Включете се в кампанията „От болка към усмивки и мечти: Заедно да спрем насилието“
25 ноември – Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените – ден, посветен на правата и сигурността на жените по света. Обявен с Резолюция 54/134 на Общото събрание на ООН през 1999 г., този ден е в памет на три сестри от Доминиканската република, убити през 1961 г. заради тяхната политическа активност.
Насилието над жени е „невидимо“ за много хора, защото страхът, срамът и последствията за жертвите и техните семейства често ги оставят без глас. Но насилието не е чужд проблем. То засяга всички нас, независимо дали ни се случва лично или не. Всеки от нас има роля в борбата срещу него. Всеки има отговорността да разпознава и да не премълчава насилието.
25 ноември е ден за всички жени, които живеят в страх и понасят ежедневни физически и психически травми. Ден за жените, които се борят за правото си на нормално съществуване, защото насилието не избира по раса, възраст, убеждения или образование. Но то може да бъде спряно – жертвите могат да бъдат спасени, а тези, които не са засегнати, могат да се превърнат в защитници и съюзници.
Датата 25 ноември е символ на историческа борба, но и на съвременна активност. В България, и особено в ромските общности, тази борба продължава и днес чрез различни проекти и инициативи, които Център “Амалипе” успешно реализира. Проектите PATTERN и RTransform помогнаха на ромските жени да осъзнаят естеството на домашното насилие и да се борят за равен достъп до образование и социално включване.
Във връзка с 25 ноември – Международния ден за борба с насилието над жените, Център “Амалипе” организира Седмица за борба с домашното насилие на тема “От болка към усмивки и мечти: Заедно да спрем насилието“, в която с различни инициативи могат да се включат училища, образователни медиатори, активисти, младежи и всички заинтересовани.
Как можете да се включите:
- Организирайте дискусия в общността: Говорете за домашното насилие – как да го разпознаваме, какви
са неговите прояви и как можем да помогнем. Можете да съберете майки от родителския клуб или младежи. Ще намерите полезни материали, които можете да използвате – плакати, брошури и видеоматериали, разработени от нас.
- Организирайте онлайн дискусия: Поканете родители, ученици или други заинтересовани и поговорете за важността на борбата срещу насилието.
- Организирайте информационна кампания: Използвайте всеки шанс да разпространявате информация – разлепете материали, плакати и раздайте брошури. Можете да изтеглите материалите от нашата страница или да ни пишете, за да ви изпратим копия.
Споделете по какъв начин сте се включили в кампанията “От болка към усмивки и мечти: Заедно да спрем насилието“ като публикувате във Фейсбук групата Amalipe – Veliko Turnovo
Не е необходимо да започвате от нулата – ние сме тук, за да ви подкрепим с лесно достъпни материали и ресурси. Използвайте нашите плакати, брошури и видеа, за да направите събитията си възможно най-ефективни.
Кампанията ни продължава през цялата седмица, стартирайки от 18 до 25 ноември, защото всяка жена има право да живее без насилие и да изживее мечтите си!
Нека заедно се изправим срещу насилието, като се ангажираме с промяната. Всяка стъпка има значение – защото всяка жена заслужава живот без насилие и със смелост да следва мечтите си.
Какви ресурси можем да ви предложим:
Тази кампания е създадена с финансовата подкрепа на Български фонд за жените и Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения са единствено на автора (ите) и не отразяват непременно тези на Българския фонд за жените, Европейския съюз или Европейската изпълнителна агенция за образование и култура. Нито БФЖ, нито ЕС, нито ЕИАОК могат да бъдат държани отговорни за тях.