С нежни сърца, но желязна решителност – ромски жени и момичета от цяла България казаха: откриваме силата в себе си! Да живеем достойно!

Ромската жена…за някои твърде шумна, твърде жизнена, твърде пряма, твърде емоционална, твърде умна, твърде наситена, твърде красива, твърде трудна, твърде чувствителна, твърде дива, твърде смущаваща, твърде успешна, твърде силна, твърде радостна, твърде изискваща. Да! И твърде решена да живее достойно!

На 10 юни 2023 г. – международния ден на ромската жена в Гербовата зала на Областна администрация Велико Търново, Център Амалипе събра ромски жени и момичета на среща под надслов „Момичета с мечти – ние сме сила! Да живеем достойно!“ Подобни срещи, инициирани в рамките на проект RTransform: Ромските жени трансформират образователните системи в цяла Европа, чрез своята социална и политическа мобилизация“ вече се превърнаха в традиция и това е третата такава годишна среща за последните няколко години.

Участваха жени и момичета от четирите края на страната – Добрич, Русе, Бяла Слатина, Луковит, Пловдив, Ямбол, Кюстендил, София  и още много малки и големи населени места. Това, което обединяваше момичетата бе, че всички те активно работят в посока промяна положението на ромската жена. Независимо от статуса си на ромски активистки, студентки, образователни медиатори, активни майки в родителските клубове или активни момичета в училище, всички те правят стъпки за подобряване на условията на живот и учене в ромска общност.

Теодора Крумова, зам.-председател и член на УС на Център Амалипе откри срещата, като говори за съвременните предизвикателства, за важността на образователния статус на ромските момичета и жени днес, проблемите, с които се сблъскваме вътре и вън от общността и различават ли се те от проблемите на жените като цяло, как се справяме с предизвикателствата и кои са нашите пътища към успеха.

Домакин на срещата бе Станислав Николов, зам.-областен управител на Велико Търново, който откри срещата. Знаково беше домакинството на Областна администрация (и то именно в Гербовата зала), защото, както и Теодора Крумова подчерта, промяната за ромските жени ще настъпи много по-бързо, ако институциите поемат своята роля в това да подкрепят тези политики, да санкционират езика на омразата или просто да отправят посланието за толерантност и преодоляване на стереотипите. Станислав Николов поздрави дамите и от името на областния управител инж. Георги Гугучков и им честити Международния ден на ромската жена, който се отбелязва на 10 юни. „Пожелавам на форума успех, чрез който да намерите решения и да изградите пътища към успеха, за да може всеки представител на вашата общност да живее достойно, да преследва мечтите си и да е пълноценен гражданин на Република България. Честит празник и на добър час“, пожела Станислав Николов.

Гост на срещата бе и Елена Чернева – Маркова, Заместник Омбудсман на Република България, която от позицията на Институцията на Омбудсмана препотвърди ангажираността с проблемите на ромските жени и подкрепа за постигането на тяхното равноправно място в обществото. Тя сподели за няколко успешни практики в България, насочени именно към подкрепа на ромските жени – по отношение на предоставянето на безплатна правна помощ в случаи на дискриминация, домашно насилие и др.

Милка Трифонова, от Зонта Русе, като част от Зонта Интернешънъл мотивира момичетата, като сподели че тя е от организация в защита на правата на жените. Основен фокус на нейните думи бе превенцията на ранни бракове. Но и не по-малко важното, че те работят за свят, в който женските права са разпознати като човешки права. Свят, в който всяка жена може да разгърне своя пълен потенциал. В такъв свят жените ще имат равни възможности с мъжете, за да определят настоящето и бъдещето. В такъв свят жените няма да се страхуват от насилие.  „Ние вярваме, че помагаме да направим света едно по-добро място, помагайки за овластяването, образоването и развитието и на ромските жени, за да имат възможността да живеят живота, който искат. Нашата общност е изградена от професионалисти и съмишленици в различни области и страни“ сподели Милка Трифонова. Подкрепата на мрежата на Зонта клубовете е изключително важна, защото успехът би бил много по-голям, когато темата за овластяването на ромските жени бъде припозната и включена в общата тема за права на жените.

Изключително вдъхновяващо за жените и момичетата беше участието на втория секретар на Посолството на Индия в България госпожа Сони Дахия, която специално поздрави участниците в срещата. Тя разказа за своето семейство и как не би се справила с работата на дипломат, ако е нямала подкрепата и помощта на съпруга си. Сподели и за важността на образованието и насърчи момичетата да учат и да се квалифицират възможно най-добре, за да си помогнат да живеят достойно.

