Практически съвети за най-неотложните действия преди началото на новата учебна година

Първите дни на месец септември винаги са използвани за подготовката на успешния в организационно отношение старт на новата учебна година. Основното предизвикателство пред училищата и детските градини през новата учебна 2020-2021 година ще бъде подсигуряването на здравето и на нормалното протичане на учебния процес в условията на пандемията от covid-19. Затова дните преди 15-ти септември трябва да бъдат активно използвани за подготовката на работата на образователните институции и взаимодействието с родителите в тази нова ситуация. Какво конкретно е добре да направят училищата и детските градини през тези две седмици?

В статията Насоките за работа на системата на училищното образование през учебната 2020 – 2021 година в условията на Ковид 19. Какво казват и какво пропускат да кажат Насоките?  разгледахме основните предизвикателства, пред които е изправена българската образователна система през новата учебна година. Насоките на МОН  предлагат дейности по някои от тях и пропускат други. По-долу предлагаме неотложни действия, които смятаме, че всяка една образователна институция би могла да предприеме в съответствие със своята специфика.

В организационно отношение

Запознайте своите учители и помощния персонал с Насоките за работа на системата на училищното образование в условията на covid-19. Можете да направите педагогически съвет или училищен съвет по този повод. Обсъдете заедно правилата, които ще бъдат спазвани на училищно ниво и задълженията на всеки един спрямо тези правила. Съветваме ви да качите тези правила на уеб страницата на училището или във вашата Фейсбук група. Родителите, учениците и цялата общественост трябва да бъдат добре информирани.

Определете лице, отговорно за организация и спазване на правилата във връзка с епидемията.Разпределете отговорностите в училищния екип и задълженията на останалия персонал, в т.ч. и графици за дежурства. Нека образователния медиатор да участва активно в целия процес.

Направете необходимата реорганизация на пространството в училището. Организирайте класните стаи, така че учителят да има необходимата дистанция от 2 метра от учениците, разпределете през кои входове ще се влиза и излиза, за да се спазва максимално несмесване между различните паралелки и така нататък. Подгответе помещението за изолиране на учениците с симптоми подобни на covid-19. Нека тези неща бъдат готови до първия учебен ден. Вероятно част от родителите ще поискат да се запознаят на място с всички тях.

Подсигурете необходимото количество дезинфектанти и маски. Това ще бъде един от сериозните разходи през новата учебна година. Насоките на МОН изискват училищата да подсигурят много стриктна дезинфекция, както и шлемове / маски за учителите, плюс маски за учениците, които не носят такива. Можете да използвате спестявания от втория срок на изминаващата учебна година или да потърсите съдействие от общините или фирми за дезинфектанти.

Относно учениците 

Нека образователните медиатори и класните ръководители се свържат с учениците, които не са участвали ефективно в дистанционно обучение през периода март-юни и да ги информират за това, че новата учебна година започва присъствено. Голяма е вероятността тези ученици да не тръгнат на училище. Потърсете за съдействие екипите за обхват – точно сега е момента те да докажа своята ефективност!

Проучете колко от вашите ученици понастоящем нямат подходящи устройства за обучение от разстояние в електронна среда. Проведете разговори с родителите за важността да подсигурят устройства и интернет връзка, за това че най-добрата инвестиция в образованието на децата при тази ситуация е да се подпомогне участието им в обучение в електронна среда. Можете да ползвате активно образователните медиатори, както и родителския клуб, ако имате такъв. Родителите от Обществения съвет също могат да окажат съдействие.

Потърсете начин да създадете училищен фонд за устройства за обучение в електронна среда. Вероятно част от вашите ученици няма да имат такива устройства и родителите им няма да са в състояние да подсигурят необходимото. За да гарантирате реалното участие на тези ученици в обучение през периодите на обучение от разстояние трябва да намерите някакъв минимален фонд от устройства, които да раздавате в случай на нужда. Може да се обърнете за съдействие към общината, към компютърни фирми в региона, както и към която и да е фирма или институция, подменяща компютрите си. Със сигурност мнозина ще разберат необходимостта и ще ви окажат съдействие. Имате право също така да използвате средствата за материали и консумативи по проект Образование за утрешния ден. В обозримо време МОН ще подсигури таблети за училищата по един от европейските инструменти, но това вероятно ще е през следващата година.

Относно родителите

Информирайте родителите, че учебната година започва в присъствена форма. Не разчитайте, че всички родители са разбрали от медиите са това. Много силно е влиянието на Фейсбук и другите социални медии, а посланията от там често са съвсем противоречиви. Важно е вие да информирате родителите и да сте сигурни, че са разбрали от вас какво ще се случва. Образователните медиатори могат да ви бъдат от особена полза в тази задача,  както и родителския актив / родителския клуб /обществения съвет. Ако имате електронен дневник, използвайте неговият модул за връзка с родителите!

Наблегнете на това, че училището ще бъде едно от най-дезинфекцираните и безопасни места. Децата им ще бъдат защитени и при най-малката заплаха ще се преминава към обучение в електронна среда от разстояние.

Обяснете колко е важно те самите да разговарят с децата за необходимостта от постоянна дезинфекция, измиване на ръцете и придържане към мерките за безопасност. Със сигурност мерките за безопасност изглеждат странно на фона на предишните учебни години, но е важно да ги спазваме заради безопасността на всички.

Обяснете още веднъж, че обучението в електронна среда от разстояние не е ваканция и учениците имат важни задължения по време на това обучение.

Кажете на родителите, че разчитате на тях и без тяхната помощ трудно бихте се справили. По-голямата част от родителите ще оправдае това доверие.

Нашият съвет е да проведете среща с обществения съвет или родителския клуб или родителски активисти. Вие най-добре ще прецените към кои родители да се обърнете, за да достигнете чрез тях до останалите. Вие ще прецените също така под каква форма вашите думи да достигнат до родителите – дали чрез Съобщение в електронния дневник, фейсбук, принтирани материали или индивидуални срещи на образователните медиатори…

Център Амалипе ще подготви специални материали за родителите по повод началото на новата учебна година. Използвайте ги!

 

Вижте още

Насоките за работа на системата на училищното образование през учебната 2020 – 2021 година в условията на Ковид 19. Какво казват и какво пропускат да кажат Насоките?

Дистанционно обучение в мултикултурна среда: промяната, която не очаквахме

Дистанционното обучение в училищата с концентрацоя на уязвими групи – какво се случи и какви урици можем да научим от него?