Одобрени са проектите по първия кръг на операция „Утвърждаване на интеркултурното образование“
Управляващият орган на Програма „Образование“ публикува одобрените проекти по първия краен срок на операция „Утвърждаване на интеркултурното образование чрез култура, наука и спорт“. Одобрени са всички проекти, които са преминали административно съответствие. В момента се разглеждат проектите, които бяха подадени на втория краен срок. Предстои и трети срок, на 27.01.2025 г.
Списъкът на одобрените и на отхвърлените проектни предложения е наличен на уеб страницата на ИАПО, който можете да видите ТУК
Операция BG05SFPR001-1.004 „Утвърждаване на интеркултурното образование чрез култура, наука и спорт“ бе първата процедура за конкурентен подбор на проекти по Програма „Образование“ 2021-2027. Общият размер на безвъзмездната финансова помощ (БФП) по процедурата е 31 123 577 лв. и се предоставя при три крайни срока на кандидатстване.
По процедурата могат да кандидатстват училища, ДГ, общини, НПО. Какво показват резултатите от първия краен срок? Имайки в предвид, че все още е твърде рано за по-задълбочени изводи, можем да откроим някои очевидни особености:
1. Нисък интерес: при първоначалното обявяване на конкурса, интересът бе очаквано много голям – от години нямаше „грантови схеми“ по оперативната програма. Този интерес бързо спадна след като потенциалните кандидати се запознаха с условията на конкурса. Така кандидатстваха едва 50 „бенефициенти“. На практика одобрените проекти са за едва половината от стойността на операцията – 17 542 012,60 лева.
Интересът към втория краен срок бе още по-нисък и е реална опасността дори и при третия краен срок да не бъде изчерпана цялата сума, заделена от Програма „Образование“. (Преди година и половина, когато Комитетът за наблюдение одобряваше операцията, предложението за три крайни срока бе мое. Но дори и аз не очаквах този нисък интерес към толкова важна и смислена операция).
Подадените едва 50 проектни предложения (46 одобрени) по никакъв начин не могат да се измерват с предходни конкурси на ОПНОИР и ОПРЧР – тогава имаше конкурси с над 400 кандидати. Парадоксално е, че днес, когато Програма „Образование“ прилага опростени ставки и отчетността е много по-лека, а верифицирането на разходите става значително по-бързо, интересът на кандидатите е по-нисък. Може да има много обяснения за това. Днес училищата имат възможност да кандидатстват по широк спектър от „системни проекти“ (Успех за теб и т.н.), по национални програми и множество други възможности. От друга страна неправителствените организации са все по-малко и много от тях са в дълбока криза. Ако държавата и донорите имат сериозното намерение да подкрепят гражданското общество, те трябва да го направят възможно най-скоро и мащабно. В противен случай няма да остане кого да подкрепят…
Що се отнася до Управляващия орган на ПО, той може да промени частично схемата за финансиране на разходите по проектите. Настоящата подкрепа за разходи за труд (лекторски часове на сравнително добра стойност) плюс 40% други преки и непреки разходи може да бъде допълнена и с допълнителни разходи за управление на проекта. Това би увеличило желанието на НПО и други бенефициенти да кандидатстват. Последното е важно и от гледна точка на очакваното обявяване на нови процедури за конкурентен подбор на проекти.
2. Одобрените проекти варират сериозно от гледна точка на качеството. Не са одобрени само 4 проекта, които не покриват административното съответствие. Проблемът при повечето от тях е това, че малко преди първия краен срок бе публикувана актуалната Заповед на Министъра на образованието за разпределяне на средствата за работа с уязвими групи. Така някои училища, които през 2023г. бяха с висока концентрация на уязвими групи през 2024г. се оказаха с ниска или обратното. В резултат, не бе спазено изискването във всеки проект да има училища / ДГ с висока концентрация и с ниска концентрация / без концентрация.
За съжаление, дори и одобрените 46 проекта се различават съществено по отношение на качеството – оценени са от 54 до 97 точки.
3. Сред подадените и одобрените проектни предложения преобладават тези на общините. Одобрени са 26 общини, 13 училища, 2 ДГ, 4 НПО и една Местна инициативна група.
4. Кандидатите, които ще подадат своите проектни предложения до 27 януари 2025г. имат реален шанс да бъдат одобрени: наличен е финансов ресурс и вероятно проектите, които преминат административно съответствие, ще бъдат одобрени.
Вижте още:
,,Утвърждаване на интеркултурното образование…”: чрез какви дейности да направим проекта по-смислен?