Посланици, зам. министри и представители на УНИЦЕФ уважиха училища от Мрежата “Всеки ученик ще бъде отличник” на тържествата за откриване на новата учебна година
В рамките на откриването на новата учебна година, училища от Мрежата на Център “Амалипе” бяха посетени от посланици, представители на дипломатическия корпус, МТСП и МОН. Посещенията се проведоха в различни населени места в страната и целяха да отбележат значението на достъпното и качествено образование за всички деца, независимо от техния произход. Те също така демонстрираха ангажимента на институциите към интеграцията и равните възможности в българските училища.
На 16-ти септември в ОУ „Христо Максимов“ гр. Самоков удари първият звънец за новата учебна година. Прага прекрачиха 165 ученици. Официални гости по случай откриването на новата учебна година бяха: посланикът на Швейцария – Н. Пр. г-н Раймунд Фурер, Заместни-министър на образованието и науката г-жа Емилия Лазарова, кметът на община Самоков – д-р инж. Ангел Джоргов, началникът на РУО – София област – г-жа Росица Иванова, Ирина Василева-Асенова – Регионален педагогически координатор към Център „Амалипе“, общински съветници, бивши учители. Бе отправена молитва за успешна учебна година и благослови всички присъстващи, след което г-жа Антония Николова приветства всички в двора на училището. Официалните гости отправиха своите поздравителни адреси, а г-жа Лазарова удари първия звънец за начало на учебната година. След празничната част, г-жа Николова покани гостите на коктейл в новия STEM център на училището, където дискутираха част от проблемите и предизвикателствата, които са на дневен ред.
Г-жа Николова сподели притесненията си от проблемния покрив над сградата, както и от лошото състояние на физкултурния салон, а изтъкна факта, че учениците печелят спортни състезания и обновява класните стаи. Кметът пое обещание, че включи училището към проекти за финансиране на ремонтни дейности за обновяване на сградния фонд.
Н. пр. г-н Фурер сподели своите положителни впечатления от усмихнатия педагогическия колектив и добрата материалана база. Подчерта факта, че вижда доста ромски ученици на първия учебен ден и заедно с Ирина Асенова дискутираха факта лесно ли се случва на практика тази общност да посещава училище. Споделиха колко голямо знаение имат медиаторите за училищата и какъв напредък е техния труд да бъде признат и вече професионално след като професията им е вписана официално в регистъра. Асенова подчерта и че г-жа Николова полага огромни усилия да недопусне сегрегация в училището и я поздрави от името на Център Амалипе за положителния пример, който дава на останалите училища от мрежата „Всеки ученик ще бъде отличник“.
Откриването на учебната година в 124 ОУ “Васил Левски” в София е било важно и тържествено събитие, на което са присъствали редица високопоставени гости, включително кметът на район Подуяне, г-н Христов, посланикът на Кралство Дания и заместник-посланикът на Република Австрия. Присъствието на тези официални лица подчертава значимостта на образованието и международното сътрудничество. Събитието е било организирано с помощта на Център “Амалипе”, който играе важна роля в подкрепата на училището и местната общност. Всеки от гостите е отправил приветствени думи, акцентирайки върху важността на образованието като основа за развитието на децата и обществото.
В Професионална гимназия по текстилни и кожени изделия, гр. София присъстваха Н. Пр. г-н Пол Ламберт, посланик на Белгия в България, Румяна Петкова, заместник-министър на труда и социалната политика на Република България и Йоан Терио, аташе за институционално и техническо сътрудничество към посолство на Франция.
ОУ “Иван Вазов”, с. Извор, обл. Перник бе посетено от Кристофър Кимбър, втори секретар към посолството на Великобритания в България. С усмивки и трепет официалните гости и учениците прекрачиха прага на училището, знаейки, че е изключително важно значението на достъпното и качествено образование за всички деца, независимо от техния произход.
В ранното септемврийско утро Професионална гимназия по текстил и облекло „Добри Желязков“ гр. Сливен очакваше своите прекрасни ученици, за да стартира новата 2024-2025 учебна година! Специални гости на училището бяха представителите на Посолството на Съединените Американски Щати – г-н Даниел Скот и г-н Евгени Тодоров. Празникът на училището бе уважен и г-жа Силвия Станчева – регионален педагогически координатор, представител на Център „Амалипе“, от г-жа Кристияна Добрева – Станкова – началник на Регионално управление на образованието в град Сливен и от г-жа Веселина Бонева, старши експерт по чужд език и майчин език, които отправиха приветствия към учениците след г-жа Даниела Караманова – директор на 145 годишното учебно заведение.
Вълнението на новите ученици – осмокласници, се прокрадваше по широките усмивки! По-големите се радваха, че отново се срещат помежду си и че са в любимото училище. Учителите се погрижиха всичко да е красиво, празнично и тържествено и обещаваха родното училище да е и втори дом за техните момичетата и момчетата!
Гостите разгледаха класните стаи, както и специалните кабинети по професии и останаха впечатлени от свежата и модерно оборудвана сграда.
Заместник-представителят на УНИЦЕФ за България Рамис Бехбудов, зам. кмета на община Пазарджик, представители на местния бизнес, както и председателят на Център “Амалипе” Деян Колев и директорът на Фондация “Арете” Радост Чапразова посетиха Професионалната гимназия по химични и хранителни технологии – гр. Пазарджик. Програмата за откриването на учебната година бе изнесена изцяло от ученици в училището – от националния химн до виртуозните изпълнения на талантите в Заниманията по интереси. В приветствените си думи Деян Колев посочи, че ПГХХТ е пример за всички други професионални гимназии, а със своите активни ученици, дуално обучение, връзката с местния бизнес, всеотдайните учители и директорът, който е истински мениджър. Той поздрави активната младежка група за обученията на връсници и кампаниите за толерантност и гражданска активност, които са организирани през предходната година. Поздрави и цялото училище за успеха на ДЗИ – 29 от завършилите дванадесетокласници са положили успешно матури през 2024 г., което е рязко увеличение в сравнение с 9 дванадесетокласници през предходната година. Г-н Бехмудов приветства лозунга на ПГХХТ “Едно училище за всички деца”, като пожела всички училища да следват този принцип.
Деница Иванова, координатор “Младежки дейности” към Център Амалипе, присъства на тържественото откриване на новата учебна година в СУ “Владимир Комаров” във Велико Търново. Събитието бе уважено и от проф. Георги Камарашев, заместник-кмет по социални политики и образование, както и от Росица Димитрова, директор на дирекция “Социални политики, здравеопазване, транспорт”. Те отправиха сърдечните си пожелания към учениците и учителите, подчертавайки важността на образованието и сътрудничеството с местната общност. Център Амалипе се гордее с партньорството си с училището, което бележи значителен напредък през последните години, увеличавайки броя на своите ученици от 150 на над 230, както сподели директорът Янаки Лазаров в своите слова. Неслучайно и бе едно от училищата в Мрежата на Център Амалипе, което през предходната учебна година избра и свой ученически омбудсман. Представителят на Център Амалипе изрази възхищението си от работата на организацията с активните младежи на училището, както и с целия персонал и потвърди желанието да продължат съвместните инициативи между двете институции.
На 16 септември дъждовното време не успя да помрачи ентусиазма на учениците от Професионална гимназия по хранителни технологии „Проф. Асен Златаров“ в гр. Горна Оряховица, които с блеснали очи и трепетно очакване прекрачиха прага на училището за началото на новата учебна година. Усмивките и вълнението на ученици и учители изпълниха двора с празнична атмосфера, а тържеството премина под знака на новите надежди и цели. В този важен момент до тях застана и представител на Център „Амалипе“, за да подчертае подкрепата за съвместното пътуване към знания и личностно израстване.
След края на тържеството, представителят на „Амалипе“ се включи в кратка обиколка на училището, а последвалата среща вдъхнови за задълбочени разговори по важни социални теми. В духа на сътрудничество бяха обсъдени предизвикателствата, свързани с ранните бракове, отпадането на ученици, както и нуждата от активна работа с родителите. Разговорите поставиха акцент върху значението на мотивацията и създаването на възможности за учениците да се включват в граждански инициативи, които да ги вдъхновяват за положителна промяна както в училище, така и в обществото.
Образованието е право, а не привилегия!
Събитията по откриване на учебната година в рамките на Мрежата “Всеки ученик ще бъде отличник” тази година са част от кампанията Погледни #ОтвъдВидимото и бъди част от промяната!
Център “Амалипе” е неправителствена организация, която вече повече от 22 години подкрепя училища от цялата страна да намалят отпадането, да успеят да се справят с ранните бракове, да достигнат до десетки хиляди ромски родители и да повишат мотивацията им за образование. Като независима гражданска организация, Център Амалипе успява да постави важни за системата въпроси, които не са по силите на отделните участници, например, подкрепата за малките (селски) училища, въвеждането на позицията на образователните медиатори и др.
Какво правим и какво успяхме да постигнем можете да видите тук
А тук можете да видите някои от реалните истории зад цифрите
Истории за промяната, която постигнахме до тук: Златина Памукова
Истории за промяната, която постигнахме до тук: Силвия Ненова
Истории за промяната, която постигнахме до тук: Теодора Сулева
Училището в село Зелена морава: малки планински истории за големи хора
Мрежата “Всеки ученик ще бъде отличник” обединява 250 училища от цялата страна. Тя се координира от Център “Амалипе” с подкрепата на Тръст за социална алтернатива. В мрежата участват начални, основни, обединени и средни училища, както и професионални гимназии. Повече информация за мрежата вижте ТУК
Програмата е финансирана от Тръст за социална алтернатива.
Тръст за социална алтернатива (ТСА) е неправителствена организация, чиято мисия е да се прекъсне порочния кръг на бедността чрез насърчаване на възможности, които помагат на най-непривилегированите граждани на България да постигнат образователен и икономически успех. ТСА подкрепя програми, които със своите почтеност, потенциал за разрастване и прозрачност спомагат за подобряване благосъстоянието на най-бедните хора в България, със специален фокус върху ромите.