Регионалните срещи на професионалната директорска общност – обмяна на добри практики и инициативи за образование
Поредицата от регионални директорски срещи стартира със среща на Североизточен регион. От 17 до 18 октомври 2023 година в хотел Реджина Мария Спа, гр. Балчик представители на професионалната директорска общност за интеркултурно образование към „Амалипе“, работещи по Програма „Всеки ученик ще бъде отличник“ споделяха, мислиха и планираха заедно в красива крайморска обстановка. Срещата фасилитираха регионалните координатори Жанна Василева и Силвия Станчева. В специална онлайн връзка се включи Деян Колев – председател на ЦМЕДТ “Амалипе”, който разясни важни неща около приключването на проект „Подкрепа за успех“ и стартирането на проект “Успех за теб“, както и други актуални въпроси, свързани с настоящи образователни политики – предизвикателствата пред образованието в началото на новата учебна година. Силвия Станчева представи протеклите в началото на октомври младежко обучение и конференция за активни ученици в горна степен, проведени в базата на БЧК с. Лозен и Домът на Европа в София, реализирани по Проект „Интеркултурна академия за гражданско участие и толерантност“, в които взеха участие повече от 80 деца от цялата страна.
Деница Иванова – експерт „Младежки дейности“ представи новата инициатива, възникнала по време на младежкия лагер – провеждането на избори във всяко училище от мрежата, за ученически омбудсман, което ще се проведе под патронажа
на Омбудсмана на Република България. Впоследствие ще могат да бъдат и проведени срещи с проф. д-р Диана Ковачева.
В следваща сесия бяха оповестени за първи път студентите, избрани за подпомагане по Фонд „Искам да уча“. Жанна Али представи концепцията на фонда, като заедно със Силвия Станчева призоваха директорите да участват в кампанията за набиране на средства за подпомагане на обещаващи млади хора, които имат желание да учат и не могат да го направят поради финансови и други пречки. Повече за кампанията можете да прочетете ТУК
Директорите споделиха идеи за организиране на акции в училищата си, като поставят кутии в които да могат да даряват учители, ученици и родители, но като първа стъпка към реализиране на дарителската акция още на момента дариха в импровизирана кутия. Събраната сума възлезе на 340 лв.
В следваща сесия директорите имаха възможността да работят по групи и да споделят добри практики по елементите на програмата.
Във втория ден на срещата в онлайн връзка Теодора Крумова – зам. председател и Програмен директор към Център “Амалипе”, представи как ще се развива мрежата през новата учебна година и новият петгодишен период. Запозна участниците в срещата с новия дизайн на програмата, както и с предстоящите дейности.
Силвия Станчева – посланик на приобщаващото образование от Съвместният проект на Европейския съюз и Съвета на Европа „Приобщаващи училища: да направим разлика за ромските деца“ INSCHOOL, представи пред директорите презентация за основните дейности на международната програма. Както и като Посланик на програмата призова за повече приемане на ромските ученици.
В края на срещата директорите споделиха своето възхищение, вълнение, благодарност за полезните сесии, както и планираха за провеждането на предстоящите дейности в поверените им училища, за да могат да го направят желано от учениците място, където да протича качествен учебен процес.
На 02 – 03.11.2023 г. в Красновски минерални бани се проведе регионална среща с директори на училища от Югоизточен и Югозападен регион, работещи по Програма „Всеки ученик ще бъде отличник-3“. Срещата откри Деян Колев, който представи какво се случи в Мрежата “Всеки ученик ще бъде отличник” до момента. Беше разяснен проектът “Успех за теб” и как ще бъдат финасирани средствата за образователните медиатори занапред. Показани бяха основните резултати на учениците и училищата, включени в програмата, като бе направено сравнение с общите резултати за страната.
Във втората сесия Теодора Крумова показа основните резултати на учениците и училищата, включени в програмата, като бе направено сравнение с общите резултати за страната. Беше разяснено и развитието на мрежата в бъдеще.
За финал Силвия Станчева представи съвместния проект на Европейския съюз и Съвета на Европа “Приобщаващи училища: да направим разлика за ромските деца”, както и инициативата за подкрепа на учениците след завършване на училище, чрез фонд “Искам да уча”.
Вторият ден от срещата започна с работа по групи и имаше дискусии. Бяха дискутирани добрите практики на училищата от мрежата и проблемите, които срещат. Бяха представени и обобщени постигнатите резултати през изминалата учебната година. Поговорихме за това какво ни поддържа като общност, как можем да се мотивираме взаимно, как можем да “откраднем” от опита на другите и да споделим малките, но значими успехи, които постигаме. Като много полезни участниците отчетоха дигиталните ресурси, които Център ,,Амалипе” изготвя и предоставя безплатно на училищата в мрежата – видео уроци, аудио приказки, онлайн играта „Богатството на ромите“.
Последната директорска среща събра представители на Северозападен и Северен централен региони на 13-ти и 14-ноември в хотел “Меридиан Болярски”, Велико Търново. Срещата фасилитираха Нели Николова и Деница Иванова и както и в предходните директорски събития откриването започна с председателя на организацията г-н Деян Колев, който освен, че представи успехите и резултатите през последната учебна година, отговори и на множество актуални въпроси. Остатъкът от първия ден бе посветен на презентацията на Силвия Станчева по отношение на новия проект INSCHOOL и как неговите ресурси могат да бъдат от полза за всички. А в края на деня Теодора Крумова представи и на директорите от Северен централен и Северозападен региони как Мрежата ще се развива и Програмата ще продължи в следващия ѝ 5-годишен период.
През втория ден от срещата запознахме участниците с фонд “Искам да уча” и идеята за провеждане на избори за “Ученически омбудсман”. Повече време беше отделено за искрена дискусия, в която директорите споделиха освен позитивите на участието си в Програмата на Център Амалипе и своите предложения как да бъде по-полезна за тях. Участниците разказаха много един на друг и за проблемите, които срещат по отношение на делегирани бюджети, механизма за обхват, трудната работа с някои родителите, сложния материал и др. Ръководителите на училищата разкриха много общи предизвикателства, като някои от тях представиха работещи при тях решения.
Срещите преминаха в много позитивна и спокойна атмосфера на приятелство, доверие и желание за общи успехи. Директорите се разделиха с планирани вече съвместни събития и много нови идеи. Благодарим на всички, които отделиха от времето си и участваха в директорските срещи.
Срещите се реализират с подкрепата на
Тръст за социална алтернатива (ТСА) е неправителствена организация, чиято мисия е да се прекъсне порочния кръг на бедността чрез насърчаване на възможности, които помагат на най-непривилегированите граждани на България да постигнат образователен и икономически успех. ТСА подкрепя програми, които със своите почтеност, потенциал за разрастване и прозрачност спомагат за подобряване благосъстоянието на най-бедните хора в България, със специален фокус върху ромите.