Василица 2025: Как училищата в България отпразнуваха традицията с ритуали, танци и творчество

По повод 14 януари 2025 г. училища от цялата страна отново се обединиха, за да отбележат ромската Нова година – Василица. Събитието беше изпълнено с разнообразие от инициативи, които включваха възстановки на обичая сурвакане, песни, танци, изложби и срещи с представители на местните общности. Ученици, учители, образователни медиатори и родители заедно създадоха празнична атмосфера, отдавайки почит на традициите и показвайки значимостта на културното многообразие.

От малки селца до големи градове, всяко училище добави свой уникален почерк към празника. Някои организираха училищни тържества, други се срещнаха с кметове и общественици, а трети посетиха ключови институции, като Народното събрание. Навсякъде духът на Василица обедини хората, носейки послание за доброта, здраве и сплотеност.

А тази година в кампанията се включих над 65 населени места от цялата страна.

Децата – чисти и красиви, танцуваха, разказваха, сурвакаха и създаваха навред празнична атмосфера и незабравими емоции.

А ето и как го направиха на много от местата в страната, за които ни бе разказано:

 с. Асеновци, общ.Левски, обл. Плевен

Учениците от ОУ “Христо Ботев” в с. Асеновци отбелязаха празника Василица с група сурвакари, които посетиха училището и кметството. В празничната атмосфера децата имаха възможност да научат повече за традициите, свързани с Василица, и да се запознаят с легендата за Банго Васил – покровителя на ромите. Събитието допринесе за запазването и предаването на културното наследство, като същевременно създаде радост и празнично настроение сред всички участници.

с. Баница, общ. Враца

Учениците от 1-ви до 7-ми клас на ОбУ „Христо Ботев“ в с. Баница отпразнуваха Василица с празнична програма, изпълнена с творчество и ентусиазъм. Основните акценти бяха драматизацията на празничната вечеря в семейството, посрещането на Банго Васил и изпълненията на сурвакари, песни и танци. Допълнително беше организиран арт конкурс за изображение на Банго Васил, в който учениците демонстрираха своите умения и креативност. Програмата завърши с тематична викторина, която насърчи учениците да споделят знания за традициите и значението на празника. Всички участници се включиха с голямо желание и харесаха своите роли, като активно помагаха с идеи. Честването на Василица в училището показа колко важна е връзката между традициите и творческото развитие на учениците.

Берковица,

III ОУ „Иван Вазов“

Клуб “Фолклор на етносите” при III ОУ „Иван Вазов“, гр. Берковица, организира вълнуващо събитие, посветено на празника Василица, или Ромската Нова година. Учениците от 2 клас и участниците в клуба се включиха активно в инициативите, насочени към опознаване и уважение към ромската култура. Мария, образователен медиатор в училището, разказа как семейството ѝ празнува Василица – един от най-значимите празници за ромската общност. Тя сподели за подготовката преди празника, празничната трапеза с традиционни ястия като баница, питка с късмети и боб, както и за ритуала на разчупване на хляба с благословия за здраве и късмет. Учениците изгледаха специално филмче за Банго Васил – символ на Василица и важна фигура в ромската култура. Филмът обясни значението на празника и традициите, съпътстващи честванията. Участниците в клуба “Фолклор на етносите” и учениците обсъдиха наученото, споделиха впечатления и се запознаха с разнообразието на обичаите. Събитието насърчи културната толерантност и разбирателството между учениците, като подчерта значението на опознаването и уважението към различните култури. Василица се превърна в празник, който обедини учениците и им даде ценен урок за богатството на ромската традиция.

Бобов дол

В СУ „Христо Ботев“ – град Бобов дол, празникът Василица беше отбелязан с тържествен концерт, който впечатли с разнообразна програма и събра ученици, учители и гости в топла и приятелска атмосфера. Ученици от V до XII клас демонстрираха завидни певчески умения, изпълнявайки две песни от фолклора в рамките на проект „Заедно в изкуствата и спорта“ с ръководител Венцислава Викентиева. Децата представиха свои магически трикове, с които зарадваха и впечатлиха своите съученици. Специален гост на тържеството беше Васил Илиев от Кюстендил – професионален музикант и завършил музикална педагогика в Югозападния университет „Неофит Рилски“. Учениците и присъстващите заедно изпяха химна на ромите „Джелем, Джелем“, което създаде усещане за сплотеност и уважение към ромската култура. Популярната песен вдъхнови всички участници, които с радост се включиха в припяването. Тържеството не само развълнува и обогати културно присъстващите, но също така демонстрира силата на изкуствата и музиката да обединяват хората. Събитието даде възможност на децата да изявят своите таланти и да споделят културното богатство на ромската общност със своите съученици и учители.

Борован

Сурвакари от ОУ “Отец Паисий” село Борован посетиха кмета на Община Борован г-н Иван Костовски. Те наричаха за здраве,късмет и благополучие през Новата Година.

Брусарци

Учениците от СУ “Хр.Ботев” отбелязаха Ромската Нова Година-Василица, а също така поздравиха и служителите на община Брусарци.

гр. Бяла, обл. Русе

Ученици и учители от ПГ в гр. Бяла участваха в презентация на тема „Банго Васил“. Презентацията беше добре приета от всички присъстващи и привлече вниманието на аудиторията. Събитието се оказа интересно и полезно за всички, като помогна за разширяване на знанията относно традициите, свързани с ромската Нова година.

