за индийския корен на ромите. Те представиха традиционни танци, песни и музика за прогонване на зли духове и привличане на късмет и здраве.
ПОСОЛСТВОТО НА ПОЛША В БЪЛГАРИЯ
Учениците от училище СУ “Г.С.Раковски” гр.Котел посетиха посолството на Полша, заедно с директора на училището, педагог и представителите на Център Амалипе Катя Димитрова и Тодор Ванков. Заместник-посланик Анна Яниусевска-Фрончек изказа приветстващо слово за добре дошли, след което директора на училището представи пред домакините поверената му институция. Представителите на Център Амалипе разказаха легенда за Василица и благодариха на домакините за подкрепата и напомниха за трудната за НПО ситуация, предвид заплахата от Закона за чуждестранните агенти. В същинската част на програмата децата предтавиха традиционен ромски ритуал по посрещане на празника Василица, след което в съпровод на музикални инструменти поздравиха домакините, сурвкаха ги за здраве и накрая всички заедно се хванаха на хоро. Домакините бяха приготвили почерпка и подаръци за гостите.
МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
В МТСП учениците от ОУ Христо Ботев, с.Чомаковци бяха посрещнати от Министъра на труда и социалната политика Ивайло Иванов, заместник-министрите Наталия Ефремова и Лазар Лазаров, и ръководителя на Програмата за развитие на човешките ресурси Цветан Спасов. Облечени в ромски и български носии те разказаха за празника Василица в своето населено място и поставиха основите на мостовете между институцията и училището. За финал момчетата сурвакаха на ромски и български език, за което бяха възнаградени от домакините. Деян Колев от Център Амалипе благодари за топлото посрещане, разказа легендата, свързана с Василица и изказа благодарност за съвместната работа на Амалипе и МТСП през годините, а министъра изрази увереност,че тази работа и подкрепа ще продължи и занапред.
КОМИСИЯ ЗАЩИТА ОТ ДИСКРИМИНАЦИЯ
В КЗД учениците се срещнаха с проф. д-р Баки Хюсеинов – заместник-председател на Комисията, който подчерта значението на културното многообразие и равноправието. Гост-училище там беше Професионалната гимназия по селско стопанство “Гео Милев”, Мъглиж. “Традициите ни обединяват и ни вдъхновяват да продължим да работим за разбирателство и уважение между хората. Благодарен съм за топлото посрещане и чудесната атмосфера, която създадоха учениците и техните преподаватели!” сподеи проф. Д-р Хюсеинов.
АЗ-БУКИ
Децата от ОУ “Капитан Петър Пармаков“ в село Градец бяха топло посрещнати от издателство “Аз-буки”. Облечени с традиционни ромски носии, учениците пресъздадоха възстановка на обичая коледуване и изпълниха песента “Василица”. Малките гости донесоха домашни питки и сурвачки за своите домакини. Програмата им завърши със сурвакане на екипа на редакцията.
ИЗДАТЕЛСТВО ПРОСВЕТА
Талантливите и любопитни ученици от ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, село Малорад посетиха издателството. Те представиха пиеса, с която показаха слагането на празничната трапеза и посрещането на коледарите. Главният редактор на „Просвета“ – Кина Андреева, приветства малките гости и им показа как се създава букварът, а децата им споделиха на целия екип какви искат да станат като пораснат. Посещението завърши с изпълнение на гайда от студента Юлиян Карагьозов, студент специалност „Музика“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, подкрепен със стипендия от фонд “Искам да уча”, дарена от „Просвета“.
ПОСОЛСТВОТО НА ИСПАНИЯ В БЪЛГАРИЯ
В Испанското посолство учениците от ОбУ “Св.св.Кирил и Методий”, с. Девене изиграха възстановка на празника Банго Васил по разкази на родители и деца от селата Девене, Три кладенци и Чирен. Учениците представиха и своите традиционни коледарски наричания.
ПОСОЛСТВОТО НА ШВЕЙЦАРИЯ В БЪЛГАРИЯ
Ученици от СУ “Св. Климент Охридски”, гр. Симеоновград имаха възможността да се срещнат с посланика на Швейцария Н.пр. Раймунд Фурер. Младежите сурвакаха представителите на посолството и след това изиграха традиционен ромски танц. Екипа на Посолството пожела на всички роми светла и успешна нова година.
