„Момичета с мечти – да обърнем страницата!“ – мисия възможна!

Във връзка с обявената от Център “Амалипе” седмица за борба с насилието над жените, от 25-ти ноември започнаха да се осъществяват редица събития. Много момичета, студентки, майки, подкрепени от учители и регионални координатори обединиха усилия и проведоха местни срещи. Защото всяка жена има право да изживее мечтите си!

На 25-ти ноември в село Мадара, област Шумен, повече от 10 жени проведоха дискусия за начините за справяне с насилието. В спокойна и защитена обстановка майките от родителския клуб, заедно с регионалния координатор споделяха свои съкровени мисли, търсеха възможности, мислеха заедно за елиминирането на насилието над жени. Така всяка една се учеше от опита на другата, мотивираше се, осмеляваше се да промени своя живот или живота на дъщеря си, на племенницата или съседката.

В същият 25-ти, младата и борбена Зюмбюла Ламбова организира дискусия в СУ “Христо Г. Данов” Пловдив, по време на която със своите съученички обмисля начини и механизми за справяне с насилието над жените. По време на срещата бе представен филмът „Обърни страницата“. Дискусията мотивира и обнадежди момичетата.

На 28-ми ноември в село Светлен, област Търговище, момичетата с мечти от основно училище „Антон Старимиров“ имаха дискусия, по време на която си припомниха своите мечти, мечтите на майките си, поговориха за жертвите и лишенията, която всяка жена преживява. Емоционалната и силно променяща среща завърши с гледането и обсъждането на филма „Обърни страницата“.

На 30-ти ноември в СУ „Паисий Хилендарски“ град Върбица, студентки, образователни медиатори, ученички и учители, имаха своята защитена среда и среща, на която обсъждаха това, че всяка една жена заслужава да живее без насилие в своето ежедневие. Че всяка има правото да бъде щастлива. Че няма причина, която да оправдава домашното насилие! Младите момичета си припомниха стъпките за справяне с насилниците и помагането на жертвите.

На 1-ви декември в обединеното училище в село Каспичан кипеше оживена дискусия. В забавна и разчупена обстановка бе проведен тренинг за това какво е домашното насилие, как да го разпознаем, какви са неговите прояви, как може да помогне всеки един от нас. Всички се включиха активно. Ученици и учители отбелязаха колко е полезно това за тях и обсъдиха планове за бъдещи срещи и информационни кампании в общността. По време на тренинга не бяха забравении важните теми за качествено и приобщаващо образование, обучение и учене през целия живот на ромските момичета и жени.

Автор: Силвия Станчева

 

 

RTransform е проект, насочен към активното приобщаване на ромските жени и момичета в социалния живот и гарантирането на техните права. Проектът се фокусира върху насърчаване на равния достъп до качествено и приобщаващо образование, обучение и учене през целия живот за ромските жени. Проектът допринася за овластяване и подпомагане на ромската общност, като се фокусира върху образователната система, която е ключова област за постигане на тяхното социално включване и за подобряване на достъпа им до права.

В проекта е заложено използването на подхода „отгоре надолу“ или промяна на политиките и нагласите към общността, чрез въздействие върху самата общност. Основната идея е да се създаде мост между ромските жени и младите момичета, да се изгради среда на доверие и приемственост, която да представлява възможност за диалог и дебат между различните страни.

Вече 18 години, нашите партньори от Drom Kotar, организират т.нар, „Конгрес на студентки от ромски произход“ (RWSG), инициатива, която е организирана с активното участие на ромски жени, които да обменят опит и идеи за успешната образователна интеграция и да покажат ролевите модели в общността, за да вдъхновят други ромски жени и момичета.