Защо 8 април е Международен ден на ромите?

Годината има 365дни (през четири години- дори 366) и всеки от тях си струва да бъде празнуван – всеки нов изгрев ни дава нови надежди, както и шанса да извършим нови дела. Но в хоризонталния низ от дни има и такива, които рязко изпъкват и организират останалите около себе си. Именно тези дни превръщат астрономичните години в историческо време, което маркира ,,ставането“/пробуждането на конкретния човек, общност и държава. Смисловата наситеност на определени дати е част от формирането на конкретната идентичност – била тя лична или общностна. Осми април е такава наситена, формираща идентичност дата за ромската общност в целия свят. Защо точно 8ми април? Какво е значението и какъв е смисълът на този ден?

На 8ми април отбелязваме провеждането на първия Международен ромски конгрес, започнал именно на тази дата през 1971г. в Лондон. Той приема няколко ключови за съвременната ромска идентичност символи:

  • ромското знаме: днес то е добре известно – синята и зелената ленти (символизиращи синьото небе и зелената трева) и червеното индийско колело ,,чакра“ (символизираща индийския произход на ромите и дългия път до Европа). Именно участниците в Първия международен ромски конгрес решават, че това ще бъде ромското знаме ( преди това са използвани и други варианти);
  • химнът на ромите: песента ,,Джелем, джелем“ (,,Бродих, бродих“). Песента е добре известна на ромите на Балканите ( популярна е и в България) много преди конгресът в Лондон. Един от неговите организатори, сръбският ром Жарко Йованович, авторизира/ променя текста, за да включи в него спомена за ,,Черните ескадрони“ и времената на Холокоста, както и отварянето на пътищата пред съвременното ромско движение. Именно този текст е приет като ромски химн;
  • апелът към всички правителства, държави и организации да използват името ,,роми“ вместо ,,цигани“, ,,gypsies” и т.н. Всъщност името ,,роми“ буквално е ,,избрано“, тъй като и тогава, и днес в Европа живеят множество ромски групи, някои от които използват други самонаименования (синти, кало, беаши/рудари и ред други). Това е важна особеност на съвременната ромска идентичност – тя не отрича, а включва множеството идентичности на различните ромски групи.  Затова Европейската комисия, Съветът на Европа и множество други международни организации използват името ,,роми“ като събирателно (umbrella term);
  • призивът Opre Roma” се превръща в универсален апел на ромското движение, чийто превод не би следвало да е буквален, а по-скоро да е “Събудете се, роми“.

Опитите на ромите в отделните държави, както и на европейско/  международно ниво, да се самоорганизират започват много преди 1971г; а България е една от първите държави, в която ромите създават организация – още на 19 декември 1905г. като реакция срещу отнемането на избирателните им права през 1901г. След Втората световна война, тези усилия стават по-интензивни и добиват пан-европейски характер. Основната причина е Холокоста срещу ромите по време на нацисткия режим: поне 500 000 роми са избити в Лагерите на смъртта, от Черните ескадрони, нацистките военни и паравоенни формирования. Така ромското население в Германия, Франция, Чехия, Румъния, Югославия и ред други окупирани от нацистите държави, става обект на системно преследване и унищожение. Почти три десетилетия след това, ромският холокост (Пораймос) бива премълчаван и непризнаван. Това допълнително ускорява стремежите на ромите да създадат модерно ромско движение, да получат признание за своята идентичност и култура. Първият световен ромски конгрес в Лондон е естествен  резултат от тези усилия. Ромите се събират, за да кажат ,,Нас ни има, тук сме, гордеем се със своя език, култура и идентичност и ще бъдем фактор за нашите общества!”

Ромското движение не започва на 8 април 1971г, но това е ключова дата и именно затова 8ми април е Международен ден на ромите. Тъй като спомена за Ромския Холокост и усилията за неговото признаване е един от важните фактори, довел до конгреса в Лондон, на 8ми април почитаме и паметта на избитите половин милион роми по време на Втората световна война. Всъщност, 2 август е официално признат от Европейския парламент като Ден за възпоменание на ромския холокост (European Roma Holocaust Memorial Day), но е прието почит да се отдава и на 8ми април.

Много пъти са ми задавали въпроса дали трябва да отбелязваме толкова тържествено осми април, след като в семейна среда малцина са ромите, които празнуват този ден.  Винаги съм отговарял, че е нужно! Всъщност, Осми април отбелязва Ромското Пробуждане. В историята на всеки народ наблюдаваме един много важен преход – от традиционност, патриархалност към модерност. Наричаме ,,традиционни/патриархални” общности тези, в които разширеното семейство решава всичко за своите членове, а отделната личност получава като предзададени основните модели на поведение и социален живот. Това продължава десетки и дори стотици поколения… Наричаме ,,пробуждане” времето, в което патриархалността се пречупва и личността става активна, определяйки моделите на поведение и социален живот за себе си и за своите общности. Стотици поколения роми са следвали и възпроизвеждали едни и същи модели на живот, част от които са били и дискриминацията, стереотипите, предразсъдъците, опитите за асимилация от страна на мнозинството. Подчиненото положение се е било интериоризирало за голямата част от ромите и за общността. Първият световен ромски конгрес къса с тази ,,традиция” и се превръща в символ на ромското Пробуждане. Затова е важно да отбелязваме този ден, да организираме  широк спектър от събития, чрез които да почитаме паметта на избитите по време на Холокоста, да отдаваме признание на ромските активисти, които пробуждаха и пробуждат общността, да строим мостове към мнозинството, да не допуснем никога вече геноцид, Холокост, омраза… И да веем гордо синьо-зеленото знаме на толерантността, ромската идентичност и пробуждане.

Не е случайно, че  8-ми април се отбелязва от всички или почти всички ромски организации в целия свят, от Европейския съюз, Съвета на Европа, множество други международни организации и национални правителства. От Център Амалипе всяка година отбелязваме 8-ми април със стотици събития в цялата страна. Защото този ден е ключов за модерната ромска идентичност.

Другият важен празник, който отбелязваме ежегодно, е Василица, която честваме като Ден на ромската култура. И за него има много въпроси: доколко следва да бъде празнуван, след като при някои ромски групи той не е познат, а при други – вече е забравен… Смислово натоварените и консистентни дни са именно такива – те изграждат идентичност и затова организират останалите дни около себе си, превръщат ни в създатели на смисъл и събития, в създатели на своето битие!

Деян Колев

В кампанията “Пробудените хора променят света” ще се включат десетки училища и медиатори от цялата страна. За това как ще отбележим 8 април в цялата страна, вижте тук

Церемония по награждаване на победителите от ученическия конкурс „Моето мнение има значение за обединена Европа“ на 11 април, София

За инициативата Посланик на толерантността на 12 април – следете тук

Форум дискусия на учители роми с Министъра на образованието и Председателя на Комисията по образование и наука в НС

Защо Василица и Кампанията “Да възстановим мостовете помежду си”