ТРЪСТ ЗА СОЦИАЛНА АЛТЕРНАТИВА
На 14 януари 2025 година ученици от основните училища “Г. С. Раковски” в Търнак и “Св. Св. Кирил и Методий” в Ковачица посетиха фондация Тръст за социална алтернатива в рамките на празничните събития, посветени на традицията на Василица. Това събитие, свързано със социалната отговорност и запазването на ромските обичаи, предостави на учениците възможността да представят значението на празника, както и с важността на социалната интеграция и подкрепата за различни социални групи.
УНГАРСКИ КУЛТУРЕН ИНСТИТУТ
Учениците от Обединено училище “Христо Ботев”, Стамболийски, които посетиха Унгарския културен институт разказаха легендите, свързани с Василица включително и тази, свързана с моста. Те отправиха пожелания към домакините за здраве и берекет и изпълниха традиционен ромски танц и ромска песен за празника.
БЪЛГАРСКИ ЦЕНТЪР ЗА НЕСТОПАНСКО ПРАВО
Група от СУ “Св. Климент Охридски”, гр.Сухиндол посетиха Български център за нестопанско право. Децата за първи път посещават столицата и бяха удивени. Бяха облечени в народни носии. С тях бяха образователния медиатор на училището и педагог, както и представителя на Амалипе Тодор Ванков. Учителката представи училището пред домакините, след което представителя на Амалипе им благодари за партньорството и ги покани на фестивала “Отворено Сърце” през юни тази година. Учениците сурвакаха за здраве домакините на ромски език и децата, под съпровода на тъпан изиграха няколко традиционни хора. На финала и домакините се включиха в хорото и раздадоха подаръци на гостите.
СВЕТОВНА БАНКА
Ученици от ОУ “Христо Ботев”, гр.Мъглиж посетиха офиса на Представителството на Световната банка в гр. София, където поздравиха с танц служителите на институцията и сурвакаха за здраве, късмет и благоденствие нейното ръководство. Разказаха кой е Банго Васил и се представиха и на английски език, с което впечатлиха всички. Ирина Асенова (регионален координатор към Център Амалипе) благодари за гостоприемността и добрата съвместна работа от името на ЦМЕДТ Амалипе. Тя изказа възторг от проведената от експерти на Световната банка сесия по време на Лидерската академия през ноември 2024г. и как са запалили желанието на учениците да се развиват в едно ново и различно направление
ПОСОЛСТВОТО НА ДАНИЯ В БЪЛГАРИЯ
Деца от две училища – ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” от Димитровград и ОУ „Васил Левски” от Лесура посетиха Посолството по случай празника Василица – ромската нова година. Учениците прочетоха стихотворения, танцуваха “циганско” хоро и раздаваха сурвакници, направени специално за повода, с които първо сурвакаха, за да пожелаят здраве и късмет през новата година. Гостите получиха подаръци и опитаха различни датски сладки. Екипа на Посолството изказа своите огромни благодарности за посещението и доброто настроение.
ПОСОЛСТВОТО НА ИРЛАНДИЯ В БЪЛГАРИЯ
Ученици от Средно училище „Христо Смирненски“ в град Гулянци, облечени в пъстри традиционни ромски носии, пренесоха духа на ромската култура в резиденцията на Посолството на Ирландия в България. Топло посрещнати от Н. Пр. Катрин Банън, децата участваха в непринудена дискусия, а специален момент от посещението беше изпълнението на емблематичните „Джелем, джелем“ и „Сае рома“ от талантливата Летиция. Развълнувани и вдъхновени, учениците отправиха своите наричания за здраве и пожелаха успешна и благодатна година.
МИНИСТЕРСТВО НА ОТБРАНАТА
Младежите от ОУ “Васил Левски” в с. Караджово посетиха Министерството на отбраната. Те представиха изпълнение на тарамбуки и песента “Ущи, ущи, даде”. Показаха част от обичаите, които спазва общността им за празника и сурвакаха представители на министерството. Гостите завършиха програмата си с раздаване на вкусна баница с късмети.
