Междуучилищен дебат в гр. Шумен разкрива важността от гласуването за Европейски парламент

Център “Амалипе” започна нова инициатива за междуучилищни дебати, които ще се организират и провеждат съвместно с младежките групи за толерантност и гражданско участие. В Деня на Европа се проведе първият междуучилищен дебат, който е част от инициативата. Началото бе поставено в 15:00 часа, на събралите се ученици в Конферентната зала на СУ “Трайко Симеонов с прозвучаването на химна на Европа.

Отборите:

Отборът на СУ “Трайко Симеонов”, гр. Шумен бе представен от Денис Кадънков – 10 кл, Антонио Георгиев – 9 кл, и Фуркан Алейдин – 9 кл, а противниковия отбор на Професионална гимназия по селско стопанство и хранителни технологии, гр. Шумен бе с говорители Пламен Грешков – 10 кл, Василена Стоянова – 10 кл и Моника Стоянова – 10 кл, се впуснаха в дебат на тема “Важно е да гласуваме на изборите за Европейски парламент”.

Отборът на СУ “Трайко Симеонов”, гр. Шумен

Отбор на Професионална гимназия по селско стопанство и хранителни технологии, гр. Шумен

След изтеглен жребий представителите на отборите мислиха в посока „За“ и „Против“ важността на гласуването. Сред аргументите на гимназистите от отбор „Против“ бяха представени заключения като „Ние младите не познаваме кандидатите“, „те са корумпирани“ и че „дори и да гласуват, после младите хора остават с усещането, че са измамени“.

Младежите от отбор „За“ много бързо вдъхнаха вяра в опонентите си, в публиката и журито, че е важно да се гласува, като изтъкнаха факти, че се правят кампании за опознаване на Европейските институции в платформи като „Youtube”, които се ползват масово от млади хора, че който не гласува, оставя някой друг да избира вместо него, и че негласувалия няма право после на претенции, Подчертаха, че гласът на младите хора е важен и че само така могат да постигнат променена и обединена Европа.

Петчленното жури, в което участваха учители, образователни медиатори и регионален координатор на Център “Амалипе” – Силвия Станчева, следеше за спазването на регламента, а накрая обобщи и акцентира върху важността на младите хора да се информират, да се учат на уважение и равнопоставеност, както и да повишат гражданската си активност и да участват в предстоящите избори.

 

Чрез междуучилищните дебати се постига повишаване активността и участието в изборите за Европейски парламент на младите хора и ромската общност, предоставяне на необходимите инструменти и мотивация за участие в политическите процеси на Европейския съюз, както и стремеж за изграждане на по-голяма осведоменост и ангажираност сред тези групи.

Целите на дебатите са:
• Да развият уменията на младежите за излагане на аргументирано твърдение и защитаването му; за привличане на аргументи за оборване на противоположната страна
• да покажат на младежите културата на съдържателния, конструктивния и основан на доказателства публичен дебат по ключови обществени политики – как се провежда дебат, в който участниците защитават тези и излагат аргументи по същество, без да нарушават личното достойнство.
• Да повишат гражданската активност и информираност за младите хора, особено млади хора от отдалечени населени места, за важността на изборите за Европейски парламент и участието им в тях.


Междуучилищните дебати се реализира в рамките на проект “EMPOWEREU: Насърчаване на участието на младежи и уязвими групи в изборите за Европейски парламент”, финансиран от Европейския парламент. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техните автори и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейския парламент. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейския парламент.