Защо МОН предлага намаляване на защитените училища?

До 11 декември учители, родители, общественици и всички заинтересовани страни могат да изпратят становища и предложения към Проект на Решение на Министерския съвет за приемане на Списък със защитените детски градини и защитените училища в Република България за учебната 2023/2024 година. Бегъл поглед сочи, че в сравнение с предходната година МОН предлага отпадане на 39 училища, а броят на детските градини се запазва. Кои са основните разлики между списъците със защитени образователни институции през 2022 година и предложения списък сега?

Законът за предучилищното и училищното образование, член 54 определя като защитени тези училища и детски градини, чието закриване би довело до нарушаване на достъпа до образование. Законът забранява те да бъдат закривани. Също толкова важно е, че МОН предоставя допълнително финансиране, за да могат защитените училища и детски градини да функционират нормално, да предоставят качествено образование и да подсигурят грижа за всяко дете и ученик – въпреки малкия брой на възпитаниците си. Броят на децата и учениците в тях е малък по обективни причини: защитените образователни институции са в селските райони, много от тях са в планински и полу-планински общини. Член 54 от ЗПУО изисква списъкът на защитените училища да бъде актуализиран ежегодно до 1 ноември – изискване, което не е спазено през настоящата година.

Конкретните критерии за определяне на защитените училища и детски градини се определят от изпълнителната власт. От години те не са променяни: прилагат се критериите, приети чрез ПМС 121/23.06.2017. За защитено училище за учениците от I до VII клас се определя училище, което, ако бъде закрито или преобразувано, най-малко 10 ученици от I до VII клас ще пътуват на не по-малко от 20 километра по наличната пътна мрежа до най-близкото друго държавно или общинско училище, в което се осъществява обучение в съответния клас. За защитено училище за учениците от VIII до Х клас се определя училище, което, ако бъде закрито или преобразувано, най-малко 15 ученици от VIII до Х клас ще пътуват повече от 30 километра по наличната пътна мрежа до най-близкото друго държавно или общинско училище, в което се провежда обучение в съответния клас.

По обясними причини, изискванията към защитените детски градини са „по-меки“: За защитена детска градина се определя детска градина, която, ако бъде закрита, най-малко 8 деца в задължителна предучилищна възраст ще пътуват на не по-малко от 14 километра или 5 деца в задължителна предучилищна възраст ще пътуват на не по-малко от 20 километра по наличната пътна мрежа до най-близката друга детска градина или училище, които организират задължително предучилищно образование.

Както посочих по-горе, критериите за определяне на защитено училище и ДГ не са променяни от 2017 г. Въпреки това, в предложението за списък на защитените образователни институции, публикуван от МОН за обществено обсъждане има няколко важни промени:

– Отпадат 41 училища, утвърдени през 2022 г. (всъщност повечето от тях са били утвърждавани и през предходните години)

– Включени са 2 нови защитени училища

– Отпадат 6 детски градини и 2 части на ДГ

– Включени са нови 6 детски градини и 2 части на ДГ

 

Както се вижда, броят на предложените защитени училища намалява чувствително. Трудно е да се отговори на въпроса как „отпадналите“ училища са отговаряли на критериите на ПМС 121/23.06.2017 през предходните години и са спрели да отговарят сега. Дали става дума за рестрикции в бюджета, които са довели до по-схоластично прилагане на критериите или за допуснати грешки, които общественото обсъждане ще отстрани?

Следва да подчертаем, че отпадналите 41 училища (ако отпаднат при приемането на решението на МС) няма да бъдат автоматично закрити. Последното е решение на съответната община, което само се утвърждава или отхвърля от министъра на образованието. Вероятно е една част от тях наистина да бъдат закрити – практиката сочи, че годината след местни избори най-често се използва за непопулярното решение да бъде закрито дадено училище. „Отпадането“ от списъка на защитените училища със сигурност ще има негативен ефект върху бюджета на „бившите“ защитени училища и ще доведе до тяхното затруднено функциониране.

Какво могат да направят засегнатите училища, ДГ и общини? Списъкът е качен за обществено обсъждане до 11 декември. Коментари и предложения могат да бъдат изпращани на b.sheynin@mon.bg. Практиката показва, че макар и рядко, отправените предложения и коментари намират подкрепа. Не изпускайте този срок, ако смятате, че сте неправилно ощетени!

Апелираме към МОН да прегледа отново предложения списък и да включи „отпадналите“ 41 училища!

Изображение: pixabay.com

 

Вижте:

Проект на Решение на Министерския съвет за приемане на Списък със защитените детски градини и защитените училища в Република България за учебната 2023/2024 година

Доклад с мотиви