ПОСОЛСТВОТО НА ВЕЛИКОБРИТАНИЯ В БЪЛГАРИЯ
Основно училище”Свети Свети Кирил и Методий”, Малорад посетиха посолството на Великобритания в България, където ги посрещна стъпилият преди няколко месеца в длъжност посланик Н. Пр. г-н Натаниел Копси. Учениците представиха пиеса, с която показаха традиците на празника, каква е празничната трапеза и как се посрещат коледарите. Децата сурвакаха целия екип на Посолството и бяха много радостни, че посланикът говори с тях на български език.
УНИЦЕФ
На 14 януари 2025 г. учениците от НУ “Инж. Георги Иванов Вълков” в Луковит посетиха офисa на УНИЦЕФ в България, за да отпразнуват традиционния ромски празник Василица. Това събитие беше част от инициативите на ЦМЕДТ “Амалипе” за активното участие на ученици в глобални каузи. Възпитаниците на НУ “Инж. Георги Иванов Вълков” споделиха празничната атмосфера на Василица, изпълнена с песни, танци и пожелания за здраве и щастие, което показа, че въпреки различията, всички деца по света заслужават любов и внимание. Това събитие засили сътрудничеството между училището и УНИЦЕФ и даде възможност на учениците да станат част от глобалната мрежа за защита и подкрепа на правата на децата.
ПОСОЛСТВОТО НА БЕЛГИЯ В БЪЛГАРИЯ
Учениците от ОУ Гео Милев бяха посрещнати от посланика на Белгия в България Н.Пр. г-н Пол Ламберт с изключително вълнение. Посолството посреща ученици за Василица за поредна година и всеки път го прави с огромна радост и нетърпение. Пъстротата и настроението, които учениците донесоха на домакините ги ободри и зарадва. Пресъздаването на празника с всички традиционни дейности и ястия ги потопи в уюта на ромската къща. Както стопанина разчупва по традиция питата на своето семейство, така и негово превъзходителство бе поканен да го направи със своите колеги. Получихме и късметчета за новата година и бяхме сурвакани за здраве и берекет. Посланикът благодари на Център Амалипе за визитата и пожела все така добро сътрудничество през годините, а на учениците да учат усилено английски и френски и защо не да заработят в посолството.
ПОСОЛСТВОТО НА СЪЕДИНЕНИТЕ АМЕРИКАНСКИ ЩАТИ В БЪЛГАРИЯ
За етнокултурния празник Василица пред Н.пр. Кенет Мертен – Посланик на САЩ в България и цялото Посолство, ученици от Професионална гимназия по текстил и облекло „Добри Желязков“ в Сливен имаха възможност да представят традиционна празнична вечер. Представителната изява показа богатството на Ромската култура традициите и обичаите, свързани с празника, който е част от културното наследство на общността. Посланик Мертен и част от екипа ни се насладиха на невероятното изпълнение на учениците. Техните енергия и талант внесоха празничния дух, показвайки богатите традиции на ромската общност.
МИНИСТЕРСВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО
Част от честванията на Василица в София бе и вече традиционното награждаване “Медиатор на годината”, което Център Амалипе организира съвместно с Министерството на образованието и науката. Осноните послания, отправени по време на церемонията, наградените и повече информация за нея вижте ТУК.
15 януари
НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Ден по късно, на 15 януари, организирахме и събитие в Народното събрание. То бе домакинствано от бившите образователни министри акад. Николай Денков и Красимир Вълчев (ден по-късно последният отново бе избран за министър на образованието). Поздравиха ги учениците от ОУ “Св. Св. Кирил и Методий” – гр. Ихтиман. Председателя на Център Амалипе Деян Колев отправи послание към народните представители за целенасочени действия за ускоряване на политиките за ромска интеграция, както и за създаване на благоприятна среда за работа на неправителствените организации и тяхното партньорство с училищата. Въпреки напрегнатия политически ден (по същото време президентът връчваше мандат за съставяне на ново правителство, а народното събрание гласуваше ключови закони) събитието бе уважено от над 15 народни представители от различни политически сили. Повече информация вижте ТУК.
Благодарим на всички институции, които посрещанаха ученици за празника Василица и на всички училища, които станаха за поредна година част от събитията, посветени на Ромската нова година!
Кампания “Да възстановим мостовете помежду ни” се осъществи в рамките на проект “Интеркултурна академия за гражданско участие и толерантност”, който се реализира с подкрепата на U.S. State Department чрез Посолството на САЩ в България.