
Център Амалипе стартира кампанията за ученически омбудсмани за 2024/2025 учебна година
Център Амалипе с радост обявява старта на кампанията за избор на ученически омбудсмани за 2024/2025 учебна година! Инициативата, която започнахме миналата година, се оказа изключително успешна, като участваха десетки училища от цялата страна. А за избраните омбудсмани беше проведена специална церемония по връчване на сертификатите им в Гранитна зала на Министерски съвет, където бяха поздравени от Министър-председателят акад. Николай Денков, Министърът на труда и социалната политика д-р Иванка Шалапатовa, Министърът на образованието и науката проф.Галин Цоков, Заместник-омбудсмана Елена Чернева-Маркова, както и Н.Пр. Мартина Фийни, Посланик на Ирландия, Н.Пр. Реймунд Фурер, Посланик на Конфедерация Швейцария в България и Андриа Брулет-Родригез, заместник – посланик на САЩ в България. За омбудсманите организирахме обучение и посещение на институцията на Националния омбудсман.
Тази година целим да ангажираме още повече учебни заведения, за да насърчим лидерството сред учениците и да ги подкрепим в ролята им на защитници на правата на своите съученици.
Какво представлява ученическият омбудсман?
Идеята за ученически омбудсман дава възможност на учениците да бъдат активни участници в училищния живот, като имат представител, който защитава техните права и интереси пред ръководството на училището. Омбудсманът е избран от самите ученици и има задачата да решава проблеми, свързани с несправедливости или конфликти, които засягат учениците.
Успехът на кампанията през 2023/2024 учебна година
През изминалата учебна година видяхме как ролята на ученическите омбудсмани се утвърди като важен елемент от училищната среда. Много ученици се почувстваха по-уверени да споделят своите притеснения, а омбудсманите имаха реална възможност да се справят с проблеми като тормоз, неразбирателство между ученици и административни предизвикателства. Успехите, постигнати през миналата година, ни вдъхновяват да развием кампанията и да включим повече училища през настоящата учебна година. В края на учебната 2023/2024г. попитахме омбудсманите как е преминала годината за тях, какви са най-големите им успехи, а част от това, което те споделиха бе:
“Най-положителното нещо за мен като омбудсман може би е връзката, която изграждам с ученици и учители и доверието, което получавам от тях. Най-трудното пък е свързано с най-положителното – доверието се гради трудно.”
“За мен най-положителното нещо беше, че успявах да помогна, а най-трудно бе разрешаването на проблемите.”
“Положително ми подейства това, че изпитах удовлетворение от всяка свършена дейност. Най-трудно е мотивирането на съучениците.”
Как училищата могат да изберат своя ученически омбудсман?
Ако вашето училище тепърва ще избира ученически омбудсман, сме подготвили насоки, които ще ви помогнат да преминете през процеса стъпка по стъпка. Тези насоки включват критерии за номиниране, процес на избор и основни отговорности на омбудсмана. Ето как можете да започнете:
- Критерии за номиниране: Подходящи за ролята са ученици от 7. до 12. клас, които са активни, отговорни и желаят да помогнат на своите съученици.
- Предизборна кампания: кандидатите за училищни омбудсмани могат да организират свои представяния, презентации, плакати и т.н.
- Изборен процес: Училището организира тайно гласуване, като учениците сами предлагат кандидати и избират своя омбудсман.
- Ролята на омбудсмана: Избраният ученик има за задача да представлява съучениците си и да работи в тясно сътрудничество с училищната администрация.
Можете да намерите по-подробна информация за процеса от тук:
Концепция за КАМПАНИЯ ЗА ИЗБОР НА УЧЕНИЧЕСКИ ОМБУДСМАН може да изтеглите от тук.
Презентация относно кампания “Ученически омбудсман” може да изтеглите от тук.
Споделете вашия опит с нас!
Очакваме с нетърпение да чуем как кампанията се развива във вашето училище. Ако вече сте избрали ученически омбудсман или планирате да го направите, ще се радваме да споделите вашите истории и обратна връзка с нас Въведете ТУК Вашите успехи ще вдъхновят и други училища да се включат в инициативата.
За допълнителна информация и ресурси, може да се запознаете с нашите ключови статии, свързани с предходната кампания за училищни омбудсмани
- Инициатива на Център Амалипе: избор на ученически омбудсман в българските училища
- Новият омбудсман на учениците от СУ “Цанко Б. Церковски” в Никола Козлево започна своята дейност на Деня на толерантността
- Оспорван балотаж на изборите за Омбудсман в ПГТО Сливен
- Демократични избори за училищни Омбудсмани се проведоха в повече от 30 училища от мрежата на Център Амалипе
- Премиерът, министри и посланици се срещнаха с новоизбраните училищни омбудсмани по инициатива на Център Амалипе
Потопете се в моменти от емоциите на предходните омбудсмани, когато преминаха през младежко обучение в София, посещение при Омбудсмана и Церемония в Гранитна зала от тук:
За контакт можете да се свържете с нас на имейл: amalipe_student@abv.bg.
Какво още споделят двама от омбудсманите може да гледате от подкаста ни с тях тук:
Инициативата се осъществява в рамките на проект “Интеркултурна академия за гражданско участие и толерантност”, който се реализира с подкрепата на U.S. State Department чрез Посолството на САЩ в България.