Комитетът на Програма „Образование“ одобри 8 нови операции и дискутира множество въпроси, включително промяната в ЗПУО

Комитетът за наблюдение на Програма „Образование“ гласува 8 нови операции за над половин млрд. лв., Индикативна годишна работна програма и дискутира множество въпроси, свързани с развитието на Програмата. Сред тях бяха и промените в образователния закон от август 2024 г. Какво си казаха и какво решиха участниците?

Есенното заседание на КН на ПО се проведе на 26-28 ноември 2024 г. в гр. Сандански. Участваха заместник-министъра на образованието Наталия Митева, изпълнителният директор на ИАПО проф. Георги Вайсилов, г-жа Еманюел Гранж от ГД „Заетост, социални въпроси и приобщаване“, представители на основните заинтересовани институции, социалните партньори и НПО. Организациите, работещи за образователна интеграция на уязвими етнически общности, бяха представени от Деян Колев.

В своите встъпителни изказвания Наталия Митева, проф. Вайсилов и Еманюел Гранж посочиха развитието и предизвикателствата пред досегашното изпълнение на Програма
„Образование“. Стана ясно, че вече е налице забавяне в изпълнението на програмата, което води до реалната заплаха в края на 2025 г. да бъдат загубени средства (или те да бъдат пренасочени към Програма „Развитие на човешките ресурси“). Забавянето идва преди всичко от ниския интерес към подхода ИТИ (Интегрирани териториални инвестиции) и от закъснението на МОН при обявяването на системния проект за развитие на ключовите компетенции. За да наваксат бързо с това забавяне и да избегнат загубата на средства за образователната система, от Управляващия орган предлагат 4 операции за конкурентен подбор на проекти, които ще бъдат реализирани в цялата страна и ще трябва да покрият липсата на интерес от страна на общините към включване на образователни мерки по подхода ИТИ. Тъй като обявяването, одобряването на проекти и авансовите плащания по грантовите процедури винаги отнема време, това едва ли ще доведе до избягване на опасността от загуба на средства. От МОН поеха ангажимент да стартират още през януари-февруари операцията за формиране на ключови компетенции, да стартират новата операция за дигитализация на училищното образование и да усвоят изпълнението на системните проекти „Успех за теб“ и „Силен старт“.

В своето изказване Деян Колев посочи и опасността, която носи промяната в ЗПУО от 7 август 2024 г., т.нар. „анти-ЛГБТ“ промяна. Той подчерта, че в българските училища никога не е имало ЛГБТ пропаганда и тази промяна в образователния закон е направена изцяло по политически причини. Но ако Европейската комисия реши да направи преглед дали посочената промяна е в съзвучие с Хартата на ЕС за основните права на човека (тя е отключващо условие за програмата) и през това време спре плащанията към България, това ще доведе до огромна загуба на средства, която ще надмине и на песимистичните сценарии. Колев сподели опита на Амалипе от работата с училища през последните седмици, като посочи, че промяната не е довела до спиране на работата на образователните институции, но в много от тях (особено тези с нови директори) има притеснения от провеждането на дейности, които са извън непосредствения учебен процес. Това наблюдение бе споделено и от Гергана Ефремова, представител на Национална мрежа на децата. Колев посочи и заплахите пред дейността на гражданските организации и на работещите с тях училища, до които би довело евентуалното приемане на закон за регистрация на чуждестранните агенти.

В отговор, г-жа Гранж подчерта, че ЕК следи с тревога приемането на промените в ЗПУО и преди седмица е изпратила трето писмо с въпроси до Министъра на образованието, за да прецени как да реагира. Зам. министър Ефремова посочи, че МОН е изразило ясно становище срещу приемането на тази промяна в ЗПУО и след това е защитило учителите, които са направили подписка срещу нея. Затова въпросите на ЕК трябва да бъдат насочени и към политическите партии, които са довели до този сериозен проблем.

КН одобри 8 нови операции и индикативната годишна работна програма. Одобрената програма съдържа планираните до края на 2025 г. операции, какви дейности ще включват, на каква стойност ще бъдат финансирани и кога ще бъдат обявени. Индикативната програма вижте ТУК

Одобрените операции очаквайте скоро на страницата на Център „Амалипе“

 

Вижте още:

Какви операции са планирани по Програма Образование за 2023г.?