Елисавета Белобрадова, народен представител в 49 НС, пропътува целия път от София до Велико Търново специално за срещата, освен, че разказа за себе си като жена, бореща се с предизвикателствата на майка, работеща и обществена фигура, тя изслуша „от първо лице“ успехите и трудностите, с които се сблъскват ромските жени и момичета. Заедно обменихме мисли за това, че не е страшно да грешиш, важното е да опитваш докато намериш себе си и това, което ще ти даде смисъл. Обсъдихме общи стратегии за преодоляване на стереотипите вън и вътре в общността. Успели ромски жени  разказаха своите истории, други търсиха начин за разрешаването на проблем на своя приятелка.

Д-р Лили Ковачева, една от ключовите фигури в съвременното ромско движение, сподели моменти от историята и добрите практики на женското движение в първите години след демокрацията. Тя постави въпроса за важността на майчиния език като основен елемент за утвърждаване на нашата идентичност. Спонтанно се роди инициативата за създаване на унифицирана система за записване на ромския език в България. Лили Ковачева предложи в нея да се включат всички, които проявяват интерес към темата. Инициативата няма за цел да постигне унифициране на официалния ромски език, а за консолидиране около единна система за графичното му пресъздаване. Много естествено това се роди именно като идея на ромските жени, които винаги са били носител и стожер на идентичността.

Силвия Станчева, модератор на националната среща, представи важната роля на ментора в живота на ромското момиче с мечти.

Виолета Станева сподели за съществено важните роли на всяка жена – родителство, домакинство и здраве, за благополучието на семейството и женската удовлетвореност.

Мира Стефанова разказа личната си история и какво се е случило след последната среща във Великотърновски университет. Как мястото и успешните ромски жени са я вдъхновили тя да пожелае да стане студентка, макар и на 33.

Още една ромска жена Людмила Станева разказа за решението си тази година да стане студент, макар, че са изминали 20 години от момента на завършването и на средно образование.

Таня Христова сподели с участниците как се разбиват стереотипи, ако си ромска жена в Академията на МВР, както и за нейните чести кампании за благотворителност и благородство.

Богомила Самуилова с усмивка разказа за пътят си като едно ромско момиче от село Певците до Университета и Президентството.

Ташка Мутафова, работеща ромска жена, разказа за своята професия на медиатор, и как той трябва да е всичко.

По време на активната дискусия бяха засегнати важни теми като дискриминацията на работното място, остарялата и неработеща социална система, негативните стереотипи за ромска общност, утвърждавани от политически лица. По темата за ранните бракове г-жа Белобрадова каза: „Те са социален проблем. Трябва законодателно да се разрешават. Има измислени механизми, държавата трябва да работи по тях.“

Дискусията доведе до няколко извода:

  • ромската жена е силна и мотивирана;
  • често тя има нужда от социална подкрепа;
  • във всяко населено място ситуацията е различна, едни са много напреднали, други изостават и в тях не се случва нищо хубаво, ромската жена може да направи много  а развитието на своята общност  – по места и на национално ниво. Стига да получи  нужната подкрепа  – от семейството, от ментор и на държавата. Стига да и се даде възможност за себеосъществяване! Да получи уважение, да бъда видяна, да бъда разбрана, със цялата и сложност!

 

Снимки: Областна управа Велико Търново

 

Срещата се организира в рамките на проект „РТрансформ: Ромските жени трансформират образователните системи в цяла Европа, чрез своята социална и политическа мобилизация

RTransform е проект, насочен към активното приобщаване на ромските жени и момичета в социалния живот и гарантирането на техните права. Проектът се фокусира върху насърчаване на равния достъп до качествено и приобщаващо образование, обучение и учене през целия живот за ромските жени. Проектът допринася за овластяване и подпомагане на ромската общност, като се фокусира върху образователната система, която е ключова област за постигане на тяхното социално включване и за подобряване на достъпа им до права.

В проекта е заложено използването на подхода „отгоре надолу“ или промяна на политиките и нагласите към общността,  чрез въздействие върху самата общност. Основната идея е да се създаде мост между ромските жени и младите момичета, да се изгради среда на доверие и приемственост, която да представлява възможност за диалог и дебат между различните страни.

Вече 18 години, нашите партньори от Drom Kotar, организират т.нар, „Конгрес на студентки от ромски произход“ (RWSG), инициатива, която е организирана с активното участие на ромски жени, които да обменят опит и идеи за успешната образователна интеграция и да покажат ролевите модели в общността, за да вдъхновят други ромски жени и момичета.