Бяла Слатина,

Професионална гимназия по облекло „Елисавета Багряна“

Учениците от ПГО „Елисавета Багряна“ в гр. Бяла Слатина отбелязаха празника Василица с представяне на традициите и обичаите, свързани с този важен ден за ромската общност. Те изиграха сценка, в която разказаха легенди за празника, и изпълниха впечатляващ ромски танц. В събитието участваха ученици от 9-ти до 12-ти клас, които се забавляваха изключително много. Чрез този празник гимназията за пореден път затвърди своя дух на толерантност и разбирателство.

Велико Търново

Честванията на Ромската нова година – Василица продължиха и на 15ти и 18ти януари. Велико Търново също бе огласено от традиционни песни, танци и наричания. По покана на Център Амалипе ученици приеха Община Велико Търново, Регионално управление на образованието – Велико Търново, ОДМВР, както и НЧ “Искра-1896”. На 18.01.2025 г. беше проведено събитие, организирано от център „Амалипе“ и клуб „Там“ Велико Търново в едноименния клуб, с цел отпразнуването на ромската Нова година – Банго Василий и представянето на новата книга на Атанас Атанасов „Къщата с белия сайван“.  Вижте повече тук:

Василица 2025 във Велико Търново: традиции и култура

гр.Ветрен

На 13.01.2025г. учениците от ОУ ” Св.св. Кирил и Методий” гр.Ветрен празнуваха Ромската нова година. Образователният медиатор запозна учениците с честването на празника, ритуалите и подготовката на Василица.

с. Видраре, обл. Софийска

В ОУ „Васил Левски“ се проведе кратка тематична програма, включваща легендата за Банго Васил, сценка по ромска приказка, изпълнение на песента „О, Василий дае“, сурвакане и почерпка с баница с късмети. Чрез програмата беше показано уважение към ромския празник, подчертавайки, че той е неотменима част от съкровищницата на българската култура.

Вълчедръм

Във Второ основно училище “Иван Вазов” гр. Вълчедръм, обл. Монтана, ученици и учители заедно създадоха незабравима празнична атмосфера по повод Василица. Събитието включваше драматизация за традициите, свързани с празника, и стилизирани ромски танци, които впечатлиха всички присъстващи. Участие взеха 15 ученици от 5. и 6. клас, двама учители и образователният медиатор Касандра Димитрова, като преобладаваха участници от ромската общност. Драматизацията бе подготвена с вдъхновение и много енергия под ръководството на г-жа Йорданка Тодорова. Кулминацията на събитието беше танцовото изпълнение, подготвено от г-ца Кристияна Влашка, което буквално “взриви” публиката. Празничното настроение завладя всички присъстващи, превръщайки събитието в истински културен празник за училището.

Вълчи дол

В СУ “Васил Левски” гр. Вълчи дол празникът Банго Васили бе отбелязан с вдъхновяващо събитие в училищната библиотека. Образователният медиатор организира представяне на празника чрез разкази и кратки ромски песни, специално подготвени за повода. Учениците от група “Фолклор на етносите” сурвакаха учителките с наричания на ромски език, като внесоха празнично настроение и културна автентичност. Събитието завърши с почерпка, включваща баница с късмети, приготвена с любов от една от бабите в общността. Участниците – 10 ученици от трети клас, двете медиаторки, учителка и гостенката-баба – се насладиха на топлата атмосфера. Децата, представящи три различни етноса, си тръгнаха с песни, усмивки и много нови знания. При излизането от библиотеката всички задаваха един и същ въпрос: “Кога пак?”

гр.Върбица

На 14.01.2025 г. учениците от СУ „Св. Паисий Хилендарски“ гр. Върбица с подкрепата на образователния медиатор и г-жа Орцева отбелязаха Ромската Нова година – Банго Васил. В празнична атмосфера децата научиха повече за традициите и значението на този ден.

Галиче

Във физкултурния салон на СУ “Христо Ботев”, с. Галиче, бе организирано тържество по повод Василица, което събра ученици, учители, родители и образователния медиатор в празнична атмосфера. Програмата включваше презентация, сценка, танци, стихотворения и песни, подготвени от учениците с много старание и ентусиазъм. Участие взеха ученици от 5. до 12. клас, както и училищният танцов състав. Учениците, обединени независимо от техния етнос, представиха впечатляващи изпълнения, които донесоха много настроение и удовлетворение на всички присъстващи. Родителите бяха особено радостни да видят как децата работят заедно и създават незабравими моменти. По традиция, в СУ “Христо Ботев” се честват всички празници заедно, а това събитие още веднъж подчерта значението на сплотеността и сътрудничеството в училищната общност.

Гложене, обл. Враца

В ОУ „Христо Ботев“ в с. Гложене учениците отпразнуваха Василица с разнообразни и вдъхновяващи дейности, насочени към опознаване на ромската култура и традиции. Учител разказа на учениците различни легенди, свързани с празника, като подчерта значението му за ромската общност. Учениците от 5 клас представиха театрална постановка по легендата за рома. Главната роля изпълни ученик от 1 клас, което внесе още повече радост и емоции в спектакъла. Празникът завърши с викторина, в която всеки правилен отговор беше възнаграден с подарък, насърчавайки участниците да покажат знанията си за Василица. Събитието не само че спомогна за опознаване на ромската култура и традиции, но също така ангажира учениците в творчески и познавателни дейности, които насърчиха тяхната активност и интерес. Василица в ОУ „Христо Ботев“ в Гложене беше празник на сплотеността, ученето и уважението към културното разнообразие.

 с. Голямо ново, общ. Търговище

В ОУ “Георги Стойков Раковски” в с. Голямо ново, по повод празника Василица – Ромската Нова година, учениците активно се включиха в разнообразни дейности. Представителите на ученическия парламент отговориха на въпроси от играта “Богатството на ромите” и обсъдиха теми за единството и толерантността на различните етноси и култури. Учениците от прогимназиалния етап рисуваха на тема “Василица” и четоха ромски приказки. По интересен начин учениците от 3-4 клас и подготвителната група организираха изложба с рисунки, след като изгледаха филм за добрия куц старец Банго Васил. Те също така пресъздадоха традицията в класната стая, като участваха в приготвянето на вкусната баница – част от празничната трапеза. В допълнение, учениците сурвакаха ръководството на училището със сурвакници, които бяха изработили сами. За финал, всички участници се състезаваха в специално подбрани спортни игри, а момичетата поздравиха присъстващите с красив танц. Дейностите бяха част от инициативата “Да възстановим мостовете между нас”, която предизвика голямо желание за участие сред всички ученици, учители и гости. Всички участници бяха доволни от постигнатия резултат и от това, че успяха да отбележат празника заедно.

Горна Оряховица

ПГХТ „Проф. д-р Асен Златаров”

Банго Васил и Коледа по италиански са само част от поредицата „Пътуване през времето – учим чрез традициите“ по проект „Кухня за мечти“на горнооряховската Професионална гимназия по хранителни технологии „Проф. д-р Асен Златаров“, който е финансиран по програма на Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства. За да отбележат празника на ромите, учениците поканиха Желязка Парушева, известна сред ромската общност с готварските си умения и с това, че познава добре старите традиции. Тя показа на учениците как се приготвят традиционни за празника ястия, разказа на децата за обичаите на този така важен за ромите ден. Учениците също се бяха подготвили добре и пресъздадоха част от традициите като хвърлянето на ориз и наричането за здраве.

с. Градина, обл. Пловдив

В ОУ „Христо Ботев“ учениците от заниманията по интереси „Фолклор на етносите“ отбелязаха празника Василица с изработване на сурвачки от природни материали и провеждане на обичая сурвакане. Учениците, заедно със своите родители, с желание и креативност изработиха традиционни сурвачки. Децата сурвакаха родители, учители и свои съученици, като наричаха за здраве, берекет и благополучие, както повеляват ромските традиции. С включването на родителите в подготовката на празника събитието допринесе за създаване на по-близки връзки между семействата и училищната общност. Празникът предизвика много положителни емоции и даде възможност на учениците да се запознаят и да съпреживеят традициите на ромската култура.

Градище

В ОУ”Васил Левски”, село Градище, община Шумен ученици и екипа на училището отпразнуваха ромската Нова година с традиции, музика, култура и споделяне на семейните обичаи на всеки

Градница, област Габрово

На 14 януари в актовата зала на ПГТМ – Градница бе организирано тържество по повод Василица. Ученици от 8-ми, 10-ти и 11-ти клас се включиха в събитието, което предостави възможност за запознаване с обичаите и традициите на ромската, ислямската и християнската култури. Чрез представяне на празничните обичаи в различните общности, учениците споделиха как те отбелязват празника в своите семейства. В края на официалната част бе организирана игра, която допълнително ентусиазира участниците. Събитието създаде празнично настроение и допринесе за взаимното разбиране и уважение между културите.

гр. Гълъбово,

Първо основно училище “Св. Паисий Хилендарски”

В Първо основно училище “Св. Паисий Хилендарски” в гр. Гълъбово беше представен кратък филм за ромските празници и обичаи, включително Василица. Проведена беше дискусия за общите традиции между Коледа и Василица. В допълнение, ромски деца посетиха Община Гълъбово и извършиха сурвакане. Участваха 147 ученици, преподаватели и родители. Чрез отбелязването на празника Василица, училището се стреми да привлече вниманието на учениците и на обществеността в града, като преодолява стереотипите и насърчава разбирателството между различните общности.

с. Добролево, обл. Враца

В ОУ “Св. св. Кирил и Методий” с. Добролево учениците от фолклор на етносите (5-7 клас) представиха ромски танц, а учениците от фолклор на етносите (2-4 клас) подготвиха драматизация на приказката “Умният ром” и разказаха за подготовката за празника. Анна Борисова от 6 клас изпълни песните “Василица” и “Сае рома”. Дейностите включваха викторина в платформата Wordwall, свързана с празника, както и изработка на сурвачки с помощта на родителите. Празничните прояви се проведоха в салона на читалище “Пробуда”. Гости на тържеството бяха училища от мрежата “Активност и ангажираност на директора като условие за развитие на образователната институция,” координатори от РУО гр. Враца, включително г-жа Гергана Василева (началник отдел ОМДК) и г-жа Росенка Кабатлийска (старши експерт по ЧЕМЕ), директори от 10 училища, Ирина Асенова (координатор за северозападния регион на ЦМЕДТ “Амалипе”), родители и ученици. На тържеството присъстваха гости от различни възрастови групи и етноси, като общо участваха около 100 души. Постигнато бе сътрудничество и партньорство с родителите, които приготвиха традиционни ястия за празника и участваха в изработката на сурвачки. Получихме положителни отзиви от всички гости на тържеството.

Долни Чифлик

Учениците сурвакаха в община Долни Чифлик, село Детелина и село Старо Оряхово, като със своето участие в този важен за ромската общност празник, предадоха послания за здраве, благополучие и късмет през новата година. Празничната обредност беше споделена и с училищния колектив, който се включи в атмосферата на тържественост и радост. Събитие, което не само запазва традицията, но и обогатява културния обмен и взаимното уважение между различните етноси в нашето училище.

с. Долно Големанци, общ. Хасково

В ОУ “Христо Ботев” в с. Долно Големанци учениците отбелязаха празника Василица с вълнуващи дейности. Водещият разказа за значението на празника, като всеки детайл от традицията беше представен чрез сценка. Ученици влязоха в роли на Банго Васил, бабата, дядото в семейството и домакинята, като оживиха обичаите на празника. Кулминацията на тържеството беше сурвакането за здраве и берекет, което учениците изпълниха с голям ентусиазъм. В дейностите се включиха ученици от 1 до 7 клас, представители на различни етноси – роми, българи и мюсюлмани, показвайки за пореден път красотата на съвместното празнуване и толерантността.

с. Душево, общ. Севлиево

В ОУ “Св. Св. Кирил и Методий” в с. Душево, общ. Севлиево, е изготвено табло на видно място в училищното фоайе, което представя традициите при честване на Василица. В часовете на класа са проведени дискусии по темата за мостовете между културите. В инициативата са участвали ученици, служители и учители от училището, сред които българчета, роми и власи, с ученици от 1 до 7 клас.

Дългопол, обл. Варна

В Начално училище „Иван Вазов“ беше пресъздаден обичаят за Василица. Събитието предизвика задоволство сред родителите и учениците. Родителите демонстрираха ангажираност и отговорност, като останаха доволни както от собственото си участие, така и от оказаното внимание към тях. Удовлетвореността от почитането на празника се усещаше във всички участници.

с. Изгрев, обл. Шумен

В ОУ “П.Р. Славейков” в с. Изгрев, обл. Шумен, учениците от ромски произход на възраст от 11 до 15 години отбелязаха празника Василица с кратка програма и танци. Тържеството създаде атмосфера на празничност и съпричастност към традициите на Ромската Нова година.

с. Камен, община Сливен

Ученици от 1 до 7 клас и техните родители в ОУ “Свети свети Кирил и Методий” в с. Камен участваха в разнообразни дейности по повод празника Василица. В програмата беше включена песен “Василица”, драматизация на традиционния обичай и беседа, посветена на обичаите на празника. След това беше изпълнен и танц, който събра всички в обща радост и веселие. Участниците бяха много щастливи и доволни от събитието, което създаде чудесна празнична атмосфера.

Караджово

На 13 януари 2025 г. учениците от групата “Фолклор на етносите” към ОУ “Васил Левски” в с. Караджово представиха обичаите и традициите за посрещането на Ромската Нова година пред цялата училищна общност във физкултурния салон на училището. Дейността бе част от по-широка инициатива, включваща и посещение на две институции. На същия ден, учениците посетиха централния офис на вестник “Марица” в гр. Пловдив, където се запознаха с журналистическата работа и обмениха опит. В изявите взеха участие ученици от прогимназиален етап (5-7 клас), както и ръководителите на групите за извънкласни дейности – учителите Мая Здравова, Наталия Куценко и Мария Димитрова, както и образователният медиатор Бойчо Кочев. Цялата училищна общност беше съпричастна с празничната атмосфера и активно очакваше да чуе разказите за посещенията в институциите. На учениците и преподавателите им не липсваха емоции и гордост от успешното представяне на традициите и културата на ромската общност.

Кирчево

Учениците от ОУ “Христо Ботев” в с. Кирчево, съвместно с децата от ДГ “Щастливо детство,” отпразнуваха Банго Василий с песни, танци и драматизации, които внесоха празнично настроение и сплотеност сред участниците.

Лесура
Учениците от ОУ „Васил Левски“ в с. Лесура отбелязаха празника Банго Васил с ентусиазъм и много емоции. В тържеството участваха ученици от 1-ви до 7-ми клас, а сред гостите бяха кметът на селото Евгени Захариев, представителят на Център “Амалипе” Ирена Василева, родители и учители. Събитието включваше разказ за легендата на Банго Васил, изпълнение на традиционни танци като хоро „Абдай“ и циганско хоро, както и стихотворения, посветени на празника. Родителите допълнително обогатиха програмата, споделяйки как отбелязват този ден у дома.

с. Лехчево, обл. Монтана

СУ „Св. Св. Кирил и Методий“, с. Лехчево, обл. Монтана, отбелязва Василица с конкурс за Мис и Мистър Василица. Учениците от 5-и до 7-и клас на СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в с. Лехчево отпразнуваха Василица с голямо вълнение и творчески дух. Основен акцент в програмата беше конкурсът за Мис и Мистър Василица, който впечатли всички присъстващи с артистичността и ентусиазма на участниците. Съучениците имаха възможност да гласуват за своите фаворити, което внесе допълнителна емоция в празника. Програмата включваше и традиционни ромски песни и танци, изпълнени от учениците, които допринесоха за празничната атмосфера. Тържеството завърши с хоро, в което се включиха всички присъстващи, създавайки усещане за сплотеност и радост. Празникът не само подчерта важността на творческото изразяване, но също така беше ценен урок по културно обогатяване и разбирателство.

Лом

В IV ОУ “Христо Ботев” в Лом празникът Василица беше отбелязан с презентация, рецитал и изпълнение на песни, свързани с традициите и обичаите на ромската Нова година. Ученици и учители активно участваха в дейностите и се зарадваха на всяко представление. Събитието привлече вниманието на учениците и колегите, а постигнатите резултати оставиха всички доволни.

Луличка

По традиция групата по Занимания по интереси “Краезнание” от ОУ “Васил Левски” с. Луличка изработиха сурвачки за Нова година. Сурвачката е изтъкана от символи. Всичко по нея има своето особено значение. Смята се, че сурвачката носи здраве, защото е направена от дрян – дървото, което цъфти още в края на януари. Според поверията то е много здраво и жилаво, което символизира крепко здраве.

 Луковит

На 14 януари, в чест на ромската Нова година – Василица, учениците от НУ „Инж. Георги Иванов Вълков“ създадоха празнично настроение с традиционни наричания за здраве, щастие и успех през новата година. В духа на празника, те сурвакаха директора на училището, г-жа Геновева Цветкова, своите учители и съученици, носейки позитивна енергия и пожелания за добруване. Ритуалът беше воден от г-жа Екатерина Иванова. Сурвачките за празника бяха изработени от учениците от 3. б клас с класен ръководител Силвия Петкова. В групата за задължително предучилищно образование, където са най-малките деца, гостът на училището г-жа Моника Иванова направи специална презентация за легендата за Банго Васил. Заместник-директорът на училището, г-жа Цветозара Теодосиева, разказа на децата какво символизира сурвачката и обясни ритуала на сурвакането. Вълнуващ подарък за децата бе видео приказка за Банго Васил, предоставена от детската писателка Милена Димова. Участниците в събитието – учители, ученици и родители, които са част от ромския етнос, заедно отпразнуваха традициите на празника Василица.

с. Мадара, обл. Шумен

В ОУ „Панайот Волов“ празникът Василица беше отбелязан с презентация, песни, пъзели, танци и много забавления. Празнуването на Василица в училище доведе до множество положителни резултати и постижения:

  • Културно обогатяване: Учениците се запознаха с традициите и обичаите на българските ромски общности, което засили тяхното разбиране за културното многообразие.
  • Социална интеграция: Събитието спомогна за изграждане на мостове между различните етнически групи в училището, насърчавайки дух на толерантност и приемане.
  • Развитие на творчески умения: Подготовката на празника разви креативността и артистичните умения на учениците.
  • Образование за история и идентичност: Учениците придобиха знания за историята и културната идентичност на ромите, което подпомогна изграждането на уважение към различията.
  • Укрепване на училищната среда: Събитието създаде приятелска и обединяваща атмосфера в училище.
  • Подобряване на комуникационни умения: Учениците развиха своите умения за публично говорене и работа в екип.

Чрез празнуването на Василица училището допринесе за обогатяване на образованието и изграждане на по-силно и единно училищно общество.

Маноле

В СУ “Васил Левски” в Маноле, образователният медиатор запозна учениците с традицията на Василица. Децата слушаха с интерес и активно участваха в беседата, като споделиха как те лично празнуват този важен за ромската общност празник.

гр. Мъглиж

ПГСС “Гео Милев”,

В ПГСС “Гео Милев” в гр. Мъглиж учениците от гимназията, част от ромската общност, отбелязаха ромската Нова година. Събитието беше посветено на подчертаването на напредъка и успешното бъдеще на ромската общност. Учители и ученици активно участваха в отбелязването на празника, демонстрирайки своето уважение към традициите и стремежа за развитие в позитивна посока. Целта беше да се покаже, че ромската общност се развива към по-добро и успешно бъдеще.

ОУ “Христо Ботев”, гр. Мъглиж

Учениците от ОУ “Христо Ботев” в гр. Мъглиж отбелязаха празника с изпълнение на танц към песента “Василица”. Тържеството се проведе в училището, като участниците представиха част от ромските традиции и обичаи, свързани с ромската Нова година. Танцът създаде празнично настроение и беше вдъхновяващ момент за всички присъстващи.

с. Овча могила

На 14 януари учениците и екипът на ОУ “Св. св. Кирил и Методий” в с. Овча могила отбелязаха празника Василица с разнообразна програма. Събитието включваше презентация за легендата за Василица, драматизация на приказка, отправяне на пожелания за Новата година, традиционно сурвакане, песни и танци. В празничните дейности се включиха учениците от 1-ви до 7-ми клас, както и гости от с. Батак, родители на учениците и персоналът на училището. Програмата създаде радостна атмосфера и укрепи общността чрез споделяне на културното наследство и празничния дух.

Омуртаг

Във Второ начално училище “Васил Левски” в Омуртаг Ромската Нова година беше отпразнувана с голямо вълнение и ентусиазъм. Деца от подготвителната група и ученици от първи до четвърти клас, всички от ромски произход, заедно с учители и родители, се включиха активно в празничната програма. Събитието включваше стихчета, песни, танци и разкази, които оживиха атмосферата и създадоха истинско усещане за общност. Тази традиция, която училището отбелязва всяка година, представлява голям интерес за децата и техните родители. С нетърпение и вълнение те очакват празника, който ги обединява и напомня за значимостта на културното наследство.

Пазарджик

ПГСС „Царица Йоанна“

На 14 януари известният дизайнер Илия Илиев завладя аудиторията на ПГСС „Царица Йоанна“ с вдъхновяващ разказ за ученическите си години, професионалния си път и красивата модна приказка, създадена с труд, постоянство, фантазия и обич. Учениците от 8-ми до 12-ти клас, заедно с учители и гости, взеха активно участие в празничната програма, посветена на Василица. Сергио-Ангел Найденов от 11. А клас подготви тематична презентация за празника, която беше посрещната с голямо одобрение. Поезията на Усин Керим прозвуча в изпълнение на Богомил Мечов, бивш възпитаник на училището, а Мария Стоянова от 10. Б клас представи свое есе, с което спечели място в младежкия лагер на „Арете“. На следващия ден училището имаше честта да посрещне Катя Димитрова от „Амалипе“, която превърна учениците в „ловци на фалшиви новини“ чрез интерактивно занимание. Честването на Василица в ПГСС „Царица Йоанна“ беше не само празник, но и вдъхновяващо събитие, което съчета традиция, изкуство и съвременни умения.

с. Победа, обл. Добрич

В ОбУ „Добри Войников“ ученици, заедно със своите родители, изработиха сурвакници за Василица – ромската Нова година. В деня на празника децата използваха сурвакниците, за да наричат за здраве, късмет, благополучие и плодородие своите близки, работещи в кметството и търговските обекти. Сурвакарите отправиха пожелания за здраве и късмет към директора, медицинския работник, учителите и помощния персонал в училището. Както повелява традицията, те получиха лакомства и парички от всички посетени. Инициативата се проведе в училището, кметството, обществени сгради, домовете на родителите и дори онлайн. Родителите – както роми, така и българи – с удоволствие доставиха материали за изработване на сурвакниците, а посетените хора на обществени места и в домовете зарадваха децата с лакомства и подаръци. Всички останаха доволни от празничната инициатива и създадената атмосфера на единство и радост.

Полско Косово

В ОУ “Свети свети Кирил и Методий”, с. Полско Косово, обл. Русе, празникът Василица беше отбелязан с тържествен концерт. Програмата включваше рецитал, песни и танци, които представиха богатството на културните традиции. На събитието присъстваха участници и гости от различни възрасти – от 18 до 75 години, като заедно празнуваха българи, роми и турци. Гостите споделиха своето вълнение и радост от начина, по който празникът беше отбелязан, като акцентираха на тържествената и сплотяваща атмосфера, която събра всички в училищната общност.

с. Пчелник, обл. Варна

Учениците се запознаха с традициите за честване на Василица при различните групи роми, както и с легендата за Свети Васил Застъпник. В рамките на празника изготвиха табло с рецепти от новогодишната трапеза и поверия, свързани с празника. Деца, облечени в традиционни облекла, сурвакаха за здраве.  Събитието се проведе в ОУ „Христо Ботев“ и отново се превърна в празник за децата. Те се почувстваха в свои води и разбрани, като събитието предизвика у тях любопитство, положителни емоции и много усмивки.

Раданово

В ОУ “Св.Св.Кирил и Методий”, с.Раданово бе отбелязана ромската нова година по вълнуващ и традиционен начин.

Румянцево

В ОУ “Христо Ботев”, с. Румянцево, отбелязаха Василица с уникално видеоклипче, в което бяха представени някои от най-важните традиции и обичаи на празника. В инициативата участваха ученици от 3, 4, 5 и 6 клас, като към тях се присъединиха и най-малките, както и готвачките на училището. Всички участници бяха от ромски произход. Сценката във видеото предизвика голям интерес и беше високо оценена както от децата, така и от учителите. Атмосферата беше изпълнена с вълнение и удовлетворение от постигнатия резултат.

Сборище

Учениците от начален и прогимназиален етап на ОУ „Никола Прокопиев“ с. Сборище отбелязаха традиционния празник Василица – Ромската Нова година на 14 януари. Събитията се организираха в рамките на кампанията на Център за етнически диалог и толерантност Амалипе „Да възстановим мостовете между нас“. Учениците пресъздадоха символиката на вечерта със специално подредена трапеза, включваща традиционни ястия, като кокошка с ориз, питка и баница с късмети. Тържеството продължи с конкурс „Мис Василица 2025“, в който участниците показаха танцови умения и знания за празника. Призът заслужено спечели Гена Петрова от 6 клас. Учениците от начален етап участваха в традиционното сурвакане и отправиха пожелания за здрава и успешна година. Празникът беше повод за радост и обединение на цялата училищна общност и събиране на родители и учители. Василица за нас е символ на културното единство и надежда за бъдещето.

с. Селановци, обл. Враца

Организирано беше тържество с песни, танци, стихотворения, филм и сурвакница под надслов „Василица: празникът, който строи мостове между културите и сърцата на хората“ в ОУ „Н. Й. Вапцаров“. Ученици от групите „Фолклор на етносите“ от 1-ви до 4-ти клас, включващи роми и българи, взеха активно участие в празничната програма. Те приеха своите роли с отговорност и станаха съпричастни към традициите и културата на предците си. Тържеството въодушеви както участниците, така и публиката, която с интерес наблюдаваше всяка част от сценария – песни, танци, филм, стихотворения и сурвакница. Събитието показа значимостта на културното многообразие и обединението чрез традициите.

с. Смолница, обл. Добрич

В ОУ „Климент Охридски“ беше отбелязан празникът Банго Васил, който се празнува три дни – 13, 14 и 15 януари. За новогодишната трапеза беше приготвена вита баница с пара и късмети, а трапезата беше прекадена с тамян, за да се изчисти лошото. Децата сурвакаха за здраве и късмет, а празникът продължи с много песни и танци, създавайки весела и празнична атмосфера.

Смядово

СУ “Св.св. Кирил и Методий” гр. Смядово отпразнуваха Василица- Ромската Нова година. Легендата разказва,че Банго Васил е спасил две ромски деца от удавяне. Така белобрадият овчар се приема като Спасителя на ромите. В чест на празника учениците бяха облечени с красиви ромски народни носии. Пяха, танцуваха забавляваха се както повеляват традициите на празника. По стар обичай те сурвакаха ръководството на училището, които ги дариха с питка с пара.

София

67 ОУ “Васил Друмев” 

В 67 ОУ „Васил Друмев“ бе направена презентация, разглеждаща религиозно-обредните обичаи на различните етноси в България. Децата от първи, втори, трети и пети клас създадоха рисунки в коледното ателие на тема „Как празнуваме Коледа и Нова година вкъщи със семействата си?“. Ученическият съвет на училището организира кулинарно шоу с гозби от коледната и новогодишната трапеза, като децата се облякоха с тематични коледни пуловери, блузи или поло. Основната цел бе да се отбележат празниците, да се покажат традициите и обичаите на различните етноси, да се обменят практики за празнуване и да се стимулира интеркултурният диалог в училищната среда. 67 ОУ „Васил Друмев“ доказва своята роля на медиатор в подкрепа на мултикултурния диалог между подрастващите и техните семейства от различни етноси, включително имигранти и бежанци. Учениците с удоволствие участват или предлагат инициативи, които сплотяват общността и насърчават взаимно уважение и толерантност.

Софрониево

В ОУ “Отец Паисий”, с. Софрониево обл.Враца ученици сурвакаха местните жители по случай ромския празник Банго Васил – празник на надеждата, здравето и новото начало. С пожелания за благоденствие и късмет, те стоплиха сърцата на хората и внесоха празнично настроение във всяко домакинство. Ръководството на училището изрази своята благодарност на образователните медиатори и Невена Ангелова за това, че пазят традициите живи и направиха това събитие възможно!

Старо Оряхово

В ОУ “Св. св. Кирил и Методий”, с. Старо Оряхово, обл. Варна, на 14 януари учениците отбелязаха Банго Васил със специално организирано сурвакане по институции. В инициативата участваха ученици от групите по занимания по интереси с ръководители Недялка Чанкова и Пламена Желева. Един от учениците разказа легендата за Банго Васил, което предизвика голямо въодушевление у всички присъстващи. Празникът премина с много емоции и настроение, като създаде усещане за единност и уважение към традициите.

Стражица

Василица беше отбелязана и в Средно училище “Ангел Каралийчев”, гр. Стражица. В дейностите се включиха ученици от занимания по интереси “Фолклор на етносите” 7 клас и учениците от Ученическият съвет. Децата се включиха в изработка на сурвакници, а в часовете по занимания по интереси “Фолклор на етносите” учениците пресъздадоха легендата за Банго Васил и Ромската нова година чрез драматизация. Учениците сурвакаха директора на училището и училищният персонал като наричаха за здраве и берекет, а малчуганите от трети клас представиха пред съучениците си концерт с песни и танци от българският, турският и ромският фолклор.

Средище

В ОУ “Цанко Церковски” в с. Средище традиционно бе отбелязан празникът Василица. Учениците от подготвителната група и четвърти клас участваха в драматизация на легендата за Банго Васил, включваща подготовка на трапеза и разчупване на празничния колак. В петти клас бе изготвен постер и решена кръстословица, свързана с обичаите. По традиция се проведе сурвакане на кмета на с. Средище, директора на ДЦПЛУ и директора на училището. Ученици от 1 до 7 клас, както и 6-годишни деца, участваха активно в празничните дейности. Възрастни хора от различни етноси – роми, турци и българи, също се включиха. Сурвакарите бяха топло посрещнати от трите институции, които посетиха, като целият ден бе изпълнен с радост и тържествено настроение.

Тополовград

В СУ “Д-р Петър Берон” в Тополовград отбелязаха празника Банго Василий с различни инициативи, които донесоха радост и сплотеност сред учениците и учителите.

с. Търнак, обл. Враца

В ОУ „Георги Стойков Раковски“ в с. Търнак празникът Василица беше отбелязан с вълнуващи и запомнящи се дейности, насочени към учениците от начален и прогимназиален етап. Учениците от начален и прогимназиален етап се запознаха с празника Василица и свързаните с него обичаи и традиции чрез специално подготвена презентация. Участниците пресъздадоха историята на Банго Васил, което вдъхнови както учениците, така и учителите. Учениците отправиха пожелания за здраве и късмет към служителите в Кметството, следвайки традициите на ромската Нова година. Инициативата постигна основната си цел – да обедини участниците чрез споделяне на културата и традициите на ромската общност. Събитието показа, че различията не разделят, а обогатяват и създават мостове на разбирателство и толерантност. Учениците, учителите и общността се включиха с желание и ентусиазъм, като създадоха положителна атмосфера, в която уважението към културното разнообразие беше на преден план.

с. Търнене, обл. Плевен

В ОбУ „Св. Св. Кирил и Методий“ празникът Василица беше отбелязан с разнообразни и интересни дейности, които запознаха учениците с ромската култура и традиции. Учениците научиха за ритуалите и легендите, свързани с Василица, и се запознаха с богатството на ромската култура чрез филм за Васильовден. Първокласниците приготвиха баница с късмети, подчертавайки значението на новогодишната трапеза. Учениците от VI клас, облечени в традиционни ромски рокли, пресъздадоха характерни танци, които внесоха празнично настроение. Учениците от V-VII клас създадоха табло, отразяващо традициите и културата на ромската общност. Събитието завърши с богата почерпка, подготвена от ученици и учители, която обедини всички участници. Събитието премина с голям ентусиазъм и желание от страна на учениците. Организаторите споделиха, че дейностите по случай Василица не само създават празнична атмосфера, но и затвърждават усещането за общност и културно богатство. Удовлетворението от постигнатото потвърждава значението на подобни инициативи за утвърждаване на разбирателството и толерантността в училищната среда.

с. Устрем, обл. Хасково

По повод ромската Нова година в ОУ „Иван Вазов“ – с. Устрем бяха представени различни възстановки, чиято цел бе да се запази паметта за традициите и да помогне на децата да израснат като толерантни и добри хора. Беше проведена среща-разговор между ученици от училищните клубове и Елена Митева, представител на ромския етнос от с. Радовец, на която децата научиха интересни факти за традициите в региона по отношение на празнуването на Василица. Дейностите се проведоха в ОУ “Иван Вазов” с. Устрем и читалище “Васил Левски-1934” в с. Радовец. Учениците от ОУ “Иван Вазов” винаги се включват с желание и ентусиазъм в инициативите, посветени на различните празници. Идеята на проведената среща в с. Радовец е да се активизира родителската общност за по-пълноценно участие в училищния живот.

с.Чешнегирово

На 13.01.2025г. в ОУ”Св.Св.Кирил и Методий” с.Чешнегирово беше отбелязан празника “Василица”. Съвместно с учениците от 1 до 4 клас се проведе беседа, на която всеки ученик разказа на останалите какво знае за празника, как го празнува и какво е мнението му за него. Засегната бе и темата за толерантността и добротата. Учениците слушаха традиционни песни за празника, прочетоха приказки и легенди свързани с него. Организирано бе и състезание за най-красива снежинка и най-красива картичка.

Чирпан

В ОУ “Св. св. Кирил и Методий” гр. Чирпан отбелязването на Банго Васили се проведе с традиционно сурвакане. Ученици от втори и трети клас, всички от ромски произход, сурвакаха ръководството и учителите, като създадоха празнична атмосфера. По-късно родителският клуб организира специална среща, на която се събраха родители от ромски и турски етнос, за да отбележат празника с почерпка и разговори. Събитието обедини ученици, родители и учители, като подчерта значението на традициите и споделените ценности в училищната общност.

с. Чомаковци, обл. Плевен

Основно училище “Христо Ботев” Чомаковци отбеляза празника Василица с разнообразни дейности, които представиха ромските обичаи и традиции, както в самата институция така и в с. Горник, община Червен бряг. Учениците от 5, 6 и 7 клас, които се включиха в събитието, изнесоха сценка за Василица, в която бяха разказани легенди за празника, а участниците изпълниха традиционни наричания и сурвакане. Сред тях бяха и ученици от различни етноси, които показаха как различията не са бариери, а част от богатството на общността. Събитието беше организирано от Поля Димитрова, медиатор на училището, и Александрина Маринова, помощник на учителя. Според организаторите, целта беше да се премахнат бариерите и да се възпитава толерантност, като се създадат мостове между различните етноси, като по този начин се постига равенство и приемане за всички. Събитието подкрепи убеждението, че нашите различия са красива част от нашето единство, и че всеки заслужава да бъде приет, мечтае и сбъдва без страх или ограничения.

Шумен

ПГОХХТ “Проф. д-р Асен Златаров”

С тържество в шуменската Професионална гимназия по облекло, хранене и химични технологии „Проф. д-р Асен Златаров“ бе посрещната Ромската нова година. Празникът, известен още като „Банго Васил“, започна с ромския химн „Джелем Джелем“, изпълнен от музикантите на известния оркестър „Мариян бенд“ с ръководител Здравко Моков. Инструменталистите представиха стилна музикална програма от популярни балади. На клавишните свиреше Жоро Здравков, ученик от 10 б  клас в гимназията. Гордост за училището е ученикът Иван Великов от 10 б клас, участвал в новия български филм „Уроците на Блага“ отличен с редица престижни световни кинонагради. С рецитал ученици, облечени в стилни сценични костюми, представиха в исторически и съвременен план най-важните характеристики на ромския празник, отбелязван тържествено в целия свят. Антонио Георгиев от 10 а клас, Филиз Самид от 11 а клас, Кадер Айдун от 11 а клас и Дарин Атанасов от 11 б клас разказаха за това, как във всяко ромско семейство се празнува. Всички участници в програмата сърдечно приветства директорът на Професионалната гимназия по облекло, хранене и химични технологии „Проф. д-р Асен Златаров“ г-н Веселин Тодоров.

ПГССХТ

Под надслов “Празникът на моя приятел”- ПГССХТ отбеляза денят на ромската общност Банго Васил, който съвпада с посрещането на Нова година по Юлианския календар! В събитието, организирано по проект “Интеркултурна академия” с финансовата помощ на ЦОИДУЕМ се включиха ученици от всички етноси!


За 16-та поредна година Център “Амалипе” организира кампанията по повод Василица “Да възстановим мостовете помежду ни”. На 14 и 15 януари 2025 стотици ученици, учители, медиатори и директори пътуваха до София, за да посетят различни държавни институции, неправителствени организации и посолства. А в МОН беше проведено награждаването на конкурса за медиатор на годината. Вижте повече тук: 

Василица 2025 – Мостовете между ученици и институции


Кампания “Да възстановим мостовете помежду ни” се осъществи в рамките на проект “Интеркултурна академия за гражданско участие и толерантност”, който се реализира с подкрепата на U.S. State Department чрез Посолството на САЩ в България.