Интеграцията на ромите остава основен въпрос в новата Стратегическа рамка на ЕС за ромите 2020-2030 г., тъй като неотдавнашната глобална енергийна криза, която започна след пандемията от COVID-19, разкри изключителната уязвимост на изключените и маргинализирани ромски общности спрямо негативните социално-икономически въздействия. Въпреки това, общият напредък в интеграцията на ромите през последните 10 години е ограничен, дори ако образованието е областта, която се е развила най-много.

Проектът ACADE_ME има за цел да създаде възможност за засилване на действията за преодоляване на продължаващите неуспехи в интеграцията на ромите, като поставя образованието в центъра на борбата срещу антициганизма, дискриминацията и социалната изолация.

Консорциумната схема на проекта ACADE_ME, основаваща се на оценките от предходната рамка и годишните анализи на прилагането на националните стратегии в Словения, Гърция, Италия, Унгария, България и Република Сърбия, предлага практически подход за борба с антициганизма в образованието чрез:

  • Повишаване на достъпа до знания и данни за въздействието проявленията на антициганизма в образованието, особено сред учители и социални интеграционни актьори. Разработване на цялостни материали за борба с дискриминацията на ромските ученици и повишаване на капацитета на поне 300 учители и професионалисти в центрове за общностни услуги и други местни структури за интеграция на ромите.
  • Развитие на капацитета на поне 180 роми с висше образование с цел създаване и укрепване на 6 национални академични клуба на ромски жени, които да насърчават положителната промяна в общността и да станат посланици срещу дискриминацията.
  • Повишаване на осведомеността както вътре, така и извън ромските общности, със силен акцент върху образованието на младите роми, тъй като образованието е критичен фактор за разбирането на съвременната реалност и социалната интеграция.
  • Развитие на капацитета на 60 роми с висше образование (особено жени) да се превърнат във влиятелни фигури на положителната промяна чрез създаването на начална цялостна библиотека с положителни разкази.

Партньори: