
17 февруари – Международен ден на спонтанните актове на доброта
17 февруари е определен като Ден на спонтанните актове на доброта (Random Acts of Kindness) и като такъв той се отбелязва независимо от националност, етническа принадлежност или религиозни убеждения. Защото всеки от нас е способен да направи добро безкористно и открито.
За да могат добрите дела да са истински такива, те трябва да доставят удоволствие със самоти си извършване без да се очаква благодарност от отсрещната страна. Това е истинската добротa. В ежедневие, изпълнено със стрес, умора и раздразнението, ние оставаме равнодушни към проблемите на хората около нас. Но никога не е излишно да зарадваш някого с мил жест, внимание, което макар и непоискано, може да направи деня, а защо не и живота на този човек по – хубав, да го изпълни с вяра в добротата, а защо не и да го мотивира и той от своя страна да направи акт на доброта?
Коя всъщност е истинската доброта?
- Тази, с която не се търси отплата. Смисълът й е да даваш без да очакваш да получиш нещо в замяна;
- Тази, която не е поискана, но не е и отказана;
- Тази, която не е ограничена от националност, етнос, имуществено състояние или вероизповедание.
Как можеш да направиш добро?
- Спомни си за някого, с когото отдавна не си се чувал/а. Кажи му/й, че ти липсва, припомнете си смешни и незабравими моменти;
- Стани благодетел – проучи какви дарителски кампанни има, включи се в някоя и зарадвай непознат, но нуждаещ се от помощ човек;
- Направи услуга на някого. Помисли кой около теб се нуждае от нещо и го зарадвай като му помогнеш.
Посланието:
Мотивирай своите познати да се включат в отбелязването на празника. Нека сами направим така, че доброто да съществува всеки ден, а не само на 17 февруари!
Вижте още за актовете на доброта, които се правят всеки ден:
Младите герои от Вълчи дол радват малки и големи с добротворческите си акции
Мира Стефанова: „Не е необходимо да чакаме Коледа, за да правим добро“
Какво е толерантост – история за добрите дела
Промяната за малката Ивана от Българене