
МОН предлага промяна в Наредбата за финансиране: обществено обсъждане до 22 април
Създаването на стандарт за институция с концентрация на деца и ученици от уязвими групи, който да допълни средствата по чл.52а, е едно от предложенията на МОН за промени в Наредбата за финансирането. Други предложения се отнасят до ЦПЛР, заниманията по интереси към тях и други. Това става ясно от проекта за промени в Наредбата за финансирането, публикуван от МОН със срок до 22 април.
Предвижданите промени към чл.52а, който регламентира предоставянето на допълнителни средства за работа с уязвими групи, ще допълнят това финансиране със средства за институция с концентрация на деца и ученици от уязвими групи. До този момент конкретната сума, която получава всяко училище и детска градина по чл.52а, зависят от броя на учениците и групата на уязвимост (от едно до пет). Те определят както средствата за заплащане на екипите за обхват, допълнителни обучения по български език и за персонал, ангажиран с пълния обхват (чл.52а, ал.4, т.1), така и броя на финансираните образователни медиатори, социални работници и помощници на учителя. Промяната предвижда въвеждането на нов компонент – условно постоянни разходи за институция. Техният конкретен размер ще бъде определян всяка година от министъра на образованието, заедно с размера на останалите средства.
Предложената промяна следва аналогичен път, който бе извървян при определянето на делегираните бюджети по единни разходни стандарти. При първоначалното въвеждане на делегираните бюджети през 2008г. последните се определяха единствено от броя на учениците. След като се видя, че по този начин се задълбочават различията между училища с малък и голям брой ученици, създавайки допълнителни затруднения за малките образователни институции, МОН въведе стандарти за институция и за паралелка. Това частично балансира системата, предоставяйки допълнителен ресурс на училищата с малък брой ученици.
Промяната в чл.52а за въвеждане на стандарт за институция бе формулирана като идея на среща на училища от Мрежата за интеркултурно образование “Всеки ученик ще бъде отличник”, администрирана от Център Амалипе, с тогавашния образователен министър проф. Цоков и Красимир Вълчев в началото на август 2024г. Тя бе също така дискутирана на Националната директорска среща на Мрежата за интеркултурно образование с министър Вълчев на 6 март 2025 г.
Предложението за промяна в Наредбата за финансирането можете да видите тук. Бележки, становища и предложения могат да бъдат изпращани до 22 април 2025 г. към дирекция „Финанси“ на e-mail: d.kotseva@mon.bg
Вижте повече на:
Изображение: pixabay.com