Премина поредния уебинар за ученици наставници – поле за изява за таланта

На 13 април 2021г. се проведе шестият уебинар от „Лидерска академия за развитие на капацитета на ученици наставници“ , която се провежда в рамките на проект „Всеки ученик ще бъде отличник“ , финансиран от Фондация Тръст за социална алтернатива.

Тази среща посветихме на темата „Силата на таланта за развитие на личността”, като основната ни цел бе да насърчим младежите да развиват своите силни страни и да ги мотивираме като им предоставим възможност за изява. Лектори на уебинара, отново бяха образователните експерти на Център Амалипе, в лицето на Йонка Данова и Таня Христова, които винаги намират правилния път за да спечелят интереса на учениците наставници. Срещата започна с кратка ретроспекция към изминалата седмица, посветена на 8 Април – Международния ден на ромите, през която Център Амалипе проведе няколко знакови срещи:

– Среща на учители роми и студенти по педагогика с министъра на образованието Красимир Вълчев

– Дискусионен форум „ОПРЕ Рома! Не сме сами! Да продължим напред!

– Награждаване на победителите от конкурса „Момичета с мечти – да обърнем страницата

В следващите минути учениците наставници имаха възможност в малки групи, заедно с регионалните координатори, да споделят своите таланти и какви условия за развитие имат в различните населени места и училища. В заключение от тази работна задача участниците стигнаха до следния извод – дейностите, провеждани в училищата, под формата „занимания по интереси“ , са основно поле за изява и развитие на талантите на учениците в малките населени места. Центровете за работа с деца, дейностите към читалища и църковните хорове, също са сред често споменаваните.

Във втората част от уебинара ученици от различни части на страната представиха или разказаха повече за своя талант, който развиват и ги прави щастливи. Ипек Люпен от с.Смолница, област Добрич, ни разказа за обичта си към конния спорт. Показа ни снимки от свои състезания и ни запозна с пътя си от началото, когато за пръв път се е качила на кон, до успехите в състезания и наградите, които до момента е спечелила чрез язденето.

Талантите, с които се запознахме от област Шумен бяха ученици от Средно училище “Цанко Бакалов Церковски”. Зейнеб, с която се запознахме на награждаването на конкурса момичета с мечти като една от победителките в категория Есе, се оказа, че освен, че пише и рисува прекрасно. Малките виртуози Тони Митков и  Анджел Илиев свириха на живо на цигулка. Анджела Стефанова, Михаела Антонова, Фана Чомакова и Натали Кирчева рецитираха някои от най-любимите български стихотворения. Но талантът им не се разпростира само до там и за финал на тяхното изпълнение ни представиха и песен.

Талантът на Южна България бе Елица Йочева от град Котел, която в свободното си време обича да рисува и определено вече е изградила свой характерен стил. Тя ни бе изпратила предварително някои от нейните произведения.

Автор: Елица Йочева

Видео от изминалите фестивали “Отворено сърце” представи се и един от страхотните танци на учениците СУ “Климент Охридски” в град Сухиндол. Те винаги са участвали с разнообразна програма с интересна хореография и не веднъж са печелили специални награди от фестивала.

От Северозападния регион екип от ученици представиха училищна телевизия Ботев ТВ към Обединено училище “Христо Ботев” село Долни Цибър, област Монтата. С продукциите на училищната телевизия може да се запознаете подробно тук.
Как преминаха предходните уебинари с ученици